Dolarda son durum nedir? Merkez Bankası dolara müdahale etti
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Dolarda son durum nedir? Merkez Bankası dolara müdahale etti

DÖVİZ

10 Ekim 2020 Cumartesi 21:12:10

Son Güncelleme: 10/10/2020 21:04:06

Dolarda son durum nedir? Merkez Bankası dolara müdahale etti

Dolar- Türk lirası kuru hızlı şekilde yükselmeye devam ediyor. Ve özellikle de son haftayla birlikte kurda yeni rekorlar görüldü. Türk lirası tarihi bir düşüş yaşadı. Merkez Bankası’nın müdahalesi ise gecikmedi. Merkez bankası yeni swap hamleleriyle kura müdahale etti. Peki Merkez Bankası’nın hamlesinden kur ne kadar etkilendi? Türk lirasının son durumu nasıl? Merkez Bankası ne gibi önlemler aldı? İşte detaylar;

Merkez Bankası tarafından yapılan swap hamlesi TL’yi nasıl etkiledi?

Dolar- Türk lirası kuru Merkez Bankası’nın swap işlemlerinde kullanılmakta olan Türk lirasının faizinin yükseltmesiyle birlikle yeni bir şekilde aldı.

Perşembe günü borsayı kur seviyesi 7,94 bandı ile kapamıştı. Yükselen bu rakamlardan sonra Dolar- Türk lirası kuru, 9 ekim Cuma gününü, haftanın son borsa gününde 7,90 bandının üzerinden seyretmeye devam ediyor.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından swap işlemlerinde kullanılmakta olan Türk lirası faizlerinin yükseltilmesiyle birlikte ilk işlemlerden itibaren Dolar-Türk lirası kurunda gerilemeler gözlemlenmeye başladı.

Merkez Bankası’nın kararı açıklanmadan önce Dolar-Türk lirası kuru 7,95 bandının üstündeydi ve alınan kararın ardından ise kur 7,90 seviyelerine kadar indi. Fakat bu düşüşten sonra kur tekrar yükselse de yatay bir seyir izlemeye şu anlık devam ediyor.

Döviz kurları bu hafta oldukça arttı ve daha önce görülmemiş yeni rekorlara imza attı. Dolar-Türk lirası kuru cuma günü TSİ 11.00’de %0,05 ekside 7,94 bandından işlem gördü.

Öte yandan Euro- Türk lirası kurundan ise bir değişim yaşanmadı ve 9,3 bandından işlem görmeye devam etti.

Sterlin- Türk lirası kuru da yine fazla değişmedi ve 10,28 bandından kaldı.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından 8 Ekim Perşembe günü açıklanan verilere göre ise yabancılar faiz artırımına gidilmeden önce Türk lirası varlıklarında 2018 yılından bu yana kaydedilen en büyük alımı gerçekleştirdiği belirtildi.

Deniz Yatırım stratejisi olarak görev almakta olan Orkun Gödek ise, e-posta notunda şunları kaydetti;

Orkun Gödek, haftalık verilerin yabancı yatırımcıların Türk menkul kıymetlerinde 610,1 milyon dolar net alıcı olduğunu belirtti. Notun devamında ise Orkun Gödek, hazine tahvillerinin 479 milyon dolar net girişi ile geçen yılın ekin döneminde bu yana olan en iyi performansını gösterdiğini anlattı. Son olarak Gödek, bu durumun yabancı yatırımcıların atılan adımlara aylar sonra geri dönüt verdiğini gösteriyor dedi.

Kura bakıldığında ise son bir yılın işlem aralığı 7,95 ila 5,68 bandı arasından gidip geliyor. Kurun 1 aylık günlük ortalaması ise 7,47 seviyesinde, 50 günlük alınan ortalama ise 7,15 ve son olarak 100 günlük alınan ortalama ise 7,15 seviyesinde. 3 aylık tarihi volatilite %11,84 olurken yine 3 aylık ima edilen volatilite ise %19,79 olarak belirtildi.

Öte yandan dolar küresel anlamda ülkemizdeki gibi gitmiyor ve değer kaybediyor. Bloomberg Dolar Spot Endeksi ise doların diğer önemli param birimleri karşısındaki değerini ölçüyor ve bizlere söylüyor. Bu endekse göre dolar %0,20 ekside ve 1,168,02 puanda. Euro- dolar paritesine bakıldığında ise %0,11 artı ve 1,1773 seviyesinde işlem gördüğü anlaşılıyor.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın swap işlemlerinde kullanılmakta olan Türk lirasının faizini %11,75 bandına çıkarması kararı hakkında değerlendirmeler yapan ünlü Portföy Yönetimi Genel Müdürü Altuğ Dayıoğlu ise şu yorumlarda bulundu;

Enflasyon beklentilerinin çok hızlı gitmesinden dolayı bir tahribattan söz eden Altuğ Dayıoğlu, son zamanlar da meydana gelen jeopolitik gelişmelerinde bu tahribatı negatif yönde hızlandırdığını açıkladı. Dayıoğlu genel olarak bakıldığında ise Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın birçok sıkılaştırma adımı aldığını belirtti ve ileriki dönemlerde Merkez Bankası’nın bu sıkılaştırma adımlarını sürdürmesini beklediğini ekledi.

Altuğ Dayıoğlu, Merkez Banaksı tarafından yapılan hamleler sonucunda son iki haftadır piyasa içinde pozitif portföy yatırımlarının varlığından bahsetti ve 22 Ekim’de dolar kurunda kayda değer bir düşüş gerçekleşmezse, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın 100 ila 200 baz puan faiz artışı yapmasını beklediğini açıkladı.

Dayıoğlu aynı zaman değerlendirmesinde jeopolitik gelişmelere ve bunların dolar kuruna olan etkisine de değindi. Dayıoğlu faizin tek başına çözüm olmadığını Jeopolitik gelişmelerin oldukça önemli olduğunu da katardı. Özellikle de Yunanistan ve Akdeniz’de yaşanan problemler ile birlikte son zamanlarda hızla gelişen Azerbaycan – Ermenistan arasında yaşanan çatışmalar ve Karabağ probleminin oldukça önemli olduğunu ve özellikle Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki çatışmalarının sakinleşmesi gerektiğini belirtti. Amerikan Başkanlık adayı Joe Biden’ın seçimlerini kazanma ihtimalinin de yine Türk piyasaları için olumsuz bir etken olduğunu dile getiren Dayıoğlu politika yapıcıların hareketlerinin de önemli olduğunu aktardı.

Aynı zaman da Dayıoğlu Dolar’ın küresel anlamda güçlenmediği bir ortam da Türk lirasındaki bu değer kayıplarının da ayrı bir soru işareti olduğunu ve Türk lirasının uzun zamandır en hızlı değer kaybeden para birimlerinden biri olduğunu belirtti. Dayıoğlu’na göre ise kurdan en önemli problem artık tahmin edilebilir olmaması.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı