SGK kapsamında yer almayan veya herhangi bir işte çalışmayan kişilerin de kolayca emekli olmalarını sağlayacak sistem tüm vatandaşlar için sunuluyor. 5.400 prim ile emeklilik fırsatının sunulduğu isteğe bağlı sigorta kapsamında aylık oldukça düşük bir oranla prim ödemelerini gerçekleştiren tüm vatandaşların kolayca emekli olması sağlanacak. Aylık prim ödeme şartını karşılayan tüm vatandaşlar 18 yaşından büyük olması başvuru için yeterli olacak. Ayrıca herhangi bir işte çalışmayan, yaşlılık veya malullük aylığı almayan kişiler de yararlanabilecekler. İsteğe bağlı sigorta ile vatandaşların herhangi bir işte çalışmadan da emeklilik için işlem yapmalarının önü açılmış oldu.

Rakamı içeriden aldım diyen gazeteci kulis haberini duyurdu! Net brüt farkı kalkacak asgari ücret 10 bin TL mi olacak? Rakamı içeriden aldım diyen gazeteci kulis haberini duyurdu! Net brüt farkı kalkacak asgari ücret 10 bin TL mi olacak?

5 Bin 400 Prim Günüyle Emeklilik Fırsatı

İsteğe bağlı sigortalılık kapsamında vatandaşların ilgili şartları taşımaları halinde 5 bin 400 günden emeklilik fırsatı elde etmeleri sağlanacak. Aylık bin 144 lira ödeme ile kolayca emeklilik şartlarının sağlanabileceği isteğe bağlı sigortalılık kapsamında, 2008 yılı ve sonrasında isteğe bağlı sigortalılık başlangıç tarihi olan kişilerin 63 yaşını doldurmaları halinde emeklilik hakkından yararlanmaları sağlanacak.

İsteğe Bağlı Sigortadan Kimler Yararlanabilir?

Emekli olmak için çalışma şartını ortadan kaldıran bir sistem olarak dikkat çeken isteğe bağlı sigorta; 18 yaşını doldurmuş tüm vatandaşlar tarafından yaptırılabilir. Bunun yanı sıra SGK kapsamında herhangi bir işte sigortalı olarak çalışmıyor olmak, sigortalı olarak çalışanlarda ay içinde 30 günden az çalışmış olanlar, part time çalışan ve bir işeverene bağlı olarak 10 günden az ev hizmetlerinde çalışmış olanlar isteğe bağlı sigortadan yararlanabilmektedir. Ayrıca söz konusu isteğe bağlı sigortalılıktan yararlanmak için vatandaşların ikametlerinin Türkiye’de olması gerekmektedir. Yurt dışı ikametlerinde bu hizmet geçerli olmayacaktır.  

İsteğe Bağlı Sigorta Primi Ne Kadar?

İsteğe bağlı sigorta ile emeklilik hakkı elde etmek isteyen tüm vatandaşların 1.144 TL aylık prim ödemelerini gerçekleştirerek emeklilik için hak kazanmaları mümkündür. 5.400 gün tamamlanmasının ardından, uygun şartları taşıyan vatandaşlar isteğe bağlı sigorta kapsamından emekli olarak hayatlarına devam edebilecek.

Çalışmadan emeklilik yolunu açan sisteme göre ilgili şartları taşıyan herkes prim ödemlerini eksiksiz yapar ve emeklilik yaş şartlarını sağlarsa rahatlıkla emeklilik için hak kazanabilecek.