Eğitim Destekleri İçin SYDV’ler 186 Milyon Lira Kaynak Aktarıldı!

Eğitim destekleri için ayrılan kaynak belli oldu. Bakan Yanık açıkladı vakıflar kaynaklar aktarılacak.

Ekonomi 06.10.2021 - 18:14 06.10.2021 - 18:14 Göksel Sarı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, panemi sürecinde ihtiya. sahibi olarak belirlenen ailelerin çocukların eğitim masraflarının karşılanması adına yardım ve desteklemelere devam edileceğini duyurdu. Bu yardım ve destekler ile okula yüz yüze devam eden öğrencilerin eğitim masraflarının bir kısmı sosyal devlet olma yükümlülükleri kapsamında devlet tarafından karşılanacak. Sosyal yardımlar kapsamında verilen eğitim yardımı ile özellikle birden fazla çocuğu olan ve eğitim hayatlarına devam eden çocukların okul masraflarının karşılanması aileler tarafından da olumlu karşılanmakta.

Vakıflara Kaynak Aktarımı Sağlandı

Bu eğitim yardımlarını kimi zaman bakanlığı kendisi bizzat dağıtırken kimi zaman da aracı vakıflara kaynak aktarımı yapılıyor. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığı ile dağıtılacak yardımlar ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına ulaştırılacak. Bu program kapsamında Bakan Yanık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na 186 milyon lira kaynak açıklandığını açıkladı.

Kışlık Yardımlar da Yapılacak

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, “ Eğitim hayatına devam eden çocuklarımızın ihtiyaçlarını karşılayarak onlara destek oluyoruz. Tüm il ve ilçelerde bulunan SYDV’lerimizin belirlemiş olduğu ihtiyaçlara göre aktardığımız bu kaynak, nakdi olarak verilmesinin yanı sıra ayakkabı, bot, kışlık kıyafet şeklinde de yapılacak.” ifadelerini kullandı. bu kapsamda eğitim masrafları nakdi olarak karşılanacak iken aynı zamanda giyecek ve ayakkabı yarımları ile kış aylarında sıkıntı yaşayacak olan öğrencilerine yardım eli uzatılmış olacak.

Bakanlık Titizlik İle Çalışıyor

Bakan Yanık ayrıca, ülkemizin geleceğinini inşa edilmesinde çocukların ve onların eğitiminin ne kadar önemli olduğuna vurgu yaparak, bu kapsamda çocukların okullarına devam etmesi için her ay düzenli olarak ihtiyacı olan ailelere Sosyal ve Ekonomik Destekler programından destekler yapıldığını belirtti. Bakanlığın bu ailelerin belirlenmesinde ve yapılacak yardımların ulaştırılmasında titizlikle çalıştığını belirten bakan, güçlü bir yardımlaşma sistemi içerisinde çalıştıklarını ifade etti.

Yapılacak bu yardımlar ile aileler çocuklarını maddi yetersizlikler nedeniyle okuldan almak zorunda kalmayarak, eğitim hayatlarına devam etmesine yardımcı olacak.