Dolar Kuru Yorumları 28 Kasım Merkez Bankası Cephesinden Yeni Hamle
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Dolar Kuru Yorumları 28 Kasım Merkez Bankası Cephesinden Yeni Hamle

DÖVİZ

28 Kasım 2020 Cumartesi 12:11:30

Dolar Kuru Yorumları 28 Kasım Merkez Bankası Cephesinden Yeni Hamle

Berat Albayrak’ın istifası, Merkez Bankası başkan değişikliğiyle başlayan dolar kurunda düşüş 28 Kasım Cumartesi günü itibariyle de devam ediyor. 7,79 TL bandına kadar gerileyen dolar fiyatları için MB yeni hamlesini devreye aldı. Yüzde 1,25 olan komisyon oranı yüzde sıfıra indirildi.

Merkez Bankası tarafından yapılan müdahale sonucu Türk lirası değer kazanırken de döviz kurlarında da sert düşüşler meydana geldi!

Geçtiğimiz günlerde Merkez Bankası piyasaların beklentilerini karşılamış ve faiz kararı almıştı. Faiz kararının gelmesinden öncesi de üst düzey ekonomi yönetiminde büyük değişiklikler medyana gelmişti. Naci Ağbal ve Lütfi Elvan’ın göreve getirişiyle başlayan ve faiz kararı ile devam eden bu süreçte ise dolar oldukça düşmüş ve Türk lirası kısa süre zarfında son aylarda olmadığı kadar değer kazanmıştı. Bu değerin büyük bir kısmı da yabancı yatırımcıdan gelmişti. Fakat doların tekrar yükselmeye başlamasıyla birlikte vatandaşın kafasında da sorular oluştu. Faiz kararına karşın doların neden arttığı merak edildi. Artan döviz kuru vatandaşı değil aynı zaman da yatırımcıyı ve esnafı da tedirgin etmeye devam etti.

Ardından ise Resmî Gazete’nin 27 Kasım basımı ile birlikte yeni tebliğ yayımlandı ve Merkez Bankası’nın müdahalesi ile kur tekrar düşmeye başladı. İşte ayrıntılar;

Türk lirası değer kazandı dolar sert düştü!

27 Kasım tarihi ile çıkan Resmi Gazete ile Zorunlu Karşılıklar Tebliğinde değişikliğe gidildi. Bu değişiklik ile birlikte hem dolar hem Euro kurunda geri çekilmeler baş gösterdi. Türk lirası ise hızlı bir şekilde değer kazandı. Peki bu tebliğ neydi? Dolar düşmeye devam edecek mi? Türk lirası değer kazanacak mı? İşte döviz kurunda son dakika haberleri ve ayrıntıları;

Merkez Bankası tarafından yapılan müdahale sonrasında dolar ve Euro başta olmak üzere döviz kurlarında geri çekilme başladı!

MERKEZ BANKASI TEBLİĞ İLE HANGİ KARARLAR ALDI?

Merkez Bankası tarafından gelen açıklamaya göre Merkez Bankası’nın parasal aktarım mekanizmasının işlevini artırmak için zorunlu karşılık sistemine geçtiği açıklandı. Böylece yapılan değişiklikler de basın ile paylaşıldı. Ayrıca alınan karar ile Merkez Bankası tarafından yapılan değişiklerde teker teker açıklandı. Değişiklikler ise şu şekilde;

Zorunlu karşılık faiz oranlarının sektör için aynı oranlar üzerinden uygulanması kararı alındı

Reel kredi büyümesinden doğan zorunlu faiz oranlarının uygulanması kaldırıldı

TL cinsinden yapılan zorunlu faizlerde ise oranının %12, Amerikan doları fonu yükümlülükler için tesit edilen komisyonundan %1,25 oranında %0 olarak değiştirildiği duyuruldu.

Düzenleme ise 27 Kasım’dan itibaren geçerli.

MÜDAHALE SONRASI DOLAR KURU DÜŞTÜ

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafında yapılan müdahale sonrasında ise kurda tepki gecikmedi. Kur sert bir şekilde düştü ve Türk lirası haftayı ve günü değer kazanarak kapattı.

Sabah saatlerinde güne yükselerek başlayan Amerikan doları ise 7,88 seviyesindeydi. Resmî Gazete ’de yayımlanan tebliğ kararından sonra ise dolar düştü. Beklenen bu tepki ile dolar kuru 7,80 Türk lirası bandını da kırdı ve 7,79 Türk lirasına kadar düşüş yaşadı. Merkez Bankası’nın müdahalesi ile yaşanan bu düşüş ise sadece dolar kurunda geçerli olmadı. Euro’da aynı şekilde düşüş yaşadı.

Euro kuru da benzer bir düşüşle 9,29 Türk lirası altına indi.

Haftanın son gününde düşüş ile kapanan kur ise hafta sonu boyunca yaşanacak siyasi olaylar, aşı haberleri ve ekonomik veriler tarafından şekillenmeye devam edecek.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı