Gümüş fiyatları ne olacak? 2020 gümüş teknik analizi - HaberKredi
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Gümüş fiyatları ne olacak? 2020 gümüş teknik analizi

DÖVİZ

27 Temmuz 2020 Pazartesi 02:12:20

Son Güncelleme: 27/07/2020 00:22:59

Gümüş fiyatları ne olacak? 2020 gümüş teknik analizi

2020 yılında büyük bir çıkışle rekor üzerine rekor kıran gümüş fiyatları haftayı büyük bir atakla kapattı. 27 Temmuz Pazartesi gümüş fiyatları 155 liradan işlem görürken, yatırımcılar gümüş fiyatları ne olacak sorusunun cevabını merak ediyorlar. Teknik analiz ve uzman yorumlarıyla birlikte gümüş fiyatlarında yaşanan gelişmeleri ele aldık.

Altın fiyatları her gün rekora koşuyor peki ya gümüş? Gümüş fiyatları da altın gibi ilerlemeye devam ediyor. 2013 yılından bu yana gümüş fiyatı tekrar zirveyi gördü. Gümüşün ons fiyatı 23 dolar ile tekrar zirveye yükseldi.

Uzmanlar ise yaptıkları değerlendirmeler de gümüşteki artış oranlarını altına bağlamakta. Korona virüsü etkisini göstermeye devam ettikçe likide adımları daha fazla atılmakta ve birçok yatırım aracının fiyatı daha da yükselmekte.

Gümüş Fiyatları Ne Olacak?

Öte yandan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nda korona virüsünün ülkemizdeki etkilerini azaltmak adına parasal genişlemeye gitmesi yatırımcıları da daha güvenli yatırım araçlarına yönlendirdi. Dolarda iniş çıkışlar ve uzun bir süredir geniş çapta devam eden istikrarsızlık nedeniyle altın ve gümüş gibi yatırım araçları güvenli liman olarak görülmekte yatırımcılar tarafından. Bu gelişmelere bağlı olarak da altın fiyatları son dönemler de rekor üstüne rekor kırarken, altının yükselişiyle birlikte etkilenen gümüş fiyatları da değerini arttıran madenler arasında.

Gümüş fiyatları ise 2013 yılından beri bu kadar fiyat artışı yaşamamıştı.

Değer madenlere yönelimin artmasıyla birlikte %8 yükselerek gümüş ons başına 23 doları da aştı ve en çok fiyat artışı gümüşte 2013 yılının ekim döneminde görülmüştü. Gümüşün ise an itibariyle ons fiyatı 22,8 bandında seyrediyor.

Güvenli liman arayışlarına hızla yönelimlerini arttıran yatırımcıların da etkisiyle spot piyasalarda gümüşün fiyatı sadece bir hafta gibi kısa bir sürede %17,92 yükselirken yıl başından bu yana ise kazancı %28,15 seviyesinde gerçekleşti.

İç piyasa incelendiğin de ise gümüş fiyatları gram başına 5 Türk lirasının üzerine çıkmış durumda. 13 Temmuz da gümüşün gram başına fiyatı 4,20 Türk lirası bandındaydı. Dış piyasalar da yaşanan gelişmelere bağlı olarak da iç Pazar da gümüşün gram fiyatı 50,06 Türk lirasına kadar artış kazandı.

TÖZGE: 26 DOLARI HEDEFLEDİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM

Ata Yatırım Direktörü Cem Tözge ise konu hakkında değerlendirmeler de bulundu. Tözge yaptığı değerlendirmeler de altın ve gümüşün son zamanlardaki en popüler yatırım araçlarından olduğu belirtti ve Küresel anlamda da yaşana düşük faiz ortamı ve bol likiditenindışında Amerika BirleşikDevletleri’nde gün geçtikçe artan salgın sayılarının sebep olduğu belirsizlik ve kaos ortamı nedeniyle güvenli limanların daha ön plana çıktığını ve bu bağlamda ise altın ön planda olduğunu belirtiyor. Tözge, yine bu gelişmelere bağlı olarak Amerika’da EFT’lerin de koruma ve spekülatif amaç da olsa altın taleplerinin devam ettiğini ve altın yükselirken beraberinde de gümüşü de yukarı çektiğini belirtiyor.

Altınla karşılaştırıldığında ise gümüşün son 1 ayda aradaki açığı hızlı şekilde kapatması ve %30’a yakın yükseliş gerçekleştirmesinin beklendiğini açıklayan Tözge, altından ziyade endüstriyel alanda da kullanılmakta olan gümüşün yeşil ekonomi gündeme gelmiş ön plana çıkacak gibi durduğunu ve en son yaşanan sert yükselişle birlikte küçük bir düzelme olsa da gümüşün 26 doları hedeflediğini düşündüğünü belirtti. Tözge son olarak da ons altın içinse hareket aralığı 1.850–1.900 dolar durmakta yorumunu yaptı.

YILDIRIMTÜRK: ALTINDAN KAYNAKLI

Mehmet Ali Yıldırımtürk de konu hakkında değerlendirmeler de bulundu. Mehmet Ali Yıldırımtürk aynı zaman da İstanbul Mücevherciler Kuyumcular ve Sarraflar Derneği Başkan Yardımcısı olarak görev yapmakta.

Yıldırımtürk, son zamanlarda gümüşte meydana gelen artışı sağlıklı bulmadığının altını çizdi ve gümüş fiyatlarının 28 dolar seviyesinde uzun süre kaldığını ve bu değere ise 34 dolar bandından inmişti dedi. Yıldırımtürk, alım fırsatı olarak görülse de daha sonrasında gümüşün 15 dolara kadar indiğini ve yaşanan bu yükselişin altından kaynaklı olduğunu belirtti.

Yıldırımtürk ise sadece gümüşün değil diğer değerli madenler olan platin, paladyum ve demir fiyatlarında da gözle görülür bir değer artışı olduğunu belirtti. Mehmet Ali Yıldırımtürk, ortamda çok fazla likide var ve bütün yatırım araçlarının bundan etkilendiği yorumunda bulundu. Altının 1,890 dolar bandıyken gümüşün 23 dolar olmasının bir önemi olmadığını belirten Yıldırımtürk, altının düşüşü ile birlikte gümüşün de düşeceğini belirtti.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı