Piyasalarda son durum: Haftanın en karlı yatırım aracı hangisi oldu?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Piyasalarda son durum: Haftanın en karlı yatırım aracı hangisi oldu?

DÖVİZ

4 Ekim 2020 Pazar 11:12:33

Son Güncelleme: 04/10/2020 04:42:04

Piyasalarda son durum: Haftanın en karlı yatırım aracı hangisi oldu?

Borsa ve değerli metallerde yaşanan sert dalgalanmalar yatırımcının tüm araçları gün gün takip etmesine neden oluyor. 4 Ekim Pazar haftanın kapanışıyla birlikte altın, gümüş, Borsa İstanbul, dolar ve euro gibi merak edilen yatırım araçlarının son durumunu inceledik. Bu haftanın kar ettiren ve zarar ettiren yatırımları hangileri oldu?

Ekonomi gündeminin oldukça  dalgalı olduğu bir hafta geçirdik, geçen hafta içerisinde yatırım araçlarının kar-zarar tablosu da belli oldu. Gram altın, çeyrek altın, sterlin ,dolar, euro, gibi yatırım araçları ile elinde ki  birikimini değerlendirenler için haftanın kazandıran ve kaybettiren yatırımları.

Eylül ayının son günleri ve Ekim ayının ilk günlerinde para piyasası yoğun dalgalı bir dönem yaşadı. Pandemi sürecinin etkilerinin yanı sıra küresel piyasalarda oluşan telaşlı ortam ve ABD’de yapılacak olan başkanlık seçimlerinin etkilediği para piyasalarında yatırımcıların risk alma koşulları değişti. Bu kapsamda ise altın fiyatları ve döviz kurunun değer kazandığını gözlemlemekteyiz.

ALTIN VE DÖVİZ PİYASALARINDA SON DURUM NEDİR ?

Yurtiçi piyasasına haftayı baz alarak bakacak olursak , genel bakıldığında Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetleri haftalık baz olarak ortalama % 1,86 oranında altının gram satış fiyatı % 4,10 ve dolar/TL % 1,53 oranında , avro/TL % 2,40 oranlarında değer kazandığı görülüyor.

Haftalık olarak baz aldığımızda ,bu haftanın kazandıranı altın olduğunu görüyoruz. Geçtiğimiz hafta düşüş eğilimine geçen ve sert tepki gösteren altında  ise oluşan tablonun son şekli şöyle;

Altının gram fiyatı geçtiğimiz haftanın kapanış rakamlarına göre % 4.1 oranında artış göstererek değer kazandı. Bu artış  ile gram altın  ise haftayı 474 TL’den kapattı. Cumhuriyet altını da ise % 4.10 artış ile fiyatını 3 bin 147 TL’ye yükseldi. Geçtiğimiz hafta yaşanılan değişiklik sonrası 739 TL’ye kadar düşen  altın fiyatları bu hafta sonunda  ise 769 TL ile tekrar yükseldi.  Borsa İstanbul BIST 100 Yükseldi Borsa İstanbul BIST 100 endeksi haftayı yükselerek kapattı. Hafta içerisinde en düşük puan olarak 1.112,39  gören BIST 100 endeksi ise  en yüksek 1.155,38 puana kadar artış gösterdi. Bu değişimin devamında  ise haftayı ise bir önceki haftaya göre % 1,86 oranında artışa geçerek  1.145,03 puanla kapattı.

 Haftanın Kazandıranı Belli Oldu !

Döviz yatırımı yapan vatandaşlar ise  bu hafta içerisinde birikimlerindeki artış ile ellerindeki dövizleri katladılar.  Eylül ayının son günleri ve Ekim ayının ilk günlerinde  dolar kuru % 1.53 oranında artarak  euro ise %2.40 oranında artarak değer kazandı. Dolar haftayı 7.75 TL düzeyinde kapatırken ,Euro ise haftayı 9.08 TL ile kapattı.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı