Ekim Ayı Burs ve Kredi Ödemeleri Başladı! Hesapları Kontrol Etme Zamanı! Öğrenciler Dikkat!

Öğrenciler için sevindirici haber geldi. Bakan açıkladı..  Milyonlarca öğrencinin beklediği haber.

Ekonomi 06.10.2021 - 16:59 06.10.2021 - 16:59 Göksel Sarı

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, yükseköğretim öğrencilerinin ekim ayı burs ve kredi ödemelerinin hesaplara yatırılmaya başlandığını açıkladı.

Gençlik Ve Spor Bakanı Açıkladı

Kredi ve Yurtlar Kurumu kredi ve burslarına başvuran ve onay alan milyonlarca üniversite öğrencisi KYK ödemelerinin ne zaman yatacağını merak ediyor. Ekim ayı için yatırılacak kredi ve bursların ne zaman hesaplara aktarşılıcağa merak konusu. Bakan Kasapoğlu kredi ve bursların ödenmeye başlandığını duyurdu fakat ödeme şekli nasıl olacak? Kredi alan ve burs hakkı kazanan öğrencilerin hesaplarına ayının hangi günlerine ödemeleri gerçekleştirilecek? Tüm bu soruların yanıtları çok araştırıyor. Karışıklıkları sizler için giderdik.

Ayın Belirli Günlerinde Hesaplara Yatırılıyor

Ekim ayı KYK burs ve kredilerini ne zaman alacağı öğrencilerin gündeminde. Üniversitelerin açılması ile beraber masraflarının da arttığını belirten öğrenciler devletten kredi ve burs başvurularında bulunmuştu. Başvurularıonaylanan öğrencilerin bazıarı geri  ödemesiz burslarına kavuşurken bazılarına da geri ödemeli krediler çıktı. Bu burs ve krediler ise her ay belirlenen zamanlarda öğrencilere yatırılıyor.

Ekim ayı burs ve kredileri bugün hesaplara yatırılmaya başlandı. İlk kez burs ve kredi alacak olan öğrencilere, müracaat etmeleri halinde yılın başından itibaren 3 aylık olmak üzere toplu ödemeler yapılacak. Ancak halihazırda burs ve kredi kullanan öğrenciler için ödemelerin yapılma günleri, TC kimlik numarasının son hanesine göre, her ayın 5 ile 10’u arasında yapılmakta.

TC Kimlik Numarası Tarihi Belirliyor

TC kimlik numarasının son hanesi 0 olanlar 6 Ekim, TC kimlik numarasının son hanesi 2 olanlar 7 Ekim, 4 olanlar 8 ekim,TC kimlik numarasının son hanesi 6 olanlar 9 ekim, 8 olanlar ise 10 Ekim tarihlerinde burs ve kredilerini hesaplarında görebilecek.

Karşılıksız burs alan öğrencilerin dikkat etmesi gereken bir husus bulunmakta. Eğer öğretim kurumlarından herhangi bir sebep ile uzaklaştırma cezası alınır ise bursun iptal edilme durumu söz konusu.