Elektrik Faturası Çok Gelenlere Müjde! Devlet Aylık 206 Lira Elektrik Desteği Veriyor

Elektrik faturalarına gelen zam sonrasında pek çok kişi kara kara düşünmeye devam ediyordu. Bunun üzerine devlet harekete geçti ve elektrik faturaları için aylık destek ödemesi yapacağını açıkladı.

Ekonomi 26.01.2022 - 10:34 26.01.2022 - 10:34 Serhat Karaman

Havaların soğuması ile birlikte son dönemlerde faturalarda ciddi bir artış meydana geldi. Özellikle yeni yıl sonrasında elektrik faturalarına gelen zam bu durumda vatandaşı düşündürmeye devam ediyor. Son dönemlerde olumsuz hava şartları ülke genelinde pek çok vatandaşın elektrik kullanımı konusunda endişeler yaşamasına neden oluyor. 

Devlet sosyal devlet anlayışı ile birlikte harekete geçti. Çok uzun zamandır dar gelirli aileler için çeşitli alanlarda destek ödemeleri yapmaya devam ediyor. Bunun üzerine elektrik faturaları içinde destek vereceğini açıkladı. 

4 KİŞİLİK AİLEYE AYLIK 206 LİRA ÖDEME YAPILACAK

Elektrik fiyatlarına gelen zamlar sonrasında maddi durumu yetersiz olan aileler için devlet aylık belirli bir miktarda destek olacağını açıkladı. Faturaya bağlı olarak yapılacak ödemelerde en fazla yapılacak ödeme miktarının ise 206 lira olması bekleniyor. 

Elektrik tüketiminin artması ile birlikte pek çok vatandaşın bu konuda bir destek aradığı öğrenildi. Yapılacak başvuruların ardından ödemelerin onaylanması halinde ödeme kanalı PTT olarak açıklandı. Genellikle 2 kişilik aileler için bu rakam 103 lira ile sınırlı tutuldu. Ancak 4 kişilik aileler için miktar artırıldı ve 206 lira olarak belirlendi. 

ELEKTRİK FATURASI DESTEĞİNİ KİMLER ALABİLİR?

Elektrik faturası desteği de maddi durumu yetersiz kişiler tarafından alınabilmektedir. Bu süreçte eşi hayatını kaybetmiş kadınlar için aylık düzenli olarak verilmektedir. Engelli aylığı alan kişiler de başvuru yapabilecekleri ibi 65 yaş üzerinde muhtaç kişiler de başvuru gerçekleştirebilir. 

Devletten sosyal yardım alan kişiler kaymakamlıklar aracılığı ile gelir belgesi sunarak başvuru yapabilecekler. Bu sayede onaylanması durumunda anında 206 lira ödeme PTT şubelerinden alınabilecek. Evden çıkamayacak durumda olanlar ise internet üzerinden sorunsuz bir şekilde başvuru yapabilecekler. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@