Kamu bankalarında döviz açığı büyümeye devam ediyor
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Kamu bankalarında döviz açığı büyümeye devam ediyor

DÖVİZ

21 Temmuz 2020 Salı 03:12:29

Son Güncelleme: 21/07/2020 02:35:22

Kamu bankalarında döviz açığı büyümeye devam ediyor

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu(BDDK) tarafından paylaşılan verilere göre kamu bankalarındaki döviz açığı büyümeye devam ediyor. Döviz fiyatında yaşanan dalgalanma vatandaşlarımızı dolar yatırımına yönlendiriyor.

Ülkede salgın sebebiyle döviz açığının gelişi azalmıştı. Vatandaşlar ise Türk lirasına ve enflasyona güvenmediği için paralarını Türk lirası üzerinden değil de dolar üzerinden saklamak istiyor. Böylece vatandaş ana parasının hem değer kaybını hem de enflasyon kaybını önlemeye çalışıyor.

Fakat Merkez Bankası’nın elinde dolar rezervleri de erimekte. Yurt dışından küresel sebeplerin de etkisiyle dolar girişi olmayınca Merkez Bankası rotasını iç pazara çevirdi. Merkez Bankası yeni yayınladığı tebliğ ile bankaya yatırılan her 100 doların 22 dolarını bundan sonra kendi hesabına alacak. Bu durum ise bankaları, özellikle de kamu bankalarını daha da zora sokuyor.

Kamu bankaları ellerinde olan sınırlı dolar rezervini de Merkez Bankası’nın hesaplarına iletmek zorunda kalıyor.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu olan BDDK tarafından paylaşılan verilere göre ise kamu bankaların yabancı açık pozisyonu giderek yükseliyor. 10 Temmuz itibariyle kamu bankalarının açığı önceki haftaya göre 1,4 milyar dolar daha artış yaşayarak 8,3 milyar dolar civarından 9,7 milyar dolara yükseldi.

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu tarafından cuma günü paylaşılan verilere göre kalkınma bankaları ve kamu bankalarının döviz açığı 2015 yılından beri yeni rekor kırdı.

Açıklanan verilere göre bankaların piyasalara ve diğer kuruluşlara sunduğu dövizin simgesi olan yabancı para net genel pozisyon açığı 2015 yılından beri bu kadar yükselmemişti. Son 5 yılın zirvesine çıkarak bankaların kendi öz kaynaklarının %24,3’üne yükselmiş durumda.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme kurumu ise bir diğer yandan bankaların yabancı para açığının iki hafta üst üste öz kaynaklarının %20’sinin üstüne çıkmasını talep etmiyor. Yapılan düzenlemelere göre ise şu anlık bankalar yıl içinde bu limiti 6 defa iki haftalık aralıklarla aşabiliyor.

Fakat kamu bankalarının yabancı para açığı 3 Temmuz’dan bu yana %20 sınırının üstünde gidiyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ise hangi bankaların sınırı aştığını henüz belirtmedi.

Öte yandan son zaman Türkiye Merkez Bankası tüm enerjisini Türk lirasının istikrarlı ve rekabetçi bir şekilde devam etmesini harcamakta. Türkiye’nin 2020 için yeni ekonomik hedeflerinden biri Türk lirasının istikrarı olmuşken, Merkez Bankası rezervlerinde meydana gelen döviz satışlarına şimdi de son zamanlar da kamu bankalarının kendi sistemleri üzerinden yaptıkları satışlar da eklenmekte.

2019 yılının Aralık dönem ortasında kamu bankaları neredeyse sıfır olan döviz açık pozisyonları 2020 Haziran döneminden itibaren gözle görülür bir artış yaşatarak 10 Temmuz’dan itibaren 9,3 milyar dolar seviyesine çıkmış oldu.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı