Cumhuriyet Tarihinin en büyük konut projesi olarak bilinen TOKİ Sosyal Konut Projesi 'İlk Evim İlk İşyerim' sloganı ile duyurulmuştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın canlı yayında tüm detayları vatandaşlarla paylaşması üzerine başvuru ekranları açılmıştı. Başvuru tarihinin son bulmasına henğz bir ay bulunurken şimdiden başvuru yapan kişi sayısı 5 milyonu geçti. 

Bugün saat 10:00'da TÜİK tarafından açıklanan enflasyon oranı ile birlikte TOKİ aylık ödemelerinin değişip değişmediği merak edildi. 1+1, 2+1, 3+1 evlerin sahipleriyle buluşacağı, bunu yanı sıra vatandaşların çekilen kura sonucu işyeri ve arsa sahibi olabileceği TOKİ Sosyal Konut Projesi için geri sayım başlarken TÜİK tarafından açıklanan enflasyon oranının TOKİ Sosyal Konut Projesi aylık ödemelerini etkileyip etkilemediği merak konusu oldu. 

toki-taksitleri-enflasyondan-etkilendi-mi (1)

Altında yanılmayan uzman İslam Memiş duyurdu! Altını, doları ya da kripto parası olanlara İslam Memiş açıkladı Altında yanılmayan uzman İslam Memiş duyurdu! Altını, doları ya da kripto parası olanlara İslam Memiş açıkladı

ENFLASYON TOKİ ÖDEMELERİNİ DEĞİŞTİRDİ Mİ?

Açıklanan enflasyon oranının yüzde 84,23 olmasının ardından bu oranının TOKİ Sosyal Konut Projesi konut taksit ödemeleri üzerindeki etkisi oldukça merak edildi. 5 milyona yakın kişinin başvurduğu TOKİ Sosyal Konut Projesi için henüz kura çekimi yapılmazken daha önce enflasyon oranı ile birlikte taksit ödemelerinin de artacağı duyurulmuştu. Enflasyon öncesi TOKİ Sosyal Konut Projesi'nin detaylarını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan ödemelerle ilgili olarak şunları söylemişti;

'Vatandaşlarımız toplamda 608 bin lira fiyata sahip 2+1 konutlarımıza aylık 2 bin 280 liradan başlayan taksitlerle ve 240 ay vadeyle sahip olabilecektir. Aynı şekilde toplamda 850 bin lira fiyata sahip 3+1 konutların ödemesi 3 bin 187 liradan başlayan taksitlerle 240 ay vadeyle yapılabilecektir.' demişti. 

ENFLASYON SONRASI TOKİ ÖDEMESİ NE KADAR OLDU?

TOKİ Sosyal Konut Projesi'nde sözleşmelerin imzalanma tarihi belli olurken kuraları henüz hangi tarihte çekileceği ile ilgili bir açıklama yapılmadı. TOKİ Sosyal Konut Projesi'yle ilgili olarak enflasyon oranının bugün açıklanması 'TOKİ taskit ödemeleri arttı mı?' sorusunun sorulmasına neden oldu. 

Enflasyona bağlı olarak artacak olan TOKİ taskit ödemelerine doğru orantılı asgari ücretin de artacağı söylenmişti. Bugün açıklanan enflasyonun ardından Ocak ayında asgari ücrete gelecek zam oranı da merak edilirken henüz TOKİ aylık taksit ödemeleri ile ilgili net bir açıkalama yapılmadı.