Dolar ne olur? 7 Ağustos 2020 uzman yorumları ve dolar fiyatı
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Dolar ne olur? 7 Ağustos 2020 uzman yorumları ve dolar fiyatı

DÖVİZ

6 Ağustos 2020 Perşembe 21:14:53

Son Güncelleme: 06/08/2020 21:15:37

Dolar ne olur? 7 Ağustos 2020 uzman yorumları ve dolar fiyatı

İki aydır sabit hareketini devam ettiren dolar fiyatı 7 liranın üzerine sert bir atak yaptı. 7 Ağustos Cuma günü dolar fiyatları anlık sert ataklarla dalgalı hareketlerine devam etti. Teknik analiz ve uzman yorumlarıyla dolar artışını ele aldık.

Londra’da döviz takaslarındaki faizlerin bir anda artması nedeniyle Türk lirasının ihtiyaç duyduğu yabancı hisse senedi ve tahvil satışları gerçekleşti.

Dolar kurunda ise son durumda 7,05 bandının üzerine çıkmışken 7 bandında dalgalanmalar devam etmekte. Euro ise öte yandan 8,39 bandı ile tarih, rekor kırdı.

Türk lirasının likiditenin son yılda yaşanan gelişmeler ile birlikte yok olma noktasına doğru yaklaştığı Londra piyasalarında ise gecelik Türk lirası faizi 2019 yılının nisan döneminde bu yana ilk kez 1,050 noktasına kadar tırmandı. Likidite sıkışıklığı sebebiyle ise piyasada bulamadığı Türk lirasını yabancılar Türk varlıklarını satarak elde etmeyi hedefleyenler nedeniyle ise BIST-100 endeksi de sert düşüşler meydana geldi.

BIST-100 endeksinde meydana gelen sert düşüşler %5,5 bandına kadar yaklaştıktan sonra endeks ise en son günü %3,53 düşüşle kapattı

Küresel piyasalara bakıldığında ise Amerika’da yaşanmakta olan ekonomik iyileşme Avrupa’nın gerisinde kalmaya devam etmekte. Bu sebeplerden Euro her geçen gün biraz daha güçlenmekte. Dış piyasalar incelendiğinde ise piyasaların ana odağı Amerika’da açıklanacak olan istihdam verileri.

Öte yandan bankacılar ise küresel anlamda dolardaki zayıf gidişata karşın dolar/Trük lirası kurunda bir düşüşün yaşanmadığına hatta yaşanan yükselişi vurgulamakta.

Türk lirası likiditenin son zamanlarda yaşadığı sorular nedeniyle de yok olma ile karşı karşıya gelmişti ve şimdi de Londra döviz takaslarında gecelik Türk lirasının faizi uzun süredir ilk kez %1,050 oranına yükseldi ve bugün %38 seviyesine kadar da gerileme gösterdi.

Likidite sıkışıklığı sebebiyle de piyasada bulunamayan likiditeyi yabancı ellerinde Türk varlıkları satarak aşmak istedi bu sebeple de BIST-100 endeksinde sert düşüşler meydana gelmişti. Satış baskısı CDS ve tahvil piyasasında da gerçekleşirken piyasalar da endişeler daha da belirginleşmekte. Belirginleşen endişeler sebebiyle kamunun 2019 yılından bu yana 110 milyar dolara vardığı düşünülen döviz satışlarının yeni kaynak olarak devam etmesinin sürdürülebirliği tartışma konusu oldu.

KUR İKİ AYDIR HAREKETSİZDİ

Dolar- Türk lirası kuru 2019 yılından bu yana 100 milyar doları aşmış hatta 110 milyar dolar bandına yaklaştığı düşünülmekteydi. Kamudaki döviz arzı ile birlikte de neredeyse 2 aya yakın bir süredir 6,85 bandında dolar seyretmekteydi. Türkiye Merkez Bankası’na döviz arzında kamu bankalarından alınan destek de 10 milyar doları aşmıştı.

Fakat kamu bankalarının günde 1 milyar doları aşmakta olan desteklerine rağmen geçen hafta ile birlikte kurdaki sabitlik bozuldu ve yukarı yönlü hareketler başladı.

Dolar- Türk lirası kurunda ise oldukça nadir olay yaşandı ve alış fiyatı satış fiyatından yüksek olarak ters fiyatlanma meydana geldi.

Bir diğer yandan ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın uzun bir süreden sonra geçen ay başladığı VİOP’ta vadeli döviz kontratları ile işlem yapılmaya devam edilmekte. İşlem tutarı ise 40 milyon dolara ulaşmasının ardından 600 milyon dolar bandına yükseldi. Tutarlar halen 100 milyar dolarlık müdahaleye karşın sınırlı devam etse de süreç dikkatlice izlenmekte.

“GERİ ÇEKİLME KALICI OLMADI”

Ayrıca Londra döviz takar kurlarında sunulan Türk lirası likiditesinin azalışına paralel devam ederek swap faizlerinde meydana gelen sert yükselişlerle birlikte dolar- Türk lirası kurunun 6,90 altını test ettiği de belirtildi.

Fakat swap işlemlerinde faizler de yaşanan yükselişin Türk lirasını ilk aşamada değer kazandıracak olsa da bu haraketliliğin sağlıklı olmayacağı ve sadece kısa dönemde volatilitenin devam edebileceğini unutulmaması belirtildi. Aynı zamanda dün piyasalarda yaşanan geri çekilmenin kalıcı olmamasının da bahsi geçen mevcut görüşü kanıtladığını fakat bir diğer yandan enflasyonun temmuz döneminde piyasa beklentisinin altında artış gösterdiği belirtilidi. Böylece 12 aylık TÜFE tahminlerinin %12,62 oranından %11,76’ya gerilediği açıklandı.

Ayrıca açıklamanın devamında ise mevcut durumun enflasyon görünümünde iyileşme olarak algılanmaması gerektiğine yer verildi ve;

Açıklanan raporda rakamlarda yaşanan geri çekilmenin baz etkisinden kaynaklandığı ve aylık bazda yaşanan bu gerilemenin tarihsel temmuz ortalamalarına bakıldığında hayli yüksek olduğu belirtildi.

Bu sebeple de enflasyon yaşanan düşüşün son iki aydır enflasyondaki gidişatın altı çizilerek faiz oranlarını sabitlemeye devam eden ve yıl sonuna dair enflasyon tahmini 1,5 puan yukarı çeken Merkez Bankası’nın para politikasında bir değişikliğe gitmesinin beklemediklerini söyledi.

Bu bağlamda ise 20 Ağustos’ta yapılacak Para Piyasaları Kurul toplantısında ise faiz oranların değişiklik beklenmediği ve 56,9’a yükselmiş olan Türkiye PMI endeksinin de haziran döneminde görülmeye başlanan toparlanmanın temmuz ayında da devam ettiğini işaret ettiği belirtildi.

CDS 550 BP’NİN ÜZERİNE SERT YÜKSELDİ

Türkiye’nin son beş yıllık kredi iflas takası olan CDS primi ise küresel korona salgını sebebiyle 650 baz puanını aşmış ve 2008 finansal krizinden beri en yükse seviyeye ulaşmış ardından ise 430 puana kadar inmişti.

Yaşanan bu derin düşüşün arından ise genel olarak kredi iflas takas oranları yukarı yönlü devam etmiş ve 5 yıllık oranlar geçen gafta 500 puanın altına inmişti.

Sert çıkışların arından sabah saatlerinde ise CDS 575/590 seviyesindeydi. 10 yıllık tahvilde ise işlem %13,27 seviyesinde meydana geldi.

Dolar Ne Olur?

6,90 seviyelerinden sert bir atak gören dolar fiyatları 7,23 seviyelerine kadar yükseldi. Teknik analiz araçlarından en çok kullanılan RSI indikatörü ise aşırı alım noktasının üzerine çıktı. Kısa vadede 7,10 seviyelerine kadar geri çekilme görebiliriz.

Uzun vadeli yatırımcılar için ise dolar fiyatlarının 7,5 TL seviyelerine kadar yükselebileceği ifade ediliyor. 7 Ağustos Cuma günü haftanın kapanış günü olması nedeniyle küçük geri çekilmeler gözlemlesekte piyasalara yön verecek işlemler önümüzdeki haftanın açılışıyla birlikte gerçekleşecektir. Bu yazımızda 7 Ağustos Cuma günü dolar fiyatı ve önümüzdeki günlerdeki fiyat tahminlerini ele aldık.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı