Dolar kuru Kasım ayında rekor kırmaya devam ediyor! 3 Kasım dolar kaç TL?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Dolar kuru Kasım ayında rekor kırmaya devam ediyor! 3 Kasım dolar kaç TL?

DÖVİZ

3 Kasım 2020 Salı 13:10:13

Son Güncelleme: 03/11/2020 13:10:22

Dolar kuru Kasım ayında rekor kırmaya devam ediyor! 3 Kasım dolar kaç TL?

Küresel anlamda Türk lirası değer kaybına uğramaya devam ediyor. Yükselen kur karşısında ise Türk lirası hızla eriyor. Dolar ve Euro‘da ise yeni rekorlar kırıldı. 3 Kasım Salı günü itibariyle Amerikan Doları neredeyse 8,50 lira bandına dayandı. ABD seçimleri başlamak üzereyken Türkiye’nin gözü kulağı dolar kurunda yaşanacak gelişmelerde.

Amerika seçimlerine saatler kalan Türk lirası değer kaybetmeye devam ediyor. Amerikan doları ise gelişen ülkelerin ekonomilerine karşı son 48 saat içerisinde değer kazandı.

Merkez Bankası’nın faiz artırımını geciktirmesi de yine Türk lirasının kur karşısında değer kaybetmesini hızlandırıyor.

DOLAR FİYATI YENİ REKORLAR

Kur güne tekrar rekor gelişmelerle başladı. Dolar ve Euro ’da yeni rekorlar meydana geldi.

Bir önceki günün borsa kapanışını 8,42 Türk lirasından yapan Amerikan doları yeni güne ise 8,45 Türk lirası seviyesinden başladı.

Euro ise bir önceki günün kapanışını 9,80 Türk lirası bandından yapmıştı yeni güne ise yükselişle başladı ve 9,85 Türk lirası bandından devam etmekte.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ise faiz artırımı beklentisine karşı faiz artırımına gitmesi ve sabit faiz oranıyla devam etmesi, 2020’nin açıklanan dördüncü Enflasyon Raporu’nda ise enflasyonda artışlar meydana gelmesi ve devam eden jeopolitik gelişmelerle kur haftanın ilk günlerinde yukarı doğru ilerlemeye devam ediyor.

BORSA VERİLERİ

Borsa İstanbul Endeksi ise BIST100, 1,117 ve 1,143 puan aralığından dalgalanırken %1,91 oranında artış yaşadı ve 1,133,59 puanla haftanın ilk işlem gününü geride bıraktı. BIST Sanayi Endeksi ise %1,68, BIST Mali Endeks ise %1,19 ve BIST Hizmetler Endeksi ise %1,98 ile artıda devam ediyor.

Gram altın ise 3 Kasım itibariyle alış fiyatı 471 Türk lirası satış fiyatı ise 475 Türk lirası oldu. Çeyrek altın ise alışı 756 Türk lirası ve satışı da 780 Türk lirası olarak kaydedildi.

MERKEZ BANKASI TOPLANACAK MI?

Merkez Bankası’nın ise hali hazırda yapacağı bir PPK toplantısı için haber gelmedi. Fakat borsalar dolar kurunun 8,50 bandını aşmadığı sürece toplantı yapmasını beklemiyor. 8,50 psikolojik bandı aşılırsa ise Merkez Bankası’ndan faiz yükseltmesi ve kura müdahale etmesi bekleniyor.

KUR NEDEN YÜKSELİYOR?

Kur ise özellikle Merkez Bankası ve Amerikan seçimlerinden etkilenerek yukarı yönde hareket etmeye devam ediyor. Amerikan seçimlerine saatler kalması kurda baskı oluşturmaya devam ederken Joe Biden’in seçilme ihtimali de Türk lirasını olumsuz olarak etkilemeye devam ediyor.

Merkez Bankası’nın da piyasa beklentilerini karşılayamaması dolar kurunun yukarı yönlü haraketlini teşvik etmeye devam ediyor.

Bugün açıklanan enflasyon verilerinde ise enflasyonun artış yaşaması yine dolar kurunu etkileyen yeni bir sıcak gelişme oldu.

Piyasalar ise hala jeopolitik gelişmelerden etkilenmeye devam ediyor. Akdeniz’de yaşanan gelişmeler kura etkisin sürdürürken, Ermenistan ile Azerbaycan arasında süren Karabağ Savaşı da kuru şekillendiriyor. Yine Fransa ile Türkiye arasındaki gerilimin artması, S-400 denemeleri ve NATO gerginliği de kura şekil veren diğer faktörler.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı