Erken Emeklilik İçin Önemli Tarihler Açıklandı! SGK'dan Sevindiren Haber

Erken emekli olma hayali kuran çalışanlara önemli fırsatlar sunan SGK, bunun için bazı kritik tarihlere dikkat ediyor. SGK'dan erken emekli olabilmek için sigortalı olunan tarihin avantajı var mı?

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Haber Kredi - Serhat KARAMAN

Türkiye’de milyonlarca çalışan, emekli olacağı günün hayalini kurarak çalışma hayatına devam ediyor. Çalışılan süre boyunca en önemli motivasyon kaynaklarından biri olan emeklilik hayali, kimi zaman çok uzak gelse de bazı kritik tarihlere dikkat etmek gerekiyor. Erken emekli olarak sevdiklerine ve kendine daha çok zaman ayırmak isteyenleri yakından ilgilendiren erken emeklilik tarihleri açıklandı. SGK bu tarihlere bakarak sigortalı çalışanlara erken emekli olma fırsatı sunuyor.    

Erken Emekli Olmak İçin Hangi Tarihlere Dikkat Edilmeli?

30 Nisan 2008 sonrası SSK’lı olarak sigortalı bir işte çalışanlar 4600 günden başlayacak şekilde prim günü hesaplamasına tabi tutuluyor. 31 Aralık 2008 tarihine kadar sigortalı sayılanlar her yıl 100 gün arttırılmak suretiyle kademelendirilen prim günü doldurmak durumunda kalıyor. 2016 yılı ve sonrasında sigortalı olanlar ise 5400 gün prim ödemesi yapması gerekiyor.

8 Eylül 1999 ve öncesinde sigortalı olan vatandaşlar için biraz daha farklı bir prosedür uygulanıyor. Bu vatandaşların erken emekli olabilmesi için 15 yıllık hizmet süresi ve 3600 prim günü ödemesi yeterli oluyor. Bu şartları yerine getiren tüm 8 Eylül 1999 öncesi sigortalı girişliler, yaş şartını beklemeden diledikleri zaman emekli olabiliyor.

O Emeklilere Daha Yüksek Maaş Ödeniyor

Çalışanların iş yaşamındaki en büyük motivasyonu olan erken emeklilik konusunda SGK tarafından bu ayrıcalıklar tanınıyor. Özellikle 8 Eylül 1999 öncesinde sigorta girişi yapılan vatandaşlar için sağlanan avantajlar arasında yaş şartı dışında da pek çok imkan bulunuyor. Bu koşullara uyan sigortalılar, daha sonraki tarihlerde emekli olanlara göre çok daha yüksek maaş alıyor. Bu sayede emeklilik konusunda en kritik tarihlerden birini 8 Eylül 1999 tarihi oluşturuyor.

HABERİ PAYLAŞ:
HABER KREDİ EDİTÖRÜNDEN