Erken emeklilik için müjde! Bu şartları sağlayanlar için fırsat!

Erken emekli olmak isteyenler için 3600 günden emeklilik şartlarını sağlamaları bekleniyor. İşte erken emeklilik için detaylar…                                                              

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Haber Kredi - Serhat KARAMAN

3600 gün boyunca prim ödemesi olanlar emekli olduklarında 1500 TL ile 1800 TL arasında ücret alır. 3600 günlük emekli olanların aldıkları 3600 günden emeklilik maaşı miktarı hizmet verdikleri yıla bağlı olarak değişir.

3600 Günden Emeklilik Maaşı Ne Kadar Ödenir?                                                              

3600 günlük primim yatırılanların emeklilik maaşları yaklaşık olarak 1500 TL ile 1800 TL civarındadır. Verilen miktar her sene zam olarak sunulur. Devletin belirlediği zam oranları ile birlikte miktar her sene artar. Artış miktarı ülkenin ekonomik durumuna bağlı olarak değişir.

3600 Günden Emeklilik Maaşı Neden Alınır?

3600 günlük prim ödenmesi halinde alınan miktar emekli olmak için alınır. Vatandaşların ileride geleceklerini garanti altına alması ve sağlık sigortasından da faydalanabilmesi adına emekli olunur. Yıllarca çalışıldıktan sonra emeklilik yaşından sonra daha rahat ve konforlu bir hayat için emekli olunur. Vatandaşlar ileri yaşlarda çalışmaz ve geçmiş yıllarda çalıştıkları günlerin ve ödedikleri primlerin karşılığını alarak emekli olur.

3600 Günden Emeklilik Maaşı Nasıl Alınır?

Emekli maaşı istenilirse PTT şubelerinden alınabilir. Bunun yanı sıra emekli olanlar maaşlarını diledikleri bankadan da alabilir. Bankalar müşterilerine promosyon vererek hesaplarını kendi bankasında tutmalarını ister. Müşteriler kendileri için avantajlı olan  banka ile anlaşıp emekli maaşını oradan alabilir. Hem PTT ile hem de bankalar ile alınan emekli maaşları şubelerden alınabilir. Şubelerin mesai saatleri dışında olması durumunda ATM üzerinden para çekme işlemleri tamamlanır. Ayrıca mobil bankacılık yardımı ile her türlü bankacılık işlemi de online olarak kısa sürede ve kolay bir şekilde gerçekleşir.

Bankalardan online işlem yapabilmek için müşteri numarası ve müşteri şifresinin bilinmesi gerekir. Gerekli bilgiler hizmet alınan banka ile iletişime geçilerek elde edilebilir. Emekli maaşının yanında bayramlarda ek olarak ikramiye de yatar. İkramiyeler maaş öncesi ya da maaşla birlikte ödenebilir. Her sene devletin belirlediği miktarda ikramiye alınır. Yapılan zamlar ile birlikte emekli maaşlarında da artma görülür.

3600 Günden Emeklilik Maaşı Yatma Zamanı Nedir?

3600 günden emekli olanların  maaş günleri ayın  19’u ile 27’si arasında değişir. Herkesin emeklilik maaş günleri farklıdır. Bu farklılığın sebebi bazılarının Bağkur bazılarının ise SSK ile emekli olmalarıdır. Emekli maaşı her ayın aynı gününde yatar. Maaşlarda herhangi bir şekilde gecikme olmaz. Herkes maaşını nereden alıyorsa o şubeye gidebilir ya da bankamatikten kolayca çekebilir.

Emekli maaşı ödemeleri bayramlarda erken yatar. Vatandaşların ihtiyaçlarını önceden karşılayabilmesi için bayramlarda hem ikramiye hem de emekli maaşları bir hafta öncesine kadar erken yatabilir. Emekli olanlar maaşı ne zaman yatacağını emeklilik kabul anında öğrenebilir ya da SGK il müdürlüklerinden her türlü desteğe ulaşabilir. Emekli maaşı ile ilgili her türlü sürece ya da başvuru sırasında yaşanan sorunlar ile ilgili tüm çözümlere kısa sürede ulaşabilir ve her an destek alınabilir.

3600 Günden Emekli Olanların Sigortası Var Mı?

3600 günden emekli olanlar da diğer emekli olanlar gibi sağlık sigortasından faydalanabilir. Devlet hastanelerine gittiklerinde ya da anlaşmalı herhangi bir özel hastaneye gittiklerinde sağlık sigortasından hizmet alabilir ve sağlıkları ile ilgili her türlü tedaviyi olabilir. Prim günleri tam olanlar emekli olur ve sağlık sigortası da işlemeye devam eder. Sigorta ile ilgili işlemler ve sorun varsa sorunlar SGK il müdürlüklerinden destek alınarak yapılır.  Vatandaşlar sağlık sigortalarının  devam edip etmediğini e-devlet üzerinden görebilir. Ayrıca sahip oldukları diğer hizmetleri de e-devletten görebilirler.

HABERİ PAYLAŞ:
HABER KREDİ EDİTÖRÜNDEN