Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Dolar Rekor Üstüne Rekor Kırıyor! Dolar düşecek mi?

DÖVİZ

8 Mayıs 2020 Cuma 19:17:14

Dolar Rekor Üstüne Rekor Kırıyor! Dolar düşecek mi?

Dolar fiyatları tarihi seviyelerde dolaşmaya devam ediyor. Geçtiğimiz gün 7,25 lira seviyelerine kadar yükselen dolar için dolar düşecek mi sorusu okurlarımız tarafından merak ediliyor. Uzman açıklamaları ve teknik analizlere göre 8-9 Mayıs dolar fiyatı ve analizlerini sizler için ele aldık.

Hafta başından bu yana yükselişi devam eden dolardan yeni bir rekor daha geldi. Sert yükselişe devam eden dolar/TL kuru, 7,24’ü görerek yeni bir tarihi zirveyi gördü.
Dolar, hafta başından bu yana hızlı yükselişine devam etmekte. Bu sabah itibariyle, tekrar yükselen dolar tüm zamanların rekorunu kırdı. Doların kurdaki son değeri ise 7,25 olarak görüldü.

Dolar kuru haftaya 7 liranın üzerinde başlamıştı. Merkez Bankası tarafından yapılan swap düzenlemeleri sonucu ise dolar güçlenmeye devam etti. Gece yarısı 7,20 civarlarını gören dolar kuru ise 7,25 seviyesine çıkarak tarih rekoru kırdı. Dolar şimdiye kadar en yüksek değerini 13 Ağustos 2018’de görmüştü. Doların tarihi zirvesi ise 7,24 olarak kalmıştı. Fakat dolar yeni bir rekor kırarak 7,25 çıktı. Euro/TL kuru ise yükselişine devam ediyor. Euro da değer kazanarak 7,83 bandına ulaştı.
Piyasalarda ise merak konusu, yeni bir dış kaynağın sağlanıp sağlanmayacağı yönünde.

Uluslararası yatırımcılarla internet üzerinde yapılan konferans görüşmesinde Bakan Albayrak, G20 ile yapılan swap görüşmelerinin devam ettiğini açıkladı. Ayrıca Bakan Albayrak, birden fazla anlaşma olma ihtimalinin de altını çizdi. IMF ile ise görüşmediklerini vurguladı.

Dün uluslararası yatırımcılarla düzenlenen telekonferansta sunum yapan Bakan Albayrak, G20 ile swap görüşmelerinin sürdüğünü belirterek, “Birden fazla anlaşma olabilir” dedi. Albayrak, swap konusunda IMF ile masada olunmadığını ifade etti.

MANİPÜLATİF ATAKLAR YAPILIYOR

Anadolu Ajansı, ise Londra merkezli birtakım finansal kuruluşların, Türk lirasında değer düşüşüne sebep olmak için bir takım manipülatif ataklar gerçekleştirdiğini söyledi.

Türk lirasının değer kaybetmesine neden olarak ise Londra merkezli finansal kuruluşlar gösterildi. Londra merkezli finansal kuruluşların, ellerinde bulunmayan Türk lirasını hızlı bir şekilde döviz almaya kalkışmaları sonucunda kurun dengesinin değiştiğini ifade edildi.

MERKEZ BANKASI REZERVLERİ EKSİDE

Bir diğer yandan ise, Merkez Bankasının rezervlerinin azaldığı açıklandı. Merkez Bankası’nın şu anki rezervlerinin endişe verici seviyede olduğu belirtildi.
Türkiye’nin virüs salgının kapsamında mart ayından bu yana toplamda 5 milyar dolar ile rekor düzeyde devlet tahvili satın aldığının da altı çizilirken, dolar kurunun 7 bandının üzerine çıkmaması için swap yöntemi ve kamu bankalarıyla birlikte yabancı para rezervlerini azalttığı da belirtildi. Reuters, tarafından yayınlanan verilere göre ise 20020 yılı içinde Türkiye genelinde sadece ilk çeyrek içinde 32 milyar dolar döviz satıldığı ve bunun 2019 yılındaki piyasa yapılan toplam müdahaleyle aynı seviyede olduğu belirtildi. Merkez Bankası’nın rezervlerinin ise eksiye düştüğü öngörülüyor.

Dolar Düşecek Mi?

2020 yılının ilk günlerinden itibaren yükselişini devam ettiren dolar, her gün yatırımcısına kazandırdı. 4 ay gibi bir sürede dolar yatırımcıları yüzde 20 kazanç elde etti. Yüksek kurlardan dolayı fiyatın düşmesini bekleyen yatırımcılar ise uygun giriş pozisyonları aramakta. Peki, uzmanlar dolar hakkında neler söylüyor, dolar önümüzdeki günlerde düşecek mi, bu fiyattan dolar almak mantıklı mı?

Teknik analiz araçlarına göre dolar kuru aşırı alım noktasına yaklaşmış durumda. Özellikle psikolojik 7 lira seviyesinin sert kırılmasıyla birlikte, piyasalarda doların düşeceğine yönelik bir fikir hakim. 7,25 TL seviyelerine kadar yükselen dolar, panik satışlarıyla birlikte bir anda 7,05 seviyelerine kadar geriledi. Hafta kapanışıyla birlikte piyasalar işleme kapandı ve yeni alım-satımlar 11 Mayıs tarihi itibariyle başlayacak. Yeni haftanın başlamasıyla birlikte panik satışlarının gelmesi ve karını yatırımcıların piyasalardan çekilmesiyle fiyatlarda gerileme görebiliriz.

Tüm zamanların en yüksek rakamlarını gören dolar için uzmanlar geri çekilme bekliyorlar. Teknik analizlere göre Haziran ayının ortalarında dolar fiyatlarının 6,55 TL seviyelerine kadar gerileyeceği tahmin ediliyor.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı