Emeklilerin Dikkatine! Maaşınızın Çeyreğine El Konulabilir! Bu Borçlar Can Yakacak!

Ülkemizde borçları olan emekli sayısı gün geçtikçe artıyor. Bu borçlar maaşınıza bloke koydurabilir!

Finans 07.10.2021 - 11:21 07.10.2021 - 11:21 Göksel Sarı

Emekli vatandaşlar aylıklarını diledikleri özel bankaya veya kamu banklarından alabiliyor. Bazı emekliller ise maaşlarını aldıkları bankalardan yada başka bankalardan faiz ve vade oranlarını uygun gördükleri takdirde krediler kullanmakta. Ayrıca bazı emekli vatandaşların Sosyal Güvenlik Kurumu’na borçları bulunuyor. Ayrıyetten nafaka ödemek durumda olan emekli vatandaşlarda mevcut.

Milyonlarca emekliyi ilgilendiren bir karar alındı. Bankalardan maaş alan emeklilerin bazı borçlarına karşılık maaşlarının bir kısmına bloke koyulabilecek. Bazı borçlarda bloke koyma hakkı tanınırken bazı borçlar için ise bloke koymak gibi bir durum söz konusu değil. Peki hangi borçlar için emekli maaşlarına bloke koyulabiliyor? Yargıtay'ın aldığı karar ile sadece iki tür borç için emekli maaşlarına bloke konulacağı bildirildi.

Kredi Borcunda Emsal Karar Verildi

Yargıtay'ın önüne gelen bir dava dosyasına göre İzmir’de bir emekli vatandaş, bankadan ihtiyaç kredisi kullandı. Kredi kullanımı sırasında ise aynı bankadan almış olduğu emekli maaşını takas ve virman usulü ile tahsilat yapılmasına da yetkilendirme verdi. Emekli bu kredinin taksitlerini ödeyemeyince de banka, Aralık 2013 başında emekli maaşının dörtte birine bloke koyma kararı aldı. Kredi kullanan emekli vatandaş ise bu bankaya karşı dava açtı.

Emekli Bir Vatandaş Bankayı Dava Etti ve Kazandı

İzmir’de görülen dava sonucu mahkeme emekli vatandaşı haklı bularak Sosyal Sigortalar kanununa göre bankanın emekli maaşını haczedemeyeceğine karar kılddı. Ardından bloke konulan maaşın dörtte biri tutarındaki bin 376 liranın emekliye iadesine karar verdi. Bu durumda emsal olan karar ile kredi borçları için emekli maaşına bloke konulmamasına hükmedildi.

2 Borç Emekli Maaşına Bloke Koydurabilir

Ancak emekli maaşlarına bloke konulma durumunu sağlayan borçlar da yok değil. Bunlardan bir tanesi emeklinin ödemekle yükümlü olduğu nafaka borcu. Bir diğeri ise SGK’nın emekliden alacaklı olduğu borçlar. Bu iki borç içinde asgari geçim düzeyini bozmamak adına maaşın tamamına bloke konmaz iken maaşın dörtte biri oranında bloke işlemi uygulanmakta.