Milyonlarca emekli, 2022 Ocak ayında yapılacak emekli maaş zammını merak ediyor. Yeni yıla gün saymaya başlayan emeklilerin maaşlarına yüzde 10.46 oranında zam yapılması öngörülüyor…

Emeklilerin son dönemdeki en önemli gündem maddesi 2022 yılı Ocak ayında emekli aylıklarına yapılacak zamlar oldu. Türkiye’de milyonlarca emekliyi yakından ilgilendiren zam sürecinde TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamları etkili oluyor. 2022 yılı başında yapılacak zam oranı, kurumun açıkladığı verilere göre yavaş yavaş şekillenmeye başladı. Hesaplamalara göre memur emeklilerine yüzde 10.46 oranında zam kapıda.

Memur Emeklisine Çifte Zam Heyecanı

2022 yılına 3 aydan az bir süre kalırken, emeklilerin gözü kulağı yeni yılda maaşlara yapılacak zamma çevrildi. TÜİK’in ekim, kasım ve aralık aylarında enflasyon rakamlarını açıklamasının ardından kesin rakam belli olacak. Memur emeklileri için yapılan maaş hesaplamalarında yüzde 10.46 oranında bir artış görülmesi emeklilerde heyecan yarattı.

Emeklilere yılda 2 kere zam yapıldığı için yeni yılda yapılacak zamların belirlenmesinde son 6 aylık enflasyon verileri esas alınacak. Milyonlarca memur emeklisine çifte zam görünmeye başladı. Buna göre memur emeklilerine ocak ayında yüzde 5 olarak zam yapılacağı belirlenmişti. Enflasyon farkı açıklanacak verilere göre ya artacak ya da azalacak. Hesaplamalara göre enflasyon farkının yüzde 8.46 olarak gerçekleme ihtimali var. Bu durum da emeklilerin maaşlarında toplamda yüzde 10.46 oranında bir artış olabilir.

Emekli Maaş Zam Oranı Bekleniyor

Ekonomistlerin görüşlerine göre ekim ayı enflasyon beklentisi yüzde 17.63 olarak hesaplandı. Eğer bu tahmin gerçekleşirse, emekli zammı ocak ayında yüzde 8.46 olarak belirlenecek. Bu verilere göre en düşük emekli maaşı 2 bin 350 liradan 2 bin 546 liraya yükselecek.

Ayrıca 200’den önce emekli olan SSK’lılarda taban maaş 2 bin 624 liradan 2 bin 846 liraya kadar çıkacak. 2000 yılından sonra emekli olan vatandaşlarda ise en düşük maaş bin 625 liradan bin 764 liraya çıkacak. Emekli maaş zammının kesinleşmesi için ekim, kasım ve aralık aylarındaki enflasyon verilerinin açıklanması bekleniyor.