Dolar ne kadar? 4 Eylül Dolar Kurunda Yaşanan Gelişmeler
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Dolar ne kadar? 4 Eylül Dolar Kurunda Yaşanan Gelişmeler

DÖVİZ

4 Eylül 2020 Cuma 17:12:09

Son Güncelleme: 04/09/2020 15:59:53

Dolar ne kadar? 4 Eylül Dolar Kurunda Yaşanan Gelişmeler

Dolar – TL dalgalı hareketlerine devam ederken 4 Eylül Cuma günü yükseliş devam etti. 7.35 seviyelerinden güne başlayan dolar fiyatı 7.44 seviyelerine kadar yükseldi. Uzman yorumları ve teknik analizlerle birlikte dolar kurunda yaşanan gelişmeleri sizler için bir araya getirdik.

Dolar da yükseliş devam etmekte kura bakıldığın da ise Dolar – Türk lirası 7.35’in üzerinde güne başladı ve 7.44 seviyesiyle de rekor gördü.

Günün en önemli olayı ise Tüketici fiyatlarındaki 2020 ağustos açıklamaları oldu. 2020 ağustos TÜFE fiyatları bir önceki dönemine göre %0,86 2019 yılının aynı dönemine göre ise %11,77 artış yaşadı. Bu yaşanan gelişmeler de doğrudan kuru etkiledi.

Bir diğer yandan piyasaları şekillendiren en önemli unsurlardan biri de Yunanistan ile yaşanan gerilimler olmaya devam ediyor. Yunanistan ile yaşanan gerilimleri AB ile yaşanan ilişkiler de devam etmekte ve her iki olayda kuru yakından etkiliyor.

Bir diğer yandan ise yatırımcılar da doların düşme korkusu ve Avrupa Merkez Bankası’nda ise Euro’nun yükseliş endişesi vardı bu sebeple ellerindeki Euro’yu satan yatırımcılar doların değerini korumasına neden oldu.

Dolarda yaşanan bu yükselişlerle birlikte dolar para birimleri karşısında salı günü görmüş olduğu 28 aylık en düşük seviyesin %1 üzerine çıkmayı başardı ve Haziran döneminden bu yana ilk defa arka arkaya iki günde değer kazandı.

Euro ise yaşanan yükselişlerin ardından sert bir düşüş ile birlikte Euro- Türk lirası kurundaki 8,84 olarak gördüğü tarihi zirvesinden 8.72 bandına geriledi. Yanı etkilerle birlikte yine Dolar – Türk lirası kuru da 7.35 bandından 7.40 bandına doğru yukarı yönde hareketlenme izledi.

Tera Yatırım Ekonomisti olan Enver Erkan ise, ağustos ayının altını çizerek bu dönem de Türk lirasında yaşanan kayıpların hızlanmasıyla birlikte, ileriki aylarda kur kaynaklı maliyetlerle birlikte enflasyonda sapmanın genişleyebileceğini belirtti.

Erkan, bu durumun enflasyonun yıl içinde çift hanelere kadar yükseleceğinin işareti yorumunda bulundu. Merkez Bankası’nın ise salgın nedeniyle %8,9 olarak belirttiği enflasyonun yukarı yönde artmasındaki risklerin attığını da belirtti.

Enver Erkan ise beklentilerin 2020 sonu için %10,8 civarında olduğunu söylerken, ağırlıklı ortalama fonlama maliyetlerinin 2 Eylül ile birlikte %10.16 seviyesine yükseldiğini belirtti. Para Politikaları Kurulu’ndan doğrudan faizi artışı ya da faiz koridordun da düzenlemenin gelmemesiyle birlikte likidite yöntemine devam edileceği anlaşılmıştı dedi. Merkez Bankası’nın yan yollardan sıkılaştırma yöntemlerinin Türk lirası istikrarı ve bunu yine enflasyon üzerindeki etkini görmek için izlemeyi sürdüreceklerini yorumladı.

TCMB SIKILAŞTIRMAYI %10-10.5 ARASINDA DURDURACAK MI?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası bir aya yakın bir zamandır piyasaya sunmuş olduğu faizi geleneksel yöntemli repo ihaleleri ile birlikte sıkılaştırma ile yükseltirken, ortalama fon maliyeti de bu hafta ilk defa sabit kaldı.

Merkez Bankası’ndan gelen sıkılaştırma adımlarıyla birlikte fonlama maliyeti 4 Ağustos tarihinden bu yana aralıksız artış kaydetmişti ve 16 Temmuz’da ise politika faizinin 90 puan altında diğer bir deyişle %7,34 oranındaydı.

Ağırlıklı ortalama fon maliyeti de Salı ile birlikte bir aydan bu yana sabit kaldı.

Piyasalar ise sıkılaştırmanın en fazla %%10-10.5 aralığında olmasını beklemekte.

Bir diğer yandan ise Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın haftalık rezerv ve menkul kıymetleri de piyasalar da izlenmekte. Paylaşılan verilere göre ise piyasalar şekil almaya devam ediyor. Özellikle de dolar ve altında yükselişler oldukça bu bağlamda etkilenmekte

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı