Erken Emeklilik Şartında Önemli Detay! Yaşa Takılmadan Emekli Maaşı Bağlatma Kuralı

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun yasal düzenlemeleri, çalışma gücünü kaybeden ya da engeli olanlara erken emeklilik imkanı tanıyor.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Haber Kredi - Serhat KARAMAN

Doğuştan engeli olanlar ya da sonradan iş kazası geçirerek çalışma gücünü kaybedenler erken emeklilik fırsatından yararlanabiliyor…

Malulen emeklilik veya engelli emekliliği adı verilen bu kuralda doğuştan gelen engellilik veya rahatsızlık sonucu alınan vergi indirimi de yapılıyor. Kanuna göre burada en az yüzde 40 iş görme kaybı aranıyor. Malulen emeklilik ise sonradan çıkan rahatsızlıklar nedeniyle gerçekleşiyor ve iş gücünün en az yüzde 60 kaybolması sonucu elde ediliyor.

10 Yıllık Prim Önemli

Engellilik oranı en az yüzde 40 olan SSK’lı memur veya çalışanlar vergi indiriminden faydalanarak erken emeklilik fırsatı elde edebiliyor. 2008 sonrasında Bağkur’lular için de bu hak tanındı. Böylelikle tüm engelliler, kanunda belirtilen şartları taşıyorsa erken emeklilik hakkı kazanıyor. Engellilik durumunda kanuna göre artık yaş şartı aranmıyor fakat sigortalılık için aranan bazı koşullar bulunuyor.

2008 Öncesi ve Sonrası Sigortalılık Şartları

İşe giriş tarihi 2008’e kadar olanlar, yüzde 80 ve üzeri engeli bulunan çalışanlar için emeklilik şartları 15 yıl ve 3600 gün olarak hesaplanıyor. Engel oranı düştükçe sigortalılık süresi ile prim şartı da artıyor. Ayrıca 1 Ekim 2008’den sonra sigortalı olanlar yine engel derecesine ve işe giriş tarihine göre 3700-4680 günle 15-18 yıl arasında kademeli emekli oluyor.

Vergi Dairesine Müracaat Edilmesi Gerekiyor

Engelli hakkıyla erken emekli olabilmek için öncelikle vergi indirimi almak gerekiyor. Vergi dairesine müracaat ederken başvuru için kimlik belgesi, dilekçe ve işverenden sigortalı çalıştığına dair belge yeterli oluyor. Vergi dairesi bir hastaneye sevk ediyor ve engelli raporu hazırlanıyor.

Bağkur’lu Esnaflar Yararlanabilir

Kanuna göre, 1 Ekim 2008’den itibaren Bağkur sigortalıları da engelli olarak erken emekli olma hakkına sahiptir. Engel oranına göre, yüzde 60 ve üzeri engelliler 15 yıl 3960 gün ve yüzde 50 ile 59 arasında olanlar 16 yıl 4320 günden erken emekli olabiliyor. Ayrıca memurlar da Bağkur’lular gibi 1 Ekim 2008 sonrasında bu haktan yararlanmaya başladılar.

HABERİ PAYLAŞ:
HABER KREDİ EDİTÖRÜNDEN