Dolar Kuru Bugün Serbest Piyasada Ne Kadar? 19 Eylül Euro ve Dolar Fiyatları
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Dolar Kuru Bugün Serbest Piyasada Ne Kadar? 19 Eylül Euro ve Dolar Fiyatları

DÖVİZ

19 Eylül 2020 Cumartesi 00:20:32

Son Güncelleme: 19/09/2020 00:29:17

Dolar Kuru Bugün Serbest Piyasada Ne Kadar? 19 Eylül Euro ve Dolar Fiyatları

Dolar- Türk lirası kuru dün gece saatlerinden itibaren 7.50 bandını geçerek tarihi bir rekor kırdı. Bu sabah yine 7.50 bandından güne başlayan Dolar kuru ilerleyen saatler de ise 7,57 seviyesine kadar gelerek tarihi rekorunu yeniledi. Haftanın kapanışıyla birlikte yatırımcılar 19 Eylül Cumartesi günü serbest piyasalarda dolar kuru fiyatlarını ve dövizdeki son dakika gelişmelerini merak ediyorlar. Bu yazımızda dövizde yaşanan gelişmeleri ve uzun vadeli tahminleri ele aldık.

Öte yandan Dolar kurunun böyle yükselmeye devam etmesi ise dengeleri değiştiriyor. 7,50 tarihi zirvesini gören Dolar’ın düşüp düşmeyeceği de vatandaşlar tarafından merakla takip edilmekte. Birçok vatandaş sabah saatlerinde itibaren Dolar’ın bugün ne kadar oldu? Dolar 7.50 oldu mu? Gibi aramalar yaparak ekonomideki son durumu araştırmaya başladı. Bugün ise borsaları etkileyecek önemli bir gelişme görülmüyor.

Doların değer kazanmasındaki en önemli etkenlerden biri ise korona virüs nedeniyle oldukça zarar görmüş Amerikan ekonomisinin destekleyecek yeni ekonomik paketlerin açıklanmasının yatırımcıya verdiği güven ışığı oldu. Kasımda yapılacak seçimler öncesinden açıklanan bu ekonomik paketlere ise seçimlere yakın bir yenisinin daha eklenip eklenmeyeceği de merak konusu.

FED tarafından, Amerika’daki kasım ayında olacak seçimler öncesi yapılan sonra toplantıya göre faiz oranları bir süre daha sıfıra yakın tutulacak.

19 Eylül Serbest Piyasalarda Dolar Fiyatları

19 Eylül Cumartesi itibarıyla ise piyasalar şu şekilde;

Dolar, 7,57 Türk lirasından işlem görmekte

Euro ise 8,97 Türk lirasından işlem görürken

Altın ise 475 Türk lirasından işlem görüyor.

FED tarafından açıklanan rapor sonucunda ise birçok uzman ekonomiciye göre yapıcı faiz oranlarının 2023 yılına kadar sabit kalması ve enflasyonun ise %2 bandını geçmemesi bekleniyor.

Dolar ise geçen haftayı 7,49 bandına yükselmiş fakat bu seviyede fazla tutunamamıştı. Haftayıise düşüş yaşayarak devam eden Dolar kuru 7,42 bandından kapanmıştı. Bu sabah saatlerinde ise dolar 7,50 bandından güne başladı.

Öte yanda bir bankanın Hazine yetkilisi ise, son günlerde birçok kuruluş tarafından küçülme tahminlerinin azaldığını Türkiye içinde durumun benzer olduğunu belirtti. Ayrıca yetkili isim tarafından yapılan açıklamaların devamında, aşı denemelerindeki gelişmelerin artmasıyla birlikte doların değer kazandığı da belirtti.

İHTİYAÇ KREDİLERİNDE VADE 36 AYA İNDİ

Türkiye Merkez Bankası tarafından alınan sıkılaştırma adımları ise kredi ve mevduat hesaplarına da yansımaya başladı. Şimdilik ise döviz, altın gibi fonlara olan hızlı talebinde önüne geçilmiş gibi. Yine kamu bankalarının öncülüğünde ise ithal tüketimi artıran kredi genişlemesi önemli ölçüde durdu.

Öte yandan bireysel kredilerde de vatandaşlara sunulan vade oranı 36 aya kadar indirildi. Bilkent Üniversitesi öğretim üyesi olarak görev alan Hakan Kara ise, yaptığı bir röportajda Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası haricindeki kurumlarında katkılarıyla finansal koşulların odlukta sıkılaştığını dile getirdi ve kısa vadede Merkez Bankası’nın elinin rahatlayacağını açıkladı.

Bir diğer yandan birçok uzman isim ve bankacılar da cari açığın ve bunun kamu rezervlerinden finanse edilmesini endişe kaynağı olarak yorumluyor.

Her ne kadar Merkez Bankası’nın adımları desteklense de zaman zaman rezervlerinin yeterliliği sıkça sorgulanıyor.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı