Emekliliği 6 Yıl Öne Çekecek Formül! Çocuk Sayısına Göre Erken Emeklilik Fırsatı!

Emekli olmak isteyenlere müjde! Çocuk sayısına göre emeklilik öne çekiliyor.

Finans 02.10.2021 - 12:30 02.10.2021 - 12:30 Göksel Sarı

Çocuk sahibi olan vatandaşların emeklilik sürelerinde büyük değişiklikler yapılabilir. Bu kapsamda haklarını bilen kişiler bunu kullanarak emekliliklerini 6 yıl öne çekebilmekte. Emekli olrak çalışma hayatının yptuculğunddan ve stresinden kurtulmak isteyen anneler bu imkanı kullanarak dinlenme hayatına ve emekli maaşlarına konuşabiliyor.

2160 Gün Erken Emeklilik

Gerekli şartları yerine getiren kişiler 2 bin 160 gün emekliliklerini öne çekebiliyor. Ülkemizde emekli olmak ve emeklilik haklarından yararlanabilmek için belirli bir süre prim ödeme şartı bulunurken prim kazanmak için bazı durumlarda borçlanma yöntemi ni de kullanılmasına izin verilmekte. Bu kapsamda bu borçlanmalardan birisi de kadınlara verilen doğum borçlanması olarak karşımıza çıkıyor. Çocuğu olan kişiler doğum borçlanması ile erken emeklilik avantajından faydalanabilir. Doğum borçlanması ile düşen gün sayısı çocuk sayısına göre değişiklik gösteriyor.

Prim Günü Borçlanması

Belirli şartlara bağlanmış olan emekli olma süreci prim günü ödeme ve yaşı doldurma da bu şartlar arasında. Prim günü hesaplanırken bazı durumlarda bu prim günü kısalabiliyor.Bu durumun başında ise çocuk sahibi olmak geliyor. 3 çocuk sahibi olan bir kişi toplamda 6 yıl yani 2160 gün doğum borçlanması ile erken emekli olabiliyor. Bu durum çalışan ve artık emekli olmak isteyen anneler için bir emeklilik avantajına dönüşmüş durumda. Anneler bu şekilde erken emekli olabiliyor.

Çocuk Başına 2 yıl

Eğer çalışan annenin yaş durumu ve çalışma yıl sayısı tamamsa doğum borçlanması yöntemi ile primlerini borçlanarak erken emekli olabiliyor. Askerlik borçlanması gibi işe giriş tarihini geri çekmeyen bu borçlanma ile prim kazanılıyor. Ancak staj sigortasının emeklilikte geçersiz olmasına rağmen doğum borçlanmasında başlangıç sayılması durumu bir istisna. Yani staj sonrası doğum yapan ve daha sonra sigortalı çalışma hayatına başlayan bir anne borçlandığı kadar süre işe giriş tarihi geri çekiliyor. Böylece annenin yaş şartı da ortadan kalkan her çocuk için 2 yıl erken emekli olma fırsatı yakalanıyor.