Dolar Yükselişe Geçti! Türkiye'ye yaptırım uygulanacak mı?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Dolar Yükselişe Geçti! Türkiye’ye yaptırım uygulanacak mı?

DÖVİZ

12 Aralık 2020 Cumartesi 15:19:44

Dolar Yükselişe Geçti! Türkiye’ye yaptırım uygulanacak mı?

Haftanın kapanışı itibariyle dolar fiyatları yeniden yükselişe geçti. 12 Aralık Cumartesi günü itibariyle 8 bandına yaklaşan dolar fiyatları için vatandaşlarımız araştırma içindeler. Uzman yorumları ve teknik analizlere göre dolar fiyatı önümüzdeki günlerde artmaya devam edecek mi? 2021 yılı dolar tahminleri kaç TL olarak belirlendi?

Dolar kurunda artış devam ediyor. Dolar 7,92 seviyesine kadar tekrar yükseldi. Türkiye için söz konusu yaptırımlar yolda mı? Dolar yükselmeyecek devam edecek mi, dolara ve gündeme dair son dakika ayrıntıları haberimizde;

Dolar kurunda artış devam ediyor. Dolar 7,92 Türk lirasına kadar çıkmış durumda. Trump tarafından Türkiye’ye karşı yaptırımların ise imzalandığı söyleniyor. Peki dolar kuru ne olacak, dolar yükselmeye devam edecek mi?

DOLAR YÜKSELECEK Mİ?

Dolar kuru haftayı oldukça yüksek bir şekilde kapatmak üzere. Dün akşamdan itibaren dolar tekrardan hızlı şekilde yükselmeye başladı. Dolar- Türk lirası kuru tekrardan 7,90 bandının üzerine çıktı. Dolar kuru sabah saatlerinden beri 7,90 bandının üzerinden işlem görmeye devam ediyor.

Öte yandan Euro’da ise yükseliş yaşandı ve 9,60 bandından işlem görmeye devam ediyor.

Deniz Yatırım’da uzman olarak görev alan Orkun Gödek ise dolar kuru ile ilgili değerlendirmeler de bulundu. Türk lirası için Asya işlemlerinde 7,88 ila 7,90 bandından işlem gördüğünü hatırlattı ve günün kalan yarısında da risklerin artışı ile birlikte hareketlenme göstertmişti dedi.

Piyasalarda yaşanan bu iniş çıkışların ise küresel anlamda negatif bir hava yaratmasını beklemediklerini söyleyen Gödek, Dolar-Türk lirası kurunda ülkedeki riskin azalması, normalleşme adımları ile yeni bir gündem gelmedikçe Türk lirasın lehine pozisyonların devam etmesini beklediklerini söyledi.

Gödek Dolar kuruna dair tahminlerini de paylaştı ve teknik açıdan 7,85 ila 79,- 7,94 bandının direnç olarak görülebileceği söyledi.

TÜRKİYE’YE YÖNELİK KARARLAR TAKİP EDİLİYOR

Piyasalarda bir Türk lirası için önemli olan iki unsur bulunuyor. Bunları birisi ise Avrupa Birliği’nden gelecek yaptırım kararları. Öte yandan bu hafta ise Avrupa Birliği Zirvesi’nden Türkiye’ye karşın ağır bir yaptırım kararı alınmadı aksine Türkiye hakkındaki kısımlar da uzlaşmaya varıldı.

Yapılan bildiride ise Doğu Akdeniz’de yaşanan gelişmeler nedeniyle daha önce yaptırım uygulanan Türk şirketleri ve vatandaşlarına dair kısıtlayıcı tedbir listesine ilave kararlar eklendi. Bunun yanı sıra ise Mart 2021 dönemine kadar da diğer seçeneklere yönelik bir rapor hazırlanması talep edildi.

Avrupa Birliği tarafından gelmeyecek ağır yaptırımlar ise bir nebzede olsa rahatlatıcı bir atmosfer yarattı.

TRUMP S-400 YAPTIRIMLARI İMZALADI İDDİASI

İkinci unsur ise Amerika’dan gelecek yaptırımlardı. Avrupa Birliği’nden yaptırım kararı gelmese de Amerika’dan Türkiye’ye dair çeşitli yaptırım haber ve iddiaları gelmeye devam ediyor. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Trump’ın Türkiye’ye yönelik S-400 nedeni yaptırım kararlarını imzaladığı iddia edildi.

Bu yaptırımların ise genel olarak Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığı ve SSB Başkanı İsmail Demir’i hedef aldığı söylendi.

PİYASALARDA GÖZLERDE CARİ DENGE VERİSİNDE

Yurt içi piyasalar içinse önemli bir diğer gelişme ise cari denge. Amerika ve Avrupa Birliği’nden Türkiye’ye dair gelecek herhangi bir yaptırım kararı takip edilirken ekim ayına dair açıklanması beklenen cari denge verileri de oldukça önemli. Cari işlemler dengesine dair anket beklentisi ortalama 320 milyon dolar. Bunun üstündeki bir rakam ise beklentileri kötü etkileyebilir.

UZMAN DOLAR YORUMU

İnfo Yatırım tarafından yapılan analizde ise dün başlayan ve bugün de devam etmesi beklenen Avrupa Birliği Zirvesi ön plana çıktı. Türkiye’ye yönelik ağır bir yaptırım olmayacağı ve yaptırımların daha çok sembolik kalması ile birlikte Dolar fazla etkilenmedi. Fakat öte yandan Amerika’nın S-400 nedeniyle yapıtımlar uygulama ihtimalleri Dolar-TL kurunu oldukça etkiledi. Yaptırımlar ise CAATSA olarak bilinen yasa kapsamında uygulanacak.

Dolar içinse 7,95- 8,05 – 8,18 seviyeleri direnç noktası olarak öne çıktı.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı