Merkez Bankası faiz yükseltme kararı alacak mı? Döviz kuru alev alev yanıyor
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Merkez Bankası faiz yükseltme kararı alacak mı? Döviz kuru alev alev yanıyor

DÖVİZ

24 Eylül 2020 Perşembe 16:12:40

Son Güncelleme: 24/09/2020 14:51:18

Merkez Bankası faiz yükseltme kararı alacak mı? Döviz kuru alev alev yanıyor

Binlerce vatandaşımız banka faizlerinin daha da yükselip yükselmeyeceğini merak ediyor. Banka faizleri de en çok Merkez Bankası’nın karaları doğrultusunda artıyor. Merkez Bankası ’da dış etkenler ile dolar kuruna müdahale etmek için faizleri yavaş yavaş yükseltiyordu. Fakat daha da yükselip yükselmeyeceği veya yakın zaman düşüp düşmeyeceği herkes tarafından merak ediliyor.

Dolar-Türk lirası kuru bu hafta başında da yükseldi ve 7,64 bandına gelip yeni bir rekor kırdı. Bu sebeple de Merkez Bankası’nın bu hafta yapacağı Para Politikası Kurulu’nun faizlere müdahale edip etmeyeceği çok yakından takip ediliyor.

Dolar kuru ise bu hafta başında 7,64 Türk lirasına kadar yükseldi ve yeni bir tarihi rekor kırdı. Bu sebeplerde PPK toplantısından sonra Merkez Bankası’nın adımları yakından izleniyor.

Diğer bir yandan Euro-Türk lirası kuru da yine 9 Türk lirasına kadar yükseldi ve tüm tarihin zirvesini gördü.

Merkez Bankası’nın ise 24 Eylül günü yapacağı toplantı bu açıdan çok önemli.

Piyasaların beklentisi ise Merkez Bankası’nın politika faizini sabit tutması yönünde. Ekonomistler tarafından yapılan ankette de aynı sonuç çıktı.

Amerikan merkezli uluslararası yatırım bankası olan JP Morgan ise yaptığı tahminlerde piyasa notunca 1 haftalık repo faizinin yani politika faizinin sabit tutulacağını fakat likiditepencerensin yükselmesinin beklediklerini aktardı. Geç likidite penceresinin de 100 baz puan yükselmesi savunuluyor.

Uzmanlar ve JP Morgan ise politika faizini yükseltmek kadar yaraları olmasa bile en azından Merkez Bankası’nı geçici olarak idare edeceği görüşünü paylaştı.

Mahfi Eğilmez: Kur, faiz yerine rezervlerle kontrol ediliyor

Ekonomist Mahfi Eğilmez ise gelişmeleri şu şekilde değerlendirdi;

Mahfi Eğilmez, faizlerin yükselmiyor gibi yapılarak yükseltmek, doğrudan yükseltmekle aynı etkiyi vermediğinde kuru değil rezervleri kontrol edilmeye çalıştığını belirtti. Riskin attığını da ekleyen Eğilmez, riskin giderek yükseldiğini belirtti.

TCMB’nin azalan rezervler sorunu

Ekonomist Mahfi Eğilmez’inde belirttiği gibi Merkez Bankası uzun zamandır Dolar- Türk lirasını önlemeye çalışıyor. Fakat bir yandan da Merkez Bankası’nın rezervlerinin azalması endişeye sebep veriyor.

Eriyen rezervler de kurun daha da yükselmesineneden oluyor ve riski da artırıyor.

Merkez Bankası ve kamu bankalarının ise kuru destekleme adında 2019 yılından bu yana 110 milyar doları piyasa verdiği düşünülüyor.

Moody’s: ‘Ödemeler dengesi krizi olasılığını arttırdı’

Moody değerlendirmesine göre Merkez Banka’sının azalan rezervleri kurun önüne geçmekte yetersiz kalıyor.

Moodys ayrıca döviz rezervlerinin son 20 yılın en düşük seviyesinde olduğunu aktardı ve Türk lirasının Amerikan doları karşısında %25 değer kaybını yaşadığının altını çizerek, hükümetin olası bir ödemeler dengesi kriziyle başa çıkmasının mümkün olmadığını anlattı.

Yeşilada: İcra ve iflas patlaması olabilir

Kurdaki önüne geçilemez yükselişe de sebep olarak Merkez Bankası’nın faizleri indirilmesi de gösteriliyor.

Enflasyonun çift hanelerde olmasına rağmen politika faizinin %24 oranında %8,25 oranına kadar inmesinin TL varlığına olan ilgiyi azalttığını söylüyor.

Yeşilada ise Merkez Bankası’nın faizler değişikliğe gitmemesine karşısında ekim dönemiyle birlikte Dolar- Türk lirasında yaşanacak değer kayıplarının hızlanacağına buna bağlı olarak enflasyonun artacağını ve bunun da icra ve iflas olaylarının patlamasına neden olabileceğini açıkladı.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı