Elektrik Faturaları Bir Nebze Rahatlayacak! Elektrikte KDV İndirimi Ne Kadar, Nasıl Uygulanacak?

2022 yılıyla beraber elektrikte mesken, sanayi ve ticarethane abone gruplarına ortalama yüzde 50 – 130 arasında zam yapılmıştı. Gelen yeni açıklamada ise indirim göründü…

Ekonomi 01.03.2022 - 10:34 01.03.2022 - 10:34 Serhat Karaman

Elektrik faturalarına son dönemde yansıyan yüksek ücretler vatandaşların cebini bir hayli yormuştu. Farklı abone grupları için yüzde 130’lara varan zam sonrasında belirli gruplar için KDV indirimi uygulanacağı aktarılıyor. Meskenlerde kullanılan elektrik tarife sınırının da aylık 240 kilovatsaate yükseltildiği duyuruldu. 

Elektrik Faturalarında Yeni Düzenleme!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kabine Toplantısı sonrasında yaptığı açıklamalarla netlik kazanan elektrikte KDV indirimi birçok kesimden vatandaş tarafından detayları merak ediliyor. Toplumda bir süredir tepki çeken elektrik zammı sonrasında indirim uygulanacağına dair kararın açıklanması az da olsa vatandaşları sevindirdi. 

Haber

Meskenler ile tarımsal sulamada kullanılan elektriğin KDV’sinin yüzde 18 seviyesinden yüzde 8’e düşürüldüğü duyurusu yapıldı. Söz konusu düzenleme kapsamında ayrıca meskenler için düşük tarife sınırının da günlük 8 kilovatsaate çıkarılmasına karar verildi. Böylece söz konusu sınır aylık olarak 240 kilovatsaate çıkarılmış oldu. Tüketime göre faturalandırmada net olarak yüzde 8 ila 14 arasında bir indirim sağlanmış oldu. Yeni düzenleme ile kim ne kadar fatura ödeyecek merak edilmeye başladı. 

EPDK Yeni Tarifeyi Duyurdu!

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), elektriğe yapılan yüzde 10’luk KDV indirimi sonrasında mesken abonelerinin günlük 8 kilovatsaat kadar tüketim miktarı için 1 Mart itibariyle geçerli kilovatsaat başına 1 lira 26 kuruş olacağını ve söz konusu limitin üzerinde tüketim için 1 lira 89 kuruş olarak uygulanacağı belirtildi. Düşük kademe elektrik tüketim limitinin günlük 8 kilovatsaate çıkarılmasının ardından 32 milyon mesken abonesinin ortalama yüzde 81’lik abonenin bu kapsamda yer alacağı aktarıldı. 

KDV indirimi sonrasında özellikle gelen son zamlar sonrasında bir hayli artan elektrik faturalarında az da olsa bir indirim görülebileceği aktarılıyor. KDV oranlarında yüzde 10 seviyesinde yapılan indirimin mesken ve tarımsal sulamada kullanılan elektrik için geçeri olacağı aktarıldı. Yapılan son zamlar sonrasında gelen tepkiler sonrasında da yeni kararın alındığı aktarılıyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@