Emeklilere aylığının 3 katı kadar promosyon ödenecek! O tarihte devlet bankaları 16 bin 500 TL ödeyecek - Milyonlarca emekliyi ilgilendiren gelişme için son dakika duyurusu yapıldı. Bankacılık sektöründen elde edilen bilgiler doğrultusunda Türkiye'de ilk kez Haber Kredi üzerinden en önemli gelişmeye tanık olacaksınız. Emeklilere yapılan promosyon ödemeleri ile ilgili flaş açıklama gündeme büyük etki yarattı. Buna göre ise yapılan hesaplamayı Türkiye ilk kez Haber Kredi sayfası üzerinden öğrenecek. 

2022 yılı ile birlikte ülke genelinde artan enflasyon ve hayat pahalılığı tüm sektörlere yansıdı. Vatandaşların alım güçleri bir anda yerle bir olurken emeklilere ödenen promosyon rakamları ile birlikte milyonlarca vatandaş ise rahat nefes aldı. SGK ile bankalar arasında yapılan anlaşma 2020 yılında yeni ilklerden birisi olmuştu. Bankalar emekli maaşlarını taşıyan emeklilere belirli ücretler öderken bu süreçte Sosyal Güvenlik Kurumu yaptığı açıklama ile birlikte bankalarla sözleşme imzalandığını duyurmuştu. İlk promosyon anlaşması 2020 yılında gerçekleştirilirken anlaşmanın geçerliliği ise 3 yıl olarak açıklanmıştı.

Altında yanılmayan uzman İslam Memiş duyurdu! Altını, doları ya da kripto parası olanlara İslam Memiş açıkladı Altında yanılmayan uzman İslam Memiş duyurdu! Altını, doları ya da kripto parası olanlara İslam Memiş açıkladı

Türkiye'de ise emekliler için ödenen promosyon rakamları bu sene Haziran ayı ile birlikte yükselişe geçmişti. Bu doğrultuda ise emeklilere ödenen rakamlar sırasıyla:

  • Haziran ayında 3500 TL
  • Temmuz ayı başında 5000 TL
  • Ağustos ayı sonu 7500 TL olarak güncellenmişti.

Promosyon rakamları hızla artışa geçerken son olarak ise Eylül ayı itibariyle rakamlar 8 bin TL'yi aşmış ve bankaların emekli yakını, kredi kartı gibi ek özelliklere tanımladığı bonuslar ile birlikte 10 bin TL'yi aşmıştı. 

Devlet bankaları ise artan promosyon rakamları karşısında herhangi bir karşılık vermeyerek rakamları halen 750 TL'de tutmaya devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda Hazine ve Maliye Bakanı Nebati'den kamu bankalarına gönderilen talimat ile birlikte promosyonda rakamların güncelleneceği öğrenilmişti.

PROMOSYONDA EN DÜŞÜK EMEKLİ AYLIĞI DETAYI

Emeklilere ödenen promosyon rakamlarında bankacılık sektörünü yakından takip eden gazeteci Umut Köse tarafından bir formül ortaya atıldı. Buna göre ise:

  • Temmuz ayı en düşük emekli aylığı 3 bin 500 TL
  • Bankaların emeklilerden aldığı söz yılı: 3 yıl (36 ay)
  • Maaş tutarının 3 yıla karşılığı 10 bin 500 TL.

Türkiye'de güncel olarak özel bankalar tarafından emeklilere ödenen bonuslar dahil en yüksek promosyon rakamı 10 bin 500 TL olarak biliniyor. Bu doğrultuda ise;

  • Ocak 2023 ayında emeklilere yapılması muhtemel en düşük emekli aylığı (zamlı) 5 bin 500 TL
  • Bankaların emeklilerden aldığı söz yılı: 3 yıl (36 ay)
  • Maaş tutarının 3 yıla karşılığı 16 bin 500 TL

Kamu bankalarının Ekim 28'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılacak duyuru ile birlikte birçok müjdeyi duyurması beklenirken bu süreçte ise devlet bankalarının 16 bin 500 TL promosyon ödemesi yapacağı iddia edildi.

Umut Köse - www.haberkredi.net özel haberidir.