Ehliyet İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Ehliyet almak isteyenlerden istenen belgeler eksiksiz bir şekilde tamamlanıp kuruma teslim edilmelidir. Ehliyet için gerekli belgeler üzerinde eksik görülmesi halinde başvuru işlemleri tamamlanamaz.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Haber Kredi - Serhat KARAMAN

 Ehliyet Almak İçin Hangi Belgeler İstenir?

Ehliyet almak için istenen belgeler arasında şunlar yer alır:

  • Biometrik resim.
  • Diploma.
  • Sağlık raporu.
  • Adli sicil kaydı.

İstenen belgelerin doğru bir şekilde teslim edilmesi önemlidir. Biometrik resimden 2 adet istenir. Resimler son 6 ay içinde çekilmeli ve güncel hal olmalıdır. Bunun yanı sıra en son mezun olunan okulun diploması istenir. Diploma ile ilgili bir sorun olması halinde ilgili okul ile iletişime geçilebilir. İstenen belgeler arasında yer alan diğer bir belge ise sağlık raporudur. Sağlık raporu aile hekimlerinden ya da hastanelerden alınabilir. Sağlık raporunda hastalıkların doğru bir şekilde tespit edilip bildirilmesi gerekir.

Ehliyet Alma Şartları Neler?

Ehliyet almak için gerekli şartlardan bir tanesi T.C. vatandaşı olunmasıdır. Diğer şart ise vatandaşların 18 yaşını doldurması gerekir. Reşit olmayanlar herhangi bir şekilde ehliyet alamaz. Ehliyet almak için istenen diğer koşul ise ehliyet sınavının  başarılı bir şekilde tamamlanmadır. Sınavda başarılı olamayanlar ehliyet alma hakkına da sahip değildir. Bununla birlikte adli sicil kaydı olanlara ehliyet verilmez.

Ehliyet İçin Hangi Sınava Girmek Gerekir ?

Ehliyet almak isteyenler ehliyet sınavına girmelidir. Ehliyet sınavı hem yazılı hem de uygulamalı olmak üzere toplamda iki çeşittir. Ehliyet alacak adaylar yazılı sınavda teorik bilgilerden sorumlu tutulurken, uygulama sınavına tabi tutuldukları zaman park etme ve direksiyon kullanma gibi pratik yapmaya yönelik bir sınav ile karşılaşırlar. Adayların başarılı olabilmeleri için her iki sınavı da başarılı bir şekilde geçmesi gerekir. Sınavdan birinde başarısız olan adayların sınava yeniden girmesi gerekir. Teorik sınavda sorulacak sorular ile ilgili konu anlatımı kitaplarda yer alır. Sınava gireceklerin konu anlatımından çalışarak girmesi gerekir. Sınav başvuruları ile ilgili tüm duyurular online olarak takip edilebilir.

Ehliyet Yeniden Çıkarılabilir Mi?

Ehliyetin kaybolması halinde ehliyet yeniden çıkarılabilir. Bunun için nüfus müdürlüklerine gidilmelidir. Randevu alınarak gidildiğinde kısa sürede sürücü belgesi yenilenir. Sürücü belgesinde yer alan isim ve soyisim ile birlikte diğer bilgiler doğru olmalıdır.  Yeni ehliyet çıkaracakların ve ehliyet yenileyeceklerin ödemeleri gereken harç ücreti de bulunur. Daha detaylı bilgi için illerdeki nüfus müdürlüklerine müracaat edilmelidir.

Ehliyet Türleri Neler?

Ehliyet alırken herkes aynı ehliyet için başvuruda bulunmaz. Ehliyet araçların tipine ve modeline göre farklılık gösterir. Sınıf farkı olan sistemde kullanılan aracın büyük ya da küçük olup olmadığına bakılır. Direksiyon sınavı da almak istenilen ehliyet çeşidine göre yapılır. Başvuruda bulunacakların hangi ehliyet istediklerini önceden belirlemesi ve müracaat sırasında da ona göre başvuru yapması gerekir.

Ehliyet Alırken Sağlık Raporu Şartında Neler Aranır?

Ehliyet için gerekli olan sağlık raporu adayların sürüş yapmasına engel olacak özelliklere sahip olup olmadığını kontrol etmeye yarar. Araç kullanırken aracın kullanılmasına engel olacak sağlık sorunları olmamalıdır.  Ehliyet almak isteyenlerin psikolojik olarak da hastalıklarının olmaması gerekir. Engelli olan bireylerin sürmeye engel durumu olması halinde ehliyet verilmez. Bireyler tam muayene yapan bir hastaneye başvurdukları zaman gerekli olan sağlık raporunu alabilir.

Rapor hem özel hem de devlet hastanelerinde verilir. Özel hastaneye gitmek istemeyenler devlet hastanelerine giderek de rapor alabilir. Sağlık raporu alınmadan ehliyet başvurusu gerçekleşmez. Hangi birimlerden sağlık raporu alınabileceği ile ilgili tüm detaylı bilgiler hastanelerden öğrenilebilir.

HABERİ PAYLAŞ: