Emeklilikte Yaşa Takılanlar İçin Yeni Yol Haritası Gündemde!

Türkiye'de yaklaşık 700 bin kişiyi yakından ilgilendiren emeklilikte yaşa takılanlar, hükümetin gündemine girdi. Emekliliği bekleyen yüzbinlerce EYT'li için yeni raporla yol haritası belirlendi…

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Haber Kredi - Serhat KARAMAN

Türkiye’de uzun bir süredir tartışılan emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) için yeni bir gelişme yaşandı. Hükümetin gündemine giren bu konuda emekliliği bekleyen yüzbinlerce EYT’liyi yakından ilgilendiren rapor hazırlandı. Hükümetin özellikle erken yaşta evlilikten doğan mağduriyet ve EYT gibi konuları en baştan değerlendirmeye başladığı öğrenildi. EYT’de son durumu merak edenler için önemli gelişmeler haberimizde…

EYT ve Erken Yaşta Evlilik Hakkında Yeni Yol Haritası

2023 seçim hazırlıklarına başlayan hükümet, bu kapsamda önemli bir raporu da gündemine aldı. Yaz ayları boyunca sahada araştırmalarına devam eden milletvekilleri, MKYK üyeleri ve parti teşkilatı, vatandaşlardan gelen talepleri dinledi. Bu talepler arasında emeklilikte yaşa takılanlar hakkında yoğum bir baskı yaşandı. Vatandaşlardan gelen eleştirilerin toplandığı rapor, MYK toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulacak.

Söz konusu raporda vatandaşların ekonomik sıkıntılarının da geniş bir yer tuttuğu öğrenildi. Bununla birlikte mülteci meselesi, yargılama sürecinin uzun olması ve sosyal medyadaki bilgi kirliliği gibi şikayetler dinlendi. Ayrıca kadın cinayetleri, EYT, erken yaşta evlilikten doğan mağduriyet gibi konulardaki sıkıntılar gündeme getirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Talimat Verdi

Vatandaşlardan dinlenen sıkıntıların yer aldığı rapor, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulacak. Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda harekete geçecek hükümet, bu eleştiriler ve EYT konusu hakkında yeni bir yol haritası hazırlayacak. Meclis’in açılmasının ardından EYT için de önemli adımlar atılması bekleniyor.

Daha önce Türkiye Gazetesi yazarı Yücel Koç da katıldığı bir programda, hükümetin EYT konusundaki hazırlığı hakkında önemli bilgiler paylaşmıştı. Koç, hükümetin EYT konusundaki adımının 2023 seçimlerinden önce duyurulacağını söyledi.

Koç, bakanlıktan ve hükümet kadından görüşmeler yaptığını ve kendisine bu konunun çözüleceğinin sözünün aktarıldığını ifade etti,EYT düzenlemeleri yeniden hazırlanırsa, 1999 tarihinden önce işe giren EYT’li kadınlar 20, erkekler ise 25 sene sigortalı çalışmanın yanı sıra 5 bin prim günü ödeyerek emekli olabilecekler.

HABERİ PAYLAŞ:
HABER KREDİ EDİTÖRÜNDEN