Emeklilere 2022 Ocak Müjdesi! Tüm Emekli Maaşlarına Zam Yapılıyor!

Türkiye'de milyonlarca emeklinin ana gündem maddesi 2020 Ocak ayında emeli aylıklarına yapılacak zam oldu. Emekli maaşlarına ne kadar zam yapılacağı merakla beklenirken tahminler öne çıkıyor…

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Haber Kredi - Serhat KARAMAN

Emekliler her geçen gün artan fiyatlar yüzünden ekonomik olarak geçim sıkıntısı çekiyor. Emekli maaşlarına 2022 Ocak ayında ne kadar zam yapılacağı bu sebeple en önemli gündem maddelerinden biri haline geldi. Bağkur ve SSK emeklilerinin maaş yükselişinde en önemli kriterin TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamları olduğu biliniyor. Uzmanların ve ekonomistlerin son tahminlerine göre emekli maaşlarına ne kadar zam geleceği hesaplanıyor.

2022 Ocak Ayında Emekli Maaşları Ne Kadar Olacak?

Türkiye’de milyonlarca emekli, maaşlarına yılda 2 kere zam alırken, bunlardan ilki ocak ayında gerçekleşiyor. 2022 yılına az bir zaman kala emeklilerin en çok merak ettikleri konulardan biri de ocak ayında maaşlara yapılacak zam miktarı oldu. Uzmanların son tahminlerine göre en düşük emekli maaşı 2 bin 472 lira olarak belirlendi. Yılın yeni emekli maaş tahminleri SSK ve Bağkur emeklileri tarafından yakından takip ediliyor.

TÜİK tarafından her ay açıklanan enflasyon oranları ile birlikte emekli aylıklarında ne kadar zam yaşanacağı da netlik kazanıyor. Ocak ayında emekli maaşlarına yapılacak zammın kesinleşmesi için ekim, kasım ve aralık ayı enflasyon rakamlarının TÜİK tarafından duyurulması bekleniyor. Emekliler enflasyon oranlarıyla birlikte daha fazla maaş almaya başlayacak.

Merkez Bankası Enflasyon Tahminleri İpucu Veriyor

2022 yılına milyonlarca emekli, zamlı maaşları ile başlama hazırlığı yaparken, çeşitli kurumlardan da enflasyon hesaplamaları gelmeye başladı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, ocak ayı zammında Bağkur ve SSK’lı emeklisi maaşlarına yapılacak zam oranı hakkında tahminlerini paylaştı.

SSK ve Bağkurlular yeni yılda maaşlarına yüzde 5.21 oranında zam alacakken, memur emeklilerinin maaşlarına yapılacak zam oranı ise yüzde 7.21 olacak. En düşük emekli maaşı bu tahminlerin gerçekleşmesi durumunda 2 bin 472 TL olacak. Bu yılın ikinci 6 aylık dönemini kapsayan enflasyon verileri yüzde 3’ü aşarsa, memur emeklilerine yüzde 5 zammın yanında aşan kısım kadar fark yansıtılacak.

HABERİ PAYLAŞ:
HABER KREDİ EDİTÖRÜNDEN