SON DAKİKA: Dezenformasyon yasası meclisten geçti! SON DAKİKA: Dezenformasyon yasası meclisten geçti!

Rusya ile Ukrayna arasında patlak veren savaş sonrasında Avrupa büyük bir doğalgaz kıtlığı yaşarken meteoroloji uzmanları kötü haberi verdi. Tüm dünyada bu sene son derece soğuk bir hava iklimi yaşanacağı açıklanırken Türkiye'de La Nina adı verilen yeni soğuk hava dalgasının en ser hissedildiği ülkeler arasında yer alacak. 

Türkiye bu sene son derece soğuk ve bol kar yağışlı bir kışa hazırlık yaparken konu hakkında kritik bir açıklamada ünlü meteoroloji uzmanı Prof. Orhan Şen tarafından yapıldı. Orhan Şen sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlar ile bu senenin son derece sert ve soğuk geçeceğini belirterek özellikle de 2023 yılının ilk 3 aylık dönemine dikkat çekti. 

KARA KIŞ NE ZAMAN BAŞLIYOR, HAVALAR NE ZAMAN SOĞUYACAK 2022- 2023?

Havaların ne zaman soğuyacağını açıklayan Prof. Orhan Şen bu sene La Nina'nın son derece yoğun bir şekilde hissedileceğini belirterek "Sonbaharda kuvvetlenecek, ilkbaharda zayıflayacak. La Nina Doğu Pasifik'te deniz yüzey su sıcaklığının azalması ile ortaya çıkıyor. Bu durum dünyada meteorolojik sistemlerin hareket yönlerinde etkili oluyor" dedi. 

Bu sene La Nina ve Kuzey Atlantik Salınımı NAO negatif etkisinin hüküm süreceğini belirten Şen, Ekim ve Kasım aylarında hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyredeceğini ancak Ocak, Şubat ve Mart aylarında son derece soğuk havaların görüleceğini belirterek "Aralık batı bölgelerde sonbahar havasında, Doğuda ise kışın başları gibi...Çok soğuk yok. Ocak Şubat Mart aylarında kış şartları daha belirgin görülecek. Kar yağışı daha çok bu aylarda. Sıcaklıklar ortalama kış sıcaklıklarında olacak 2023'ün ilk 3 ayı" diyerek asıl kışın bu dönemde yaşanacağı ve soğuk havaların en çok bu aylarda etkili olacağını öngördü. Sonbahar ise önceki seneye oranla daha ılıman geçecek.