Dolar kurunu düşürecek 10 madde! Dolar ne zaman düşecek?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Dolar kurunu düşürecek 10 madde! Dolar ne zaman düşecek?

DÖVİZ

9 Ağustos 2020 Pazar 03:12:14

Son Güncelleme: 09/08/2020 01:54:26

Dolar kurunu düşürecek 10 madde! Dolar ne zaman düşecek?

Son zaman Türk lirasında yabancı para birimlerine kaşın hızla yaşanan değer kayıplarının üzerine Ali Babacan önderliğinde kurulan DEVA Partisi birtakım tavsiyeler de bulundu.

Demokrasi ve Atılım Partisi olarak bilinen DEVA partisi tarafından açıklamalar da Türk lirasından meydana gelen kayıpların yatırımcıları ittiği ve ekonomiyi durma noktasına getirdiğini belirtti.

Öte yandan Ali Babacan, Türk lirasında değer kayıplarının halkta satın ve alım gücünü azalttığını ve özellikle de ücretli olarak çalışan kesimlerin enflasyon karşısında zorlandığını ve yoksulluğu yaygınlaştığını ifade etti.

Belirtilen öneriler de ise ekonomik olarak çöküntülerin temel sebebinin kötü yönetim olarak gösterilirken, ekonomik problemlerin sadece ekonomik politikalardan kaynaklanmadığı vurgulandı ve Cumhurbaşkanlığı Hükumet sisteminin de sorunları daha kötüye ittiği belirtildi.

Özellikle de hukukun üstünlüğü ilkesinin yok sayılmasının kurumları zayıflattığı ve baskı yarattığı belirtildi.

Verilen tavsiyeler arasında en önemli on madde şu şekilde:

  1. Madde: DEVA Partisi, Mart ve Nisan aylarının ortalarında yayınladıkları önergelerin dikkate alınarak, teknik yapısı ve araştırması tutarlı kaynaklara dayanan ve ne kısa ne de uzun sürece yönelik, orta vadede fayda sağlayacak bir planın hazırlanması, hazırlanırken katılımcı bir politika izlenmesi ve uygulama sürecinde hiçbir detayın atlanmaması gerektiğini belirtti. Hazırlanacak olan bu programın gerçekçi ve hayalperestlikten uzak bir mentalite ile, iç ve dış ekonomik dengeleri önemli ölçüde tutarlı bir şekilde gözetmesi ve bu doğrultuda planlanmasının sağlanacak olan fayda üzerinde göz ardı edilemez bir önem taşıdığını vurguladı. Hazırlanan program süresince oluşabilecek ekstrem dengesizliklere karşı alınabilecek lakin bedeli ağır olmaya açık olan ekonomik önlemler sonrasında nasıl olağan bir finansman seviyesine dönülebileceğine dair bir stratejik planlama yapılmasının da program oluşturulurken gözetilmesi gereken bir detay olduğunu vurguladı.
  2. Madde: Enflasyonu dengeleyebilme potansiyeli olan ekonomik araçları kullanma yetkisini elinde bulunduran Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın ise bu araçları düşük enflasyon hedefi doğrultusunda, döviz kurlarındaki ani hareketlenme ve serbest sermaye aktiviteleri anlayışına uygun bir şekilde herhangi bir kurum veya kuruluşun tepkisi üzerine baskı altında kalmayacak şekilde ve mümkün olan en etkili şekilde kullanması gerektiği söyleminde bulundu.
  3. Madde: Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, hızla azalan döviz rezervlerinin düşüşünü durdurmak ve yeniden rezerv yapılanması sağlamak amacıyla mümkün olan tüm dış finanse etme opsiyonlarını incelemeli ve gözetmeli, bu hususta elinden gelen tüm gayreti göstermelidir şeklinde açıklama yaptı.
  4. Madde: Döviz kurlarında düşüşü hedefleyen lakin üzeri örtülü şekilde yapılan ve başarısız olan kamu bankaları üzerinden yapılan tüm işlemlerin acilen sonlandırılması gerektiği söylendi.
  5. Madde: Önceki maddede bahsi geçen kamu bankaları başta olmak üzere bankaların hepsinin hiçbir ihtimal gözetilmeden ulaşılması kolay ve düşük faizli krediler dağıtmaya dayatılması anlayışından vazgeçilmelidir diye eklendi.
  6. Madde: Piyasaların yeterince dengesiz olduğu aşikâr olmasına rağmen bütçe konusunda da kesinlik sağlanamadığı ve belirsizliğin hâkim olduğu mesajı verildi. Bütçe hususunda disiplini sağlayacak olan mali kuralların uygulamaya geçirilmesi ve bütçe konusunda kesinlik içeren değerlere ulaşmak için Varlık Fonu ve benzeri transparan olmayan, örtülü ödenek türevi uygulamaların bir kenara bırakılması ve belediye gibi kamu kuruluşlarının harcamalarının sıkı bir şekilde denetlenerek gereksiz harcamalar yapılmasına engel olunması gerektiği, bütçe hususunda bu adımlar ile bütünlük ve disiplinin yeniden ortaya konulabileceği belirtildi.
  7. Madde: Önceki maddede belirtildiği gibi örtülü ödenek türevi nereye gittiği belli olmayan uygulamalar dahilinde Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından bilançolarında uzun yıllardır ihtiyati yedek akçe kalemi adı altında biriktirilen rezervin de bütçe açığını finanse etme hususunda şeffaf olmayan bir şekilde kullanıldığı belirtildi. Aylardır mücadele verilen korona virüs salgını gibi beklenmeyen tehlikelere karşı büyük avantaj sağlayabilecek bu tarz birikimlerin keyfi bir şekilde bilinçsizce kullanılması yoluna bir daha asla başvurulmaması gerektiği vurgulandı.
  8. Madde: Yukarıdaki maddelerde vurgulanan şeffaf ve etkili uygulamalar yapılması ve yapılacak uygulamaların doğru zamanda yapılması anlayışına kamusal yatırımların ve Kamu Özel Sektör İş birliği uygulamalarının da destek vermesi gerektiği ve buna uygun katılımcı bir yaklaşım sergilemelerine gereksinim olduğu belirtildi.
  9. Madde: Türkiye İstatistik Kurumu’nun güvence altında olması ve bağımsız şekilde hiçbir gücün baskısı altında kalmadan sağlıklı ve gerçekçi, güvenilir veriler yayınlamasının önündeki tüm engeller kaldırılmalı ve güçlü, bağımsız bir kurum haline gelmelidir mesajı verildi.
  10. Madde: Kişiler ve siyasi partilerin kendi yararlarına yönelik izlenen toplulukçu politika anlayışından vazgeçilmesi ve tümleşik, kurallar çerçevesinde olan ve kurum temelli ekonomik yönetim anlayışına yönlenmesi, kurumsal yönetim anlayışını güçlendirmenin önünü açmaya yönelik düzenlemelerin en hızlı şekilde yapılması gerektiği belirtildi.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı