Ekonomide Umutlar Yeniden Yeşerdi! Beklenen Kritik Verileri TÜİK Tarafından Açıklandı

Ekonominin çarklarının dönmesini sağlayan TÜİK verileri sonunda açıklandı. Sanayi üretim verilerinde meydana gelen artış umutların yeniden yeşermesine neden oldu.

Ekonomi 13.01.2022 - 11:48 13.01.2022 - 11:48 Serhat Karaman

Ekonomik verilerin pozitif ilerlediği ifade edilen sanayi üretim verileri uzun zamandır merak ediliyordu. Kritik veri olarak ifade edilen ve ekonomide meydana gelen dalgalanma süreci içerisinde heyecanla beklenen sanayi üretim verileri ortaya çıkmış oldu. 

Bugün Türkiye İstatistik Kurumu tarafından sanayi üretim verileri açıklandı. Beklentilerin üzerinde çıkması ise ekonomi çarklarının yeniden hareketlenmesine ve dönmeye başlamasını sağladı. Beklentilerin üzerinde çıkan rakamlar umutları yeniden yeşertti. 

SANAYİ ÜRETİM VERİLERİ AÇIKLANDI!

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından uzun zamandır merakla beklenen Kasım ayı sanayi üretim verileri açıklandı. Sanayi üretim endeksi ise genel olarak ekonomide ilerlemenin sağlanması için gerekli verilerin başında geliyor. 

Açıklanan verilere göre sanayi üretiminin yıllık bazda yapılan değerlendirmelerinde yüzde 11,4 oranında arttığı belirlendi. Aslında uzmanlar tarafından yapılan incelemelerde yüzde 8 üzerinde bir artış bekleniyordu. Bu artış heyecan verici bir gelişme olarak değerlendirildi. 

Sanayinin alt sektörlerinde de ciddi bir artış meydana geldi. 2021 yılı Kasım ayı verilerine göre madencilik ve taşocakçılık sektörü içerisinde bir önceki yılın aynı dönemi ile karşılaştırma yapıldığı zaman yüzde 7.5 oranında bir artış meydana geldi. İmalat sanayi sektöründe ise yaşanan artışın yüzde 12,5 seviyelerinde gerçekleştiği belirlendi. 

AYLIK BAZDA SANAYİ ÜRETİMİNE YÜZDE 3,3 ARTIŞ!

Sanayinin alt sektörlerinde meydana gelen gelişme de heyecan yarattı. 2021 yılının Kasım ayı verilerine göre bir önceki aya göre yapılan karşılaştırmalarda madencilik ve taşocakçılık sektörünün yüzde 1.6 oranında azaldığı tespit edildi. Sanayi üretimi aylık bazda bir önceki aya göre yapılan karşılaştırmalarda yüzde 3,3 oranında artmış oldu. Yaşanan gelişmeler ekonomide durma noktasına gelen çarkların yeniden dönmeye başladığını gösteriyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@