Engelliler dikkat: Engelli BAĞKUR primi ne kadar oldu?

Engelliler için BAĞKUR primi ne kadar? BAĞKUR primi yaş şartı, ücreti ve diğer detayları haberimizde yer alıyor.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Haber Kredi - Serhat KARAMAN

Engelliler Bağkur primi ödeyerek kısa sürede emekli olabilir. Engelli Bağkur primi için ödenmesi gereken miktar minimum olarak 1234 TL olarak belirlenmiştir. Devletin belirlediği rakamın üzerinde de ödeme yapılabilir.

Engelli BAĞKUR Primi Ne Kadar Ödenir?

Engelli vatandaşlar Bağkur’dan emekli olabilmek için en az ödenmesi gereken tutarı ödemek zorundadır. Aksi halde prim günleri tam olarak gözükmez ve ileride de emekli olamazlar. Primlerde eksik olmaması halinde ödemeler düzenli olarak yapılmalı ve Bağkur’dan emekli olunabilir.

Engelli BAĞKUR Primi İçin İstenen Koşullar Neler?

Engelli olanların Bağkur priminden faydalanabilmesi için çalışırken  engelli olması gerekir. Engelliler geleceklerini garanti altına almak için sigorta primlerini tam yatırmalıdır. Tam yatırılan sigorta primlerine destek olmak amacı ile devlet tarafından hak verilir. Bu hak ile Bağkur’a ait olan çalışanlar prim günlerini doldurduktan sonra emekli olabilir. Normal emekli olacaklara göre daha kısa sürede emekli olma hakkı verilir.

Engelli BAĞKUR Priminde Yaş Şartı Ne?

Engelli Bağkur priminden faydalanmak isteyenler için herhangi şekilde yaş sınırı bulunmaz. Vatandaşlar primlerini doldurdukları vakitte emekli olabilir. Engelli vatandaşların normal vatandaşlar gibi yaş beklemesine gerek yoktur. Hem sağlık hizmetinden faydalanabilmeleri hem de maddi açıdan gelir elde edebilmeleri açısından emekli olma imkanı sunulur.

Engelli BAĞKUR Primlerine Nasıl Bakılır?

Engelliler Bağkur primlerinin ne kadar olduğunu e-devlet üzerinden kontrol edebilir. E—devlet ile sorgulama yapmak için gerekli adımlar şöyledir:

  • Tarayıcılarda e-devlete girilir. Resmi internet adresi “www.türkiye.gov.tr” ‘dir.
  • Şifre ve kimlik numarası ile sistem açılır.
  • Açılan sistemin arama sekmesine “Bağkur” primleri yazılır.
  • İlgili ekran açılır ve ne kadar prim yattığı ekranda yer alır.
  • Gerekli incelemeler sonucunda herhangi bir eksiklik olması halinde SGK’ya dilekçe yazılabilir. Kısa sürede geri dönüş sağlanır ve sıkıntı ortadan kaldırılır. Çalışma günleri ve yatan primlerin doğru olup olmadığı da sistemden kontrol edilmelidir. Bazı iş verenler primleri eksik yatırdığı için çalışanların emekli olamama sorunu ortaya çıkar.

Engeliler Emekli Olmak İçin Nasıl Rapor Alır?

Engelli vatandaşlar rapor almak isterlerse hastanelere başvuruda bulunmalıdır. Hastanelerde çeşitli aşamalardan geçen vatandaşlar en sonunda rapor sonucu ile hastaneden ayrılır. Birçok özel ve devlet hastanesinden rapor alınabilir. Rapor ile SGK müdürlüklerine başvurulduğunda emeklilik için müracaat edilir. Müracaat edeceklerin aynı zamanda primlerinin de tam yatması gerekir. Primlerinde sorun olmayanların raporunun da kabul edilmesi halinde emekli olmasına engel kalmaz. Engelli emeklilik maaşını her ay düzenli bir şekilde alabilirler.

Vatandaşlar bir başkası adına rapor çıkaramaz. Rapor işlemleri şahsi olarak yapılır. Birden fazla engeli olanlar için her birimden rapor alması gerekir. Çeşitli iş kazalarından dolayı engelli olunabileceği gibi doğuştan engelli de olunabilir. Doğuştan engeli olanlar sigorta primini dolacağı kadar çalışması gerekir. Emeklilik için gerekli prim yatırıldıktan sonra çalışılmasına gerek kalmaz.

Kolay emeklilik için ödenen günlerin takibinin iyi bir şekilde yapılması gerekir.  SGK müdürlüklerinden ya da e-devlet üzerinden tüm bilgilere ulaşmak için duyurular dikkatli bir şekilde takip edilip emeklilik başvurularının  da kaçırılmaması gerekir.  Vatandaşlar emeklilik ile ilgili tüm süreçte SGK müdürlüklerinin mesai saatleri içinde destek birimlerinden yardım alabilir. Ayrıca raporlama ile ilgili sıkıntı olması halinde hem hastaneden hem de diğer SGK birimlerinden yardım alınabilir. Vatandaşlara ihtiyaç duydukları gerekli bilgiler detaylı olarak verilir. Rapor alırken dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesi raporda yer alan ismin ve tarihin doğru olup olmamasıdır.

HABERİ PAYLAŞ:
HABER KREDİ EDİTÖRÜNDEN