Dolar ve Euro yeni rekora koşuyor! Merkez Bankası faiz kararı dolara etki etmedi
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Dolar ve Euro yeni rekora koşuyor! Merkez Bankası faiz kararı dolara etki etmedi

DÖVİZ

25 Ekim 2020 Pazar 21:12:18

Son Güncelleme: 25/10/2020 18:30:52

Dolar ve Euro yeni rekora koşuyor! Merkez Bankası faiz kararı dolara etki etmedi

Dolar ve Euro, Türk lirası karşısında yükselişe devam ediyor. Merkez Bankası tarafından açıklanan faiz kararı ise kura istediğini veremedi. ABD Başkanlık seçimleri gün gün yaklaşırken dolar ve euro kuru yeni rekora koşuyor. Peki, önümüzdeki günlerde dövizde yaşanacak gelişmeler ne şekilde olacak ve uzmanlar kurlar hakkında hangi yorumları yapıyorlar?

Merkez Bankası dün faiz kararının açıklamadan önce dolar kuru düşüşe geçmişti. Fakat Merkez Bankası’nın beklentilerin aksine karar alması ve politika faizini sabit tutmasıyla birlikte yeni günde döviz kurları yükselişe başladı.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nda yapılan Para Politikaları Kurulu’nun ardından faiz kararı ile birlikte özellikle Dolar- Türk lirası kurunda tekrar yükseliş gözlemledi.

Merkez Bankası ise dün piyasaların ve çoğu ekonomistin beklentisi aksine politika faizini %10,25 bandından sabit bırakmıştı. Bunun ardından ise Dolar-Türk lirası kuru 7,98 ile tekrar rekor kırdı. Kur ise haftanın son işlem günü olan bugüne 7,96 bandı ile başlamıştı.

KURDA SON DURUM

  • Şu an ise Euro- Türk lirası kuru 9,39 bandından Sterlin -Türk lirası kuru ise 10,40 Türk lirasından işlem görmekte.
  • Dolar ise 7,98 bandındayken,
  • Altının ons fiyatı ,906 dolar seviyesinde. Piyasalar da çeyrek altın ise 783 Türk lirasından alınıyor ve 799 Türk lirasından satılıyor.
  • Öte yandan Gram altın ile 483 Türk lirasından alınıp 487 Türk lirasından satılıyor.
  • Son olarak ise piyasalar da haftanın son işlem gönündeCumhuriyet altını alış fiyatı 3 bin 224 Türk lirası ve satış fiyatı ise 3 bin 257 Türk lirası.

Dolar dün itibarıyla 7,80 Türk lirası bandındaydı ve Merkez Bankası’nın faiz arttırma beklentisi ile düşüş eğilimine devam ediyordu. Fakat Merkez Bankası politika faizini sabit utunca dolar birden yükselişe geçti ve 7,97 Türk lirası bandını aştı. Ardından ise 7,93 Türk lirasına kadar da geriledi. Bugün ise yurtiçi piyasalar da doları etkileyecek önemli bir gelişme beklenmezken Dünya gündeminde ise Amerikan seçimleri ve korona virüs salgınına dair gelişmeler yakından kuru etkiliyor.

ABD Başkanlık Seçimleri doları nasıl etkiler?

Amerika Birleşik Devletleri’nde 3 Kasım tarihinde yapılacak seçime 20 günden az bir vakit kaldı. Seçimlerdeki belirsizlik ve yapılması beklenen teşvik paketi ile birlikte dolar uluslararası anlamda değer kaybına uğruyor. Bu da yine ülkemizdeki Dolar- Türk lirası kurunu etkilemeye devam ediyor.

Uzmanlar ise Amerika’da yaşanan gelişmelerin yanı sıra küresel anlamda korona virüs salgını ve aşıya dair gelişmelerden etkileniyor. Özellikle de korona virüs salgınında son günlerde küresel anlamda vakalar da artış görülmesi dolar kurunu yakından etkiliyor.

Öte yandan uzmanlar Dolar’da devam eden bu düşüşün uzun süre sürmeyeceğini belirtiliyor. StoneX piyasa stratejisi Yousef Abbasi, dolar kurunda olan bu güçsüzlüğün uzun vadede geçeceğini belirtiyor.

Seçim sonrası belirsizlik

Dolar kurunu yakın vadede etkileyen en önemli unsur Amerikan seçimleri ve bu seçimlerden gelecek sonuç. Fakat seçimlerinin posta yolu ile yapılacak olması ve bunun da sayım sürecini arttırması nedeniyle seçim sonuçlarının kesinleşene kadar 2 ila 3 hafta geçmesi bekleniyor. Bu durumda şüphesiz Dolar kuru üzerinde büyük bir baskı oluşturacaktır. Bunun haricinde uzmanlara göre Joe Biden’ın kazanması sonucunda Trump’ın sonucu kabul etmemesi ve seçimleri anayasal bir krize dönüştürme ihtimali de devam ediyor. Salgın zamanında borçlanan Amerikan ekonomisinde böyle bir anayasal krizin Dolar üzerindeki baskısı kaçınılmaz olur.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı