Emekliye Zam Müjdesi! En Az 1947 Lira Olacak! Hesaplamalar Yapıldı!

Emeklilere müjdeli haber geldi! Emekli aylıklarına yapılacak olan zaman belli oluyor.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Haber Kredi - Serhat KARAMAN

Ülkemizde maaş alan milyonlarca emekliyi ilgilendiren haber geldi. Emekli maaşlarına yapılacak olan zam oranları belli oluyor. Yıl başından itibaren emekli aylıklarına eklenecek zam oranları belirleniyor.

Enflasyona Göre Zam Oranı

Emeklilerin hayatlarını daha rahat sürdürebilmeleri için en çok merak ettikleri konu aylıklarına yapılacak olan zamlar. Artan enflasyonla beraber aylıkların erimesi emekliyi zor duruma sokmuş durumda. Ülkede bulunan milyonlarca emeklinin gözü kulağı yeni yılda yapılacak olan emekli maaşı zam oranlarında. Bu konuda araştırmalar yapan emekliler, zam oranlarının ne olacağı konusunda meraklarını gidermeye çalışıyor. Emekli aylıklarına yapılacak olan maaşların zam oranları ise bazı kriterlere bağlı olarak hesaplanmakta. Bu kriterlerden bir tanesi ise enflasyon oranı.

Veriler Açıklanıyor Zam Oranları Belli Oluyor

Emekli aylıklarını enflasyona yenik düşürmek istemeyen devlet, maaşlara her 6 ayda bir zam yapıyor. yapılan zamların oranı ise açıklanan enflasyon oranına göre belirleniyor.  Bu kapsamda en son Temmuz ayında yapılan zamlardan sonra şimdi de yılbaşı zam oranları beklenmekte. SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı’ndan emekli olanlaraın maaşlarına uygulanacak zam oranı için önümüzdeki 3 ayın enflasyon verileri de önemli konumda. Bu durumda yapılacak olan zamların oranı, şimdiye kadar açıklanan enflasyon verilerine göre en az yüzde 4,23 olacak.

En Az 1947 Lira

Ekim, Kasım ve Aralık verilerine göre zam oranı artacak ya da azalacak. Merkez Bankası ise 2021 yılı enflasyon oranı tahminine göre ise 6 aylık enflasyon tutarı yüzde 5.2 olacak. Bu tahminler ışığında ise emekliler yılbaşı zammında en az yüzde 5,2 zamlı aylıklarına kavuşacak. Bu durumda en alt seviyeden emekli maaşı alanların aylıkları en az 1947 lira olacak. SSK’dan emekli olanlar için ise bu miktar en az 2 bin 777 lira olacak. Esnaf emeklileri için en az 2449 lira olacak. Yılbaşında artacak olan aylıklar ile emekliler bir nebzede olsa rahat bir nefes alacak.

HABERİ PAYLAŞ: