Düğün Yapacaklar Dikkat! Devletten 12 Bin TL Çeyiz Parası Almadan Hazırlık Yapmayın!

Evlilik hayali kurarken bir yandan düğün masraflarının üstesinden nasıl geleceğini düşünenlere müjdeli haber! Devlet evlenmek isteyen vatandaşlara 12 bin TL çeyiz parası veriyor…

Ekonomi 21.10.2021 - 08:51 21.10.2021 - 08:51 Göksel Sarı

Günümüzde pek çok kalemde giderek artan fiyatlar, evlenip yeni bir yuva kurmak isteyenleri de kara kara düşündürüyor. Giderek artan enflasyon ortamında düğün yapmak da pek çok kişi için ulaşılamaz olmaya başladı. Oldukça masraflı bir hale gelen evlilik sürecinde daha ekonomik bir çözüm arayanlara devletten müjdeli haber geldi. Çeyiz parası olarak da bilinen bu destek, evlilik hazırlığında olan ve düğün yapacakların imdadına yetişti.

Devletten Çeyiz Parasını Kimler Alabiliyor?

Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında ihtiyaç sahibi vatandaşlara pek çok yardım ve ödeme yapılıyor. Anne ve babası vefat etmiş vatandaşlar, SGK’dan ölüm aylığı alarak devletten maddi destek görüyor. Erkeklerde belirli bir yaşa kadar devam eden bu ödeme, kadınlarda yaş sınırı olmadan devam ediyor. Ancak kadınlarda da evlilik durumunda ölüm aylığı ödemesi kesilir.

Evlenirken en mutlu gününde bu destekten mahrum kalanlar için devletten kesilen maaşın yerini doldurmak amacıyla çeyiz parası verilir. Kadın vatandaşların kullanabileceği çeyiz parası, ölüm aylığının 2 yıllık (24 aylık) toplu bir şekilde ödenmesiyle veriliyor. Çeyiz parası olarak talep edilen bu para, hak sahibi vatandaşlara sadece 1 kere sunulduğu için 2. veya daha sonraki evliliklerde çeyiz parası verilmez.

Çeyiz Parasına Başvuru Nasıl Yapılır?

Devletten yetim aylığı alan bütün kadınlar evlilik aşamasında çeyiz parasından yararlanabilir. Ancak çeyiz parası alabilmek için de SGK’ya bildirimde bulunmak esastır. Dolayısıyla yetim aylığı aldığı halde SGK’ya bildirim yapmayan kadınlarda zaman zaman bu hakkın kaçırılması söz konusu olabilir.

Vatandaşlar ikamet ettikleri SGK il müdürlüklerine şahsen giderek kimlik kartı, evlenme cüzdanı ve başvuru yapılan çeyiz parası dilekçesiyle başvuru işlemlerini tamamlayabilir. Bu üç belgenin eksiksiz biçimde ibraz edilmesiyle devletten çeyiz parası almak mümkün olabiliyor. Toplu ödeme şeklinde 12 bin TL olarak verilen çeyiz parası için başvuru yapmak gerekiyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@