Emeklilik Hayali Kuranlar Dikkat! Başvurular 1 Kasım'da Bitiyor!

Emekli olmak isteyenler için önemli bir duyuru yapıldı. Bağkur prim borcu sebebiyle sigortalılık süreleri durdurulanlara yönelik avantajlı ihya başvuru süresi 1 Kasım 2021'de sona eriyor…

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Haber Kredi - Serhat KARAMAN

Bilindiği üzere 30 Eylül tarihinde vergi ve SGK prim borçlarının yapılandırma işlemleri sona ermişti. SGK prim borçlarını yeniden yapılandırarak peşin veya taksitle ödemek isteyenler için başvuru süreci geçtiğimiz haftalarda tamamlandı. Uzmanlar şimdi de Bağkur’lular için başvuru süresine dikkat edilmesi gerektiğini söylüyor. 4B prim borcu olanlara avantajlı canlandırma (ihya) başvuru süresi 1 Kasım 2021 tarihinde bitiyor.

Bağkur Borcu Olanlara Avantajlı İhya

Bağkur prim borcu yüzünden sigortalılığı durdurulan kişiler için 1 Kasım 2021 tarihi çok büyük önem taşıyor. Durdurulan sigortalılık sürelerinin tamamı, daha sonra sigortalı tarafından ödenerek yeniden kazanabilmek mümkün oluyor. Ödenecek yeni primin tutarı hesaplanırken, asgari ücretten az olmamak üzere belirlenecek prime esas kazanç tutarı üzerinden yüzde 34.5 oranında hesaplama yapılıyor.

7326 sayılı Yasa sayesinde durdurulan sigortalılık süreleri için ödenecek primler, sigortalılık süreleri durdurulmamış gibi değerlendirilebiliyor. Bu sayede Bağkur borçlularının ödemelerinin tamamlanması söz konusu olabiliyor. 4B tescili yapıldığı halde prim borcu yüzünden sigortalılık süresi durdurulmuş olanlar, ödeyecekleri primleri sigortalılık süresi durdurulmamış gibi devam ettirebilir.

1 Kasım 2021 Son Başvuru Tarihi

Bu sayede Bağkur prim borçluları, borcun olduğu döneme bağlı olarak yüzde 70’lere varan bir avantajlı ödeme imkanına sahip olabiliyor. Avantajlı ihya kampanyasından yararlanabilmek için 1 Kasım 2021 tarihine kadar başvuru yapılması gerekiyor. Başvurular, e-Devlet sistemi üzerinden online olarak yapılabildiği gibi hak sahipleri vefat eden yakınları için de avantajlı ihya başvurusu yapabiliyor.

7326 sayılı Yasa hükmüne göre, hesaplanan borcun tamamının ilk taksit ödeme süresi içinde ödenmesi şarttır. Öte yandan emeklilik için prim günü eksiği olanlar, SGK ile yapılan protokol gereği kamu bankalarından 36 ay vadeli kredi kullanabiliyor. İhya edeceği süreler ile emekli olmaya hak kazananlar aylık yüzde 1.55 faiz oranıyla bu krediyi çekip prim ödemelerini gerçekleştirebiliyor.

HABERİ PAYLAŞ:
HABER KREDİ EDİTÖRÜNDEN