Dolar neden yeniden 8 liraya yükseldi? Dolara alacaklar için uzman yorumları
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Dolar neden yeniden 8 liraya yükseldi? Dolara alacaklar için uzman yorumları

DÖVİZ

26 Kasım 2020 Perşembe 18:21:25

Son Güncelleme: 26/11/2020 18:19:38

Dolar neden yeniden 8 liraya yükseldi? Dolara alacaklar için uzman yorumları

Dolar kuru tekrardan 8 Türk lirasına doğru ilerlemeye başladı. Vatandaşlar da dolar almanın zamanı mı gibi soruları tekrar gündeme getirdiler. Yine her kesim tarafından merak dilen bir diğer nokta ise Merkez Bankası’nın faiz artırılmasına karşın doların neden yükselmeye devam ettiği? Uzmanlar ise dolar kurunu ve artışın nedenleri değerlendirdiler. İşte dolarda son dakika gelişmeleri ve uzman yorumları;

Analistlere göre Bülent Arınç tarafından gelen istifa haberi kurda artışın temel belirleyicilerinden biri olan yerli yatırımcının Türk lirası satıp döviz almasına sebep verdi. Hal böyle olunca da dolar tekrardan Türk lirasına karşı yükselişe geçti. Arınç’ın Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyeliğinde istifasıyla birlikte dövize olan talep de arttı.

Bir diğer yandan ise Türk lirası özellikle de üst düzey ekonomi yönetiminde yapılan büyüm değişimler ile birlikte değer kazanmaya başlamıştı. Yapılması vaat edilen ekonomi ve yargı sistemindeki reform açıklamaları ardından da Türk lirasında değer kazancı artmıştı.

Öte yandan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ise piyasaların beklentisine cevap vermiş ve 475 baz puan faiz artışına gitmişti. Herkes tarafından beklenilen bu faiz kararının ardından ise yine Türk lirası dövize karşı değer kazanmıştı.

Fakat tüm yaşanan bu olumlu gelişmelere karşın Türk lirası tekrardan değer kaybetmeye ve kur da 8 bandına yaklaşmaya başladı. Kurda yaşanan bu yükseliş sonrasında ise vatandaşlar dolar tekrar yükselecek mi? Dolar neden düşmüyor gibi sorular sormaya başladı.

Merkez Bankasına Naci Ağbal’ın atanması ve ardından yeni Maliye Bakan’ında Lütfi Elvan seçilmesinin arından Cumhurbaşkanı Erdoğan ekonomide yeni bir dönem işareti yapmıştı. Bu gelişmelerin hepsinde Türk lirasının dolar karşısında %10 değer kazanmasına sebep olmuş ve Türk lirasında son aylardaki en iyi gelişme olarak yorumlanmıştı. Dolar kuru ise 7,5 bandına kadar gerilemişti.

Fakat bu hafta ile birlikte Türk lirası tekrar düşüş yaşamaya başladı. Analistlere göre ise bu durumun nedeni Ekonomi ve Yargı alanında hala sağlam reformlar gelmesi. Bir diğer yandan uzmanların bir kısmı ise bu dalgalanmanın normal olduğu ve doların tekrar 7,5 bandının aşağıya ineceğini söylüyor.

Yerel yatırımcı altına gitti

Bankacılar ise yerel yatırımcıların altına kaydığını açıkladı.

Bülent Arınç’ın istifasının etkisi

Uzmanların kimisine göre ise Türk lirasında değer kaybında BülentArınç’ın son dakika olan istifa haberi de yine etkili oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz hafta Bülent Arınç tarafından yapılan Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala yorumlarına ser tepki vermişti.

Diğer bir yandan ise uzmanlar yine Türkiye’nin Almanya başta olmak üzere Avrupa Birliği ülkeleri ile siyasi gerilim yaşanmasının Türk lirası üzerine baskı kurduğunu açıkladı.

Özellikle de Türkiye’den Libya’ya giden geminin pazar gecesi AB İrini Harekatı Kapsamında bir Alman firkateyni tarafından durdurulduğu ortaya çıkmış ve gündeme oturmuştu. Yine bu son dakika gelişmeleri de TL’nin değer kaybında etkili olduğunu düşünülüyor.

“Yakın vadede kurdaki görünüm aşağı yönlü”

Hollanda merkezli kurulan Rabobank gibi küresel bir bankada uzman olarak çalışan PiotrMatys ise Türk lirasına dair açıklamalar da bulundu. Uzman isim kurdaki artışın belirleyicisi olarak yerel yatırımcının Türk lirasından dövize geçmesi dedi.

Faiz artığına karşın algının oldukça kırılgan olduğunu da vurgulayan Matys, AB ile oluşacak bir diplomatik gerilimin Türk lirasının olumsuz etkileyeceğini savundu. Fakat uzman isim son günlerde yaşanan bu yükselişlere karşın yakın vadede düşüş olacağını söyledi.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı