Dolar ve altın yükselmeye devam edecek mi? Uzman ekonomist yatırım tavsiyelerini paylaştı
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Dolar ve altın yükselmeye devam edecek mi? Uzman ekonomist yatırım tavsiyelerini paylaştı

DÖVİZ

2 Kasım 2020 Pazartesi 14:45:14

Son Güncelleme: 02/11/2020 14:44:50

Dolar ve altın yükselmeye devam edecek mi? Uzman ekonomist yatırım tavsiyelerini paylaştı

Altın ve dolar kurunda hızla süren yükseliş devam etmekte. Vatandaşlar ise hem ülke hem de kendilerinin yatırımları için dolar ve altın kurundaki gelişmeleri yakından takip ediyor. Ekonomist Mert Yılmaz ise vatandaşlarımız için dolar ve altın kurundayaşanan gelişmeleri değerlendirdi.

Birçok vatandaşımız yüksek dolar ve altın kuru karşısında gergin. Esnaflarımızın girdi maliyetleri artarken kazançları düşüyor. Herkes bir şekilde kurdan etkileniyor. Özellikle de yatırımları olan ve doğrudan dolar ya da altın ile iş yapanlar ise kuru daha da yakından takip ediyor.

Peki şu altın ya da dolar yatırımı yapmak için doğru zaman mı? Altın ve dolar zirveyi gördü mü yoksa yükselmeye devam edecek mi? Kur yakında düşer mi? Yatırım yapmanın zamanı mı? Ekonomist Mert Yılmaz dolar ve altın kurundaki gelişmeleri değerlendirdi. İşte sizler için dolar ve altın kuruna yönelik uzman değerlendirmeleri;

DOLAR KURU VE ALTIN FİYATLARI NE KADAR YÜKSELİR?

INFO Yatırım Genel Müdürü, dolar ve altın kurunda dair yeni gelişmeleri değerlendirdi. Ön görülerini açıklayan uzman isim piyasalar tarafından konuşulacak çok fazla şey olduğunu fakat Merkez Bankası için aynısının olmadığını dile getirdi.

Uzman ekonomist Merkez Bankası’nın 24 Eylül günkü toplantısını hatırlattı ve bu toplanda politika faizinin 200 baz puan artırılarak %10,25 seviyesine çıkarıldığını hatırlatmıştı. Uzman isim bu kararın piyasalar tarafından bir sürpriz yaşattığını belirtti neden olarak da piyasaların Merkez Bankası tarafından bir faiz yükselişi beklemediğini belirtmişti. Güzel bir sürpriz olarak tanımlayan Ekonomist Yılmaz, piyasanın bu sayede gerekli olduğu zaman Merkez Bankası’nın gerekli adımları atacağını gördüğünü ve yabancı varlık alımları tekrar başlamıştı yorumunu yaptı.

Fakat Yılmaz, bir sonraki toplantı olan 22 Ekim’de piyasaların faiz yükselişi beklediğini fakat Merkez Bankası’nın politika faizini sabit tutarak piyasa beklentilerine cevap vermediği ve yine bir sürpriz yaşandığını belirtti. Fakat bu sefer toplantı öncesinde 7,80 Türk lirası seviyesine olan dolar kuru hızla bir yükselişe geçmiş ve 8,998 Türk lirasına seviyesine kadar yükseldiğini belirten Yılmaz, asıl konunun neden bu toplantıda faiz artırımına gidilmediği olduğunu söyledi.

Ekonomist Yılmaz, geçen zamanın yapılacak faiz oranını da arttırdığını söyledi. Ekim ayında faiz artırımına gidilmese bile likidite faizi ve vadeli mevduat faiz oranlarını yükseldiği belirtti. Ekonomist Yılmaz’a göre Türkiye’de faizler yükseldi fakat politika faizi sabit kaldı. Peki neden böyle oldu? Uzman Ekonomist bu soruyu da bizler için yanıtladı.

Uzman Ekonomist Yılmaz, Merkez Bankası ve ekonomik yönetimin 3 Kasım tarihinde yapılacak olan Amerika’daki tarihi seçimleri beklediğini belirtti.

Merkez Bankası halan Donald Trump’ın seçilmesini bekliyor. Uzman Ekonomist Yılmaz’a göre böyle bir sonuç çıkması halinde Merkez Bankası dolar kurunun normalleşme yaşamasını bekliyor.

Fakat uzman ekonomist Yılmaz, Joe Biden’in kazanmasının daha muhtemel olduğunu ve bir sonraki PPK toplantısının 19 Kasım’da yapılacağını belirtti. Uzman isme göre kur 8,50 Türk lirası bandını aşmadığı sürece Merkez Bankası toplantı düzenlemeyecek, kur bu bandı aşarsa da toplantı gelecek.

Merkez Bankası kur bu noktayı aşarsa faiz artırımına gitmek zorunda kalacaktır bunun daha önce yaşadığını dile getiren Yılmaz, iyi senaryoda faiz artırımı gelmezse kurun 7,70 bandını göreceğini belirtti. Kötü senaryoda ise Yılmaz, kurun 8,50 ve 9 Türk lirası bandına çıkacağını belirtti.

Altın içinde değerlendirmelerini paylaşan Ekonomist Yılmaz, altının ise dolar endeksli zayıflamalarında bizim iç kurda etkilenmemiz nedeniyle gram altındaki yükselişlerin devam ettiği söyledi.

Yılmaz, Merkez Bankası’ndan faiz artırımı geldiğinde piyasa da dolar ve altın fiyatlarının düşeceğini ve salgının ikinci dalgası ile birlikte güvenilir liman olarak görülen altına olan yatırımın artmasını beklediğini açıkladı.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı