Elektrik Faturasına 200 TL'lik Devlet Yardımı! Başvurmak Yeterli!

Son zamanlarda artan elektrik faturaları ile vatandaşların gider kalemleri de artıyor. Ödenmeyen faturalar birikiyor.

Ekonomi 27.09.2021 - 17:00 27.09.2021 - 17:00 Serhat Karaman

Vatandaşlar elektrik faturalarını ödemekte zorlanmaya başladı. Geçen yılın aynın dönemine göre ödenmeyen elektik fauralarında artıl görülüyor. Ödenmeyen ve biriken faturaların borçlarını kapatmak daha da zorlaşıyor. Ailelerin masrafları arttıkça faturaları ödemek daha büyük bir sıkıntı oluyor. 

Elektrik faturasını ödeyemeyen vatandaşlara rahat bir nefes aldırabilmek için devlet harekete geçti. Hazırlanan destek paketi ile faturasını ödeyemeyen vatandaşlara nakit yardımı yapılıyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı hazırladığı destek paketini açıkladı. Destek kapsamında başvuruların değerlendirilmesinin yanı sıra hali hazırda sosyal yardım alan vatandaşların elektrik faturalarına nakit desteği sağlanıyor. 3294 ve 2022 sayılı kanundan kapsamında düzenli olarak sosyal yardım alanlar bu elektrik faturası yardımından da faydalanabiliyor.

Hane Halkının Sayısına Göre Yardım

Bakanlık tarafından sağlanan yardım, hanede bulunan kişi sayısına göre değişiklikler gösteriyor. Bu doğrultuda 1 2 kişilik hanelere aylık olarak 68 TL elektrik faturası yardımı yapılırken 3 kişilik ailelere 91 TL, 4 kişilik aileler ise 114 TL elektrik faturası yardımı yapılıyor. 5 ve daha fazla kişiden oluşan hanelere ise 137 TL'ye kadar fatura yardımı yapılmakta.

 PTT Başvurulara ve Yardıma Aracı

PTT işyerlerine başvuru yapılarak elektrik desteği yardımı alınabiliyor. Bu desteklenen yararlanmaya hak kazanan vatandaşlar, PTT’den sunulan yardımı nakit olarak alabilir. Elektrik faturası yardımından yararlanan vatandaşların 150 kilowatt saat elektriğe kadar faturalarına yardımlar yapılıyor. Bu kullanım miktarı da yaklaşık olarak aylık 100 TL ye tekabül ediyor. Ancak bu yardım, kronik rahatsızlığı bulunan evde sürekli cihaz kullanan vatandaşlar  için 200 TL’ye kadar çıkabiliyor.

Evde Hayati Cihaz Olması Durumunda

Kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşların makineye ihtiyaç duyması ile muhtaç durumda olduğu tespit edilmesi durumunda fatura yardımı süresiz olarak devam ediyor. Evde cihaza bağlı yaşayan hastalar için hayati önem taşıyan yardım Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının denetimleri kapsamında gerçekleştirilir. Verilen yardımlar ile hane halkı ve hastalar bir nebze de olsa rahat bir nefes alıyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@