Emeklilikte Flaş Gelişme! BES’in Kapsamı Genişletildi!

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES)’te önemli değişiklikler yapıldı. Yeni düzenleme neleri içeriyor? Bilinmesi gerekenler neler?

Kredi 04.10.2021 - 19:01 04.10.2021 - 19:01 Göksel Sarı

Bireysel Emeklilik Sisteminde önemli bir düzenleme yapıldı. Eğitim, sağlık, ferdi kaza, hayat sigortaları gibi sigorta ürünleri Bireysel Emeklilik Sistemine dahil edildi. Yeni düzenleme yürürlüğe girdi. Peki bu ne demek oluyor? Ne gibi değişiklikler olacak?

Bundan sonra emeklilik şirketleri BES ile birlikte sağlık sigortalarını ya da hayat sigortası ile alakası tüm ürünler,tek bir paket içerisinde sunabilecek. Daha önce tüketicilerin ayrı ayrı yapmış oldukları sigortalar tek bir çatı altında toplanabilecek.

BES’e Sigorta Ürünleri Dahil Edildi

Sigorta ürünleri BES’e entegre edildi. Emeklilik şirketlleri artık bireysel emeklilij sisteminine giren ya da sistemde olan katılımcılara Bireysel Emeklilik Sisteminin de içinde olduğu bütünleşmiş paket sunma imkanı sunacak. Yapılan bu düzenleme ile emeklilik için plan yapan vatandaşlar bu düzenlemeden faydalanabilecek.

Hayat Sigortası ve Ferdi Kaza Sigortası da Dahil

Bireysel Emeklilik Sistemi şirketleri; özel sağlık, tamamlayıcı sağlık faaliyetleri kapsamında ferdi kaza, hayat sigortaları ve seyehaht sigortalarından en az birisi Bireysel Emeklilik Sistemi ile beraber hizmete koyabilecek. Örnek vermek gerekirse  BES’e başvurunuzu yaptınız fakat aynı zamanda da özel sağlık sigortasını yaptırmak istiyorsunuz. u durumda emeklilik şirketler BES kapsamında özel sağlık sigortanızı da aynı çatı altından yapmanıza imkan sağlayabilecek. Bu düzenleme ile şu anki mevcut durumda yaşanan karışıklıkları da ortadan kaldıracak.

İsteğe Bağlı Bir Düzenleme

Bu düzenleme ile emeklilik planları durumlarında da değişiklikler olacak. Emeklilik şirketleri hemen hemen tüm sigorta ürünlerini de içeren emeklilik planlara hazırlayacakları için bu şekilde sunulacak hizmetlerde emeklilik plan unvanı olarak “bütünleşik” ibaresi yer alacak . İsteğe bağlı olan bu değişiklik ile mevcut kurulu sistem üzerinden devam etmekte de mümkün kılındı. Yani hem BES’e girip hemde çeşitli sigorta ürün hizmetlerinden faydalanmak isteğe bağlı bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca şu anki mevcut sistemde olanlarda yeni düzenleme kapsamında sigorta ürünlerinden faydalanmak isterlerse emeklilik planlarında değişiklik yapabilecek.