Emekli Maaşları Artıyor! Emeklilere Net Zam Müjdesi! En Düşük Emekli Maaşı 2575 TL oluyor!

Emekli maaşlarına zam hazırlığı! Hangi emekli ne kadar zam alacak? Emekliler bu haberi bekliyor.

Ekonomi 25.09.2021 - 12:00 25.09.2021 - 12:00 Serhat Karaman

Ülkedeki milyonlarca emekli bu zam haberi ile yatıp kalkıyor. Ne kadar zaman alacaklarını merak eden emekli vatandaşların bekleyişleri son buldu. Böylece emekliler de derin nefes aldı. Her yıl yapılan enflasyon zammı ile beraber SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin alacağı zam oranı ve en düşük emekli maaşı tutarı belli oldu.

2022 Zam Oranları

Her ay açıklanan enflasyon oranına göre ve yıllık enflasyon oranında hesaba katılarak zam oranı ayarlanan emekli maaşlarının önümüzdeki aylara alacağı zam miktarı da belli oldu. Bu kapsamda memur emekli maaşları 2022 zammı için toplu sözleşme zam oranı önümüzdeki ocak ayı için yüzde 5, temmuz ayı için yüzde 7 oldu. Öte yandan SGK ve Bağ-Kur emeklilerine verilecek zam oranı önümüzdeki ocak ayından önce kesinlik kazanacak.

Enflasyon Farkı Zammı

Temmuz zammı sonra her ay güncellenme emekli maaşları merak ediliyor. Hükümet ve memur sendikaları arasında gerçekleşen toplu sözleşme görüşmelerinin sona ermesinin ardından memur emekli maaşı 2022 toplu sözleşme zam oranı belli oldu buna göre, memur ve memur emeklisi için 2022 yılı ilk yarısında yüzde 5, ikinci yarısında yüzde 7 oranında zamn maaşlar yansıtılacak. Yapılan bu zammın oranları enflasyon farkı zammı olarak nitelendiriliyor.

400 TL Toplu Sözleşme İkramiyesi

TÜİK’in açıkladığı haziran ayı enflasyon verileri ile beraber memur ve memur emekli maaşlarına yapılacak zamda belli oldu. Bu kapsamda bütün memur maaşlarına ve memur emekli aylıklarına yüzde 8.45 oranında zam yapıldı. Emekli Sandığı’ndan alınan emekli aylıklarına Temmuz ayında yüzde 8.45 oranında zam yapılırken, toplu sözleşme görüşmelerinin ardından 2022 yılında yüzde 8+6 zam ve enflasyon farkı oranında zam yansıtılacak. Aynı zamanda 135 TL olan toplu sözleşme ikramiyesi de 400 TL seviyesine çıkarıldı.

Yapılan zamlar ve enflasyon eklentisi ile en düşük SSK ve Bağ-Kur emekli maaşı, 2420 TL’den 2624 TL’ye çıkarıldı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@