Emekliler Müjde!  Emekli Maaşlarına Zam! En düşük Emekli Maaşı 2499 Lira Oluyor!

Emekliye zam müjdesi geliyor. Yılbaşından itibaren tüm emeklı maaşlarına zam yapılacak.

Ekonomi 06.10.2021 - 13:13 06.10.2021 - 13:13 Göksel Sarı

Ülkede bulunan milyonlarca emekinini gözü kulağı yeni yılda yapılacak olan emekli maaşı zam oranlarında. Bu konuda araştırmalar yapan emekliler, zam oranlarının ne olacağı konusunda markalarını gidermeye çalışıyor. emekli aylıklarına yapılacak olan maaşların zam oranları ise bazı kriterlere bağlı olarak hesaplanmakta. Bu kriterlerden bir tanesi ise enflasyon oranı.

6 Ayda Bir Zam

Emekli maaşlarını enflasyon karşısında yenik duruma düşürmek istemeyen devlet her 6 ayda bir emekli maaşlarına enflasyon oranında zam yapmakta. Bu kapsamda en son Temmuz ayında yapılan zamlardan sonra şimdi de yılbaşı zam oranları beklenmekte. Bu zamları belirlerken devletin kurumları, bazı istatistiklerde göz önünde bulunduruyor.

Şu An İçin Yüzde 4.23

SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı emeklisi olmanız ile beraber 2022 Ocak ayından itibaren zamlı emekli aylıklarına ulaşabilirsiniz. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre açıklanan Temmuz ve Eylül ayları arası enflasyon oranı yüzde 4.23 olarak gerçekleşti. Yani bu demek oluyor ki 3 aylık enflasyona göre Sosyal Sigortalar Kurumu ve Bağ- Kur emeklilerine en az zam oranı yüzde 4.23 oldu. Zam oranlarının belirlenmesinde kullanılan en az 3 veri daha var.

Zamlı Emekli Maaşları

Ekim Kasım ve Aralık verilerine göre zam oranı artacak ya da azalacak. Merkez Bankası ise 2021 yılı enflasyon oranı tahminine göre ise 6 aylık enflasyon tutarı yüzde 5.2 olacak.Bu ttahmin doğru çıkar ise emeklilerin yılbaşında alacakları maaşlarına yüzde 5.2 oranında zam yapılacak. Şu ana kadar gerçekleşen kesinleşmiş verilere göre ise yüzde 4.23 artış yaşanacak olan emekli maaşları esnaf emeklileri için en az 2449 lira olacak.  2 bin 350 liradan artacak bu maaş ile 100 lira zam almış olacak. Çifti emeklilerinin maaşları ise bin 867 liradan bin 947 liraya artacak. 200 yılından önce emekli olan SSK’lılar ise 2 bin 624 lira maaş alırken bu miktar 2 bin 735 liraya çıkacak.