Dolar ne kadar? 24 Ağustos piyasalarda son durum
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Dolar ne kadar? 24 Ağustos piyasalarda son durum

DÖVİZ

24 Ağustos 2020 Pazartesi 07:12:24

Son Güncelleme: 23/08/2020 21:31:41

Dolar ne kadar? 24 Ağustos piyasalarda son durum

Dolar fiyatları geçtiğimiz hafta itibariyle düşüşe başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Karadeniz Gazı açıklamalarından sonra dolar ve euro fiyatlarında geri çekilme başladı. 24 Ağustos Pazartesi haftanın açılışı itibariyle ise dolar ve euro fiyatlarını, piyasalarda yaşanan son gelişmeleri ele aldık.

Kurlar yine gündemdeki gelişmeler sebebi ile dalgalı hareketlerine devam ediyor. Özellikle de Euro kurunda tarihi rekorlar görülmeye devam ediyor. Dolar ise 7,40 bandında ve oldukça yüksek seviyeler de hareket etmeye devam etmekte.

Dolar- Türk lirası kurunda Merkez Bankası’nın örtülü faiz artışına gitmesine karşın dolar 7,40 bandı ile rekor seviyelerde ilerlemeye devam ediyor. Haftanın açılış rakamlarında ise dolar kuru 7,33 TL üzerinden işlem görmektedir.

Euro– Türk lirası kuru ise bugün itibari ile 8,63 TL seviyelerinde işlem görmektedir.

Piyasalar ise bir kez daha Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’na çevrildi. Merkez Bankası’nın perşembe günü açıkladığı faiz kararı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Karandeniz Gazı açıklamalarından sonra piyasalarda geri çekilmeler gözlemlendi.

Öte yandan Fitch tarafından cuma günkü not değerlendirmesi ve Doğu Akdeniz’de yaşanan gerilimler de piyasaları oldukça etkiliyor.

REKOR SEVİYELER

Dolar-Türk lirası kuru Merkez Bankası tarafından atılan sıkılaştırma adımlara karşın haftaya çok yüksek bir rekorla başladı. Piyasalar her ne kadar Merkez Bankası tarafından gözlem altında olsa da şu ana kadar çok sert bir müdahale gelmedi.

Geçtiğimiz Hafta Neler Yaşandı?

Öte yandan Euro-Türk lirası kuru ile 8,80 bandını gördü ve tarihi rekorunu tazeledi. Bankacılar ise bu hafta sonuçlara odaklanmış durumda. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın likidite adımları ve atılacak adımların ardından sıkılaştırma eylemleri gelip gelmeyeceği perşembe günü belli olacak. Perşembe günü açıklanacak olan PPK toplantısı şu an için haftanın en önemli gündem maddesi olarak değerlendirilmekte.

Bir diğer yandan ise Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu hafta salgın dönemi boyunca yapılmış olan en kapsamı toplantılardan birinde piyasayı yakından takip edecek.

Bu haftanın yine bir diğer gündem konusu uzun zamandır devam eden ve son günlerde yine artan gerilimi ile Akdeniz. Akdeniz’de gerilim her geçen gün biraz daha tırmanmakta ve AB ile ilişkilere de bu gerilim yansımakta. ABD ile ilişkiler, jeopolitik gelişmeler ve yine cuma günü kapanışın ardından Fitch tarafından gelecek değerlendirme bir sonraki hafta piyasaya yön verecek.

MERKEZ’İN FAİZ ADIMLARI TAKİP EDİLİYOR

Alınan ilave sıkılaştırma kararlarına karşın merkez Bankası’nın piyasaya sağladığı fonlama maliyeti 16 Temmuz ile birlikte %7,34’e geriledi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası atılan son adımlar ile birlikte fonlama maliyetinin cuma günü itibarı ile %9,06 oranına yükseltti. Öte yandan gecelik faizler ise %9,75 bandından devam etmekte.
Cuma günü açıklanacak olan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ağustos ayına dair beklenti anketinde ise enflasyon beklentilerinde bozulmanın devam ettiği kaydedilirken Merkez Bankası’nın attığı likidite adımlarının daha da ilerleyeceği hatta bu adımların repo faizlerine de yansıtılacağı beklenmekte.

Türkiye’nin önde gelen bankalarından birinin hazine masası yetkilisi ise Merkez Bankası’nın sıkılaştırma adımlarını ve bunun sektördeki yansımalarının Türk lirası açasından önemli olduğunu, kurlar da ne kadar tarih rekorlar görülse de değer kayıplarının yüzdelik oranlarla sınırlı kaldığını ek olarak da bu bağlamdaki ana etkenin sıkıştırma adımları ve bunun mevduat benzeri faiz oranlarına yansıtılması yorumunu yaptı ve değerlendirmelerine şu şekilde devam etti;
“Lokallerin bir aydan bir zaman zarfında milyar dolar aşması yabacı paraya yönelimi, Türk lirası mevduat getirilerinde düşüşten kaynaklandığı belirtildi. Ayrıca sektör genelinde yaşanan mevduat getirilerinin önceki aya göre 2 ila 3 puan arttığı da eklendi. Yetkili isim, Merkez Bankası’nın bu hafta politika faizlerine fazla müdahale etmeyeceğini düşündüğünü ve likidite adımlarında sıkılaştırma adımlarını beklediklerini aktardı. Fakat bazı kısımların politika faizi beklediğini de aktardı.”

YERLEŞİKLER TL’DEN KAÇTI

Yurt içi yerleşikler ise kıymetli maden ve yabancı para mevduat ila fonları önceki hatalarda yükselerek 219,5 milyar dolar ile tarihi zirveyi görmüştü.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Banaksı verilene bakılınca ise yurtiçi yerleşikler 17 Temmuz- 7 Ağustos arasından 15,5 milyar dolar artış yaşadı.

Bankacılar ise bir zamandır Merkez Bankası’nın politika faizlerinin enflasyonun 4 puan altında kalması ve yerel yatırımcıların yerli paradan mevduat getirisi elde edememesi nedeni ile döviz ve altın araçlarını içeren fonlara eğilimleri olduklarını açıkladı.

Güncelleme:

Dolar kuru bugün güne nasıl başladı? Dolar düştü mü? Cumhurbaşkanı açıklamalarından sonra Türk lirası değer mi kazandı? İşte merak edilen tüm ayrıntılar;

Dolar- Türk lirası kuru Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın cuma günü yapacağı beklentilere göre pozisyon almış durumda. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve yetkili isimlerden gelen dünkü açıklamaların ardından ise dolar 7,3’ün altına geriledi. Bugün ise gözler Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın açıklayacağı faiz kararından. Karara göre doların gün içinde tekrar şekillenmesi bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, cuma günü yeni bir müjde açıklayacağını, bu müjdenin de ülkemizi yeni bir döneme açacağını belirtmişti. Cuma günü müjde paylaşacağını belirtmesinin ardından ise piyasalar da anında hareketlendi. Haberin yer altı zenginlikleri ile ilgili olacağına dair bir beklenti gerçekleşmesinin ardından ise öncelik olarak enerji hisseleri anında yükseldi.

BIST 100 endeksi ise dün gelen yetkili isimlerin açıklamalarından sonra %3 civarında biz kazançla günü kapatmıştı. Dolar- Türk lirası kurunda ise dün 12 Ağustos tarihinden bu yana ilk kez 7,2 bandına kadar düşüş gerçekleşmişti. Tarihi zirvesini gören doların aşağı yönlü hareketleri ise bir nebze olsun içleri rahatlatmıştı.

Öte yandan Türkiye’nin Doğu Akdeniz Bölgesi’ndeki haklarını korumak amacıyla attığı adımların enerji alanında dışa olan bağımlılığını kaldırmak için hayati bir değere sahip olduğunun bir kez daha altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan ise dün yaptığı açıklamalar da şu ifadeleri kullandı;

Cuma günü Türk milletine müjdeli bir haberi vermek üzere beklediklerini ve buna inandığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu müjdeli haberinin kendilerinin hayalleri, rüyaları içinde olduklarını belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerinin devamında ise bu müjdenin tüm milletimize vermeleri ile birlikte ülkenin yeni bir döneme açılacağını belirtti ve buna kalpten inandığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın cuma günü açıklaması beklenen müjdeli haberi ile birlikte üst düzey bit yetkili ise Karadeniz’de devam eden enerji aramaları ile ilgili açıklama yaptı ve yetkili isim Karadeniz’de bir iki noktada önemli keşiflerin gerçekleştiğini belirtti ve keşif noktalarından biri olarak açıkladığı Tuna 1 kuyusu içinse oldukça iyi yorumunda bulundu.

‘AKDENİZ’DEN DE İYİ SONUÇLAR GELİYOR’

Bir diğer yandan sadece Türkiye’nin değil tüm dünyanın gözü de Doğu Akdeniz bölgesine çevriliydi. Doğu Akdeniz’de gerçekleşen neredeyse her olayın şu günlerde az veya çok küresel piyasa da karşılığı olmakta.

Konuyla ilgili iki kaynak ise Akdeniz dahilinde yine enerji aramalarını yürütmekte olan üç geminin çalışmalarından da umut verici sonuçlar geldiğini belirtti.

TÜİK tarafından paylaşılan verilere göre ise Türkiye sadece 2019 yılında 41,2 milyar dolar değerinde enerji ithalatı gerçekleşti.

Açıklanan veriler incelendiğinde ise enerji ithalatı Türkiye’nin dış ticaretinde su götürmez bir şekilde açık veren en büyük kalem olmakta.

Dolar- Türk lirası kurundaki yeni ve ani yükseliş dalgasını engelleyen bir diğer sebep ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın sıkılaştırma adımları. Merkez Bankası’nın bu adımlarının devam ettikçe tekrar bir ani yükseliş dalgasının yaşanma ihtimali şu anlık düşük gözükmekte.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı