Engelliler için avantajlı araç alımı devam ediyor! Engelliler için araç alım şartları

Engelliler için ÖTV indirimli araç satışları devam ediyor. Oldukça cazip şartlarda araç almak için detaylar…

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Haber Kredi - Serhat KARAMAN

Engelli bireyler için ÖTV indirimi toplamda 330.800 TL miktarlara kadar uygulanabilir. Engelli bireyler engelli ÖTV indirimi faydalanmak için raporlarını sunmalıdır.

2021 Engelli ÖTV İndirimi Hesabı Nasıl Yapılır?

Engelli ÖTV indiriminden faydalanmak isteyenler için hesaplama rapor götürüldükten sonra yapılır. Araçları satın alırken engelli bireylere özel indirimler uygulanır. Bu indirimler araç için ödenecek olan ÖTV’den yapılır. Engelli vatandaşlar diğer vatandaşlara göre çok düşük ÖTV ile araç sahibi olabilir. ÖTV indiriminden faydalanmak isteyen bireyler öncelikle rapor çıkarmalıdır.

Engelliler Hangi Şartlarda Araba Sürebilir?

Engelli bireylerin araba sürebilmesi için 17 yaşından büyük olması gerekir. Normal ehliyet almadaki yaş sınırı engelli vatandaşlar için de geçerlidir. Ayrıca ehliyet alacakların araba sürmeye engellerinin olmaması gerekir.  Alınan raporda engelin ne kadar seviyede olduğu ve nerede olduğu da açıklanır. Böylece ehliyet başvurusunun da kabul edilip edilmeyeceği anlaşılır. Ehliyet almak için istenen diğer şart ise vatandaşların en az ilkokul diplomasına sahip olması gerektiğidir. Aksi takdirde ehliyet alamazlar. Yazılı ve uygulamalı sınava  geçilmesi halinde adaylar ehliyet sınavında başarılı olur ve ehliyet almaya hak kazanır. Bundan sonraki süreçte de engelliler araç sürebilir.

2021 Engelli ÖTV İndirimi İçin Rapor Nasıl Alınır?                                                              

Engelli ÖTV indirimden faydalanmak isteyenler sağlık kurumlarına giderek raporlarını alabilir. Rapor almak için hastaneye gidilmelidir. Tam teşekküllü hastanelerde uzman doktorlar tarafından verilen  raporda hangi hastalıktan ya da engelden dolayı rapor alındığı yazar. Raporda yer alan detaylı bilgiler kurula sunulur ve en sonunda rapor onaylanır. ÖTV indirimden faydalanmak ve diğer yardımlardan destek almak isteyenler raporlarını iletmelidir. Raporda yer alan engellilik oranına göre alınan yardımlar ya da indirimler de farklılık gösterebilir. Engellilik durumu ne kadar fazla ise verilen yardım ya da yapılan indirim de o kadar fazladır. Vatandaşların raporlarını aksatmadan çıkarmaları ve raporsuz ÖTV indirimine kabul edilmediklerini bilmeleri gerekir.

2021 Engelli ÖTV İndirimi  İçin Süreç Nasıl?

Engellilerin ÖTV indirimden faydalanabilmesi için başvuru sırasında raporları da yanlarında olmalıdır. Raporda yer alan engellilik yüzdesine göre belirlenen rakamlar engellilerin daha uygun  fiyatlar ile arabaya sahip olmasına yardımcı olur. ÖTV diğer indirimlerden faydalanmak isteyen engelli vatandaşlar durumlarını gösteren belge ile birlikte kredi başvurusunda da bulunabilir. Özellikle araba almak isteyen müşteriler için bankalar engellilere özel kredi verir. Böylece istenilen birçok araç maddi olarak zorluk yaşanmadan satın alınabilir. ÖTV indirimi için başvuru süreci tamamlandığında değerlendirme süreci başlar. Genel kurul tarafından kabul edilen başvurular sonucunda vatandaşlar bilgilendirilir. Engelliler belirtilen üst sınıra kadar ÖTV indirimden faydalanıp güzel araçlar alabilir.  Süreç tamamlandığında aracın satın alma süreci başlar.

2021 ÖTV İndirimi Her Zaman Olur Mu ?

Engelli vatandaşların daha kolay araba alabilmesi için sunulan ÖTV indirimi ile engelli olan herkes araba alıp ehliyetlerini kullanabilir. Araba almadan önce engelli ehliyeti alarak araba kullanma konusunda da pratiklik yapılabilir. Engelliler her zaman ÖTV indirimine ve diğer indirimlere başvurabilir. Gün geçmeden tüm kampanyalardan faydalanmak için gerekli şekilde bilgilendirilirler. ÖTV indirimi ile birlikte araç kredisinde de sunulan indirimler ile araç almak daha kolay hale gelir. 

Yapılan indirimler devletin o yılki belirlediği miktara bağlı olarak değişir. Vatandaşalar istenilen şartları yerine getirdikleri takdirde ÖTV indirimi için müracaat edebilir. Araçlar şahsen yapılır ve araç satın  aldıktan sonra ÖTV indirimi uygulanır. Süreçle ilgili daha fazla bilgi için banka ile iletişime kolayca geçilir.

HABERİ PAYLAŞ:
HABER KREDİ EDİTÖRÜNDEN