Başvuru için son 2 ay! Bakanlık başvuru yapan aile üyelerine 1250 TL verecek Başvuru için son 2 ay! Bakanlık başvuru yapan aile üyelerine 1250 TL verecek

Ekonomik olarak zorlu günler geçiren pek çok işletme, kişi ve esnaf borçlarını ödemekte sıkıntıya düşerken 2023 seçim öncesi yeni vergi affı müjdesi beklentisi oluşmuştu. Özelliklede emlak vergisi affı bekleyen kişilerin sayıları artarken hükümetin 2023 seçimleri öncesi attığı 3600 ek gösterge ve EYT yasası da beklentileri arttırmıştı. 

Konu hakkında yapılan son dakika açıklamaları yakından takip ederken ekonomistler ise vergi affı yerine vergi yapılandırması ihtimalinin daha yüksek olduğunu belirterek yeni bir vergi affı ihtimalinin ise son derece zor olduğunu dile getirdi. Vergi yapılandırması ile borcunu ödemekte zorlanan kişiler için işletilen faizler silinirken kalan ana borç miktarı ise uzun vadeli taksitle ödeniyor. 

SİCİL AFFI ÇIKTI VERGİ AFFI DA ÇIKAR MI?

AK Parti tarafından meclise sunulan torba yasa kanun teklifi ile milyonlarca kişiye sicil affı müjdesi gelirken bu düzenleme vergi affı müjdesi bekleyen kişileri de heyecanlandırdı. AK Parti ekonomi kurmaylarının olası bir vergi borcu affı müjdesi yerine vergi borcu yapılandırması düzenlemesine daha yakın olduğunu belirtildi.

Ekonomistler vergilendirme sürecinin sağlıklı devamı için affın zor olduğunu ancak vergi affı yerine vergi borcu yapılandırması ile biriken borçların faizlerinin silinerek borç yapılandırması imkanı sunulabileceğini belirtiyorlar. Vergi borcu yapılandırma düzenlemesi ile vergi borcu olan kişilerin biriken toplam faiz yükü borcu silinirken kalan ana para tutarı ise uzun vadelere bölünerek taksitle ödeme kolaylığı sunuluyor.