Dolar, Euro ve Sterlin tarihi yükselişine devam ediyor! TL dibi gördü
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Dolar, Euro ve Sterlin tarihi yükselişine devam ediyor! TL dibi gördü

DÖVİZ

9 Ekim 2020 Cuma 16:12:01

Son Güncelleme: 09/10/2020 13:16:11

Dolar, Euro ve Sterlin tarihi yükselişine devam ediyor! TL dibi gördü

Son aylarda dövizde yaşanan sert dalgalanmaların önüne geçilemiyor. Bir süredir sabit fiyat aralığında dalgalanan döviz yükselişine devam ediyor. Dolar, Euro ve Sterlinde tarihi seviyeler rekor üzerine rekor kırarken vatandaş isyanda. İşte güncel kurlar ve dünya piyasalarında yaşanan ekonomik gelişmelerde son durum.

Dolar ve Euro kuru her zamanki gibi oldukça haraketli bir seyir izlemekte. Son zamanlar da ise Türk lirası özellikle de Dolar- Euro ve Strelin gibi para birimlerinin karşısında tarihi kayıplar yaşıyor. Bir yandan enflasyonda yaşanan yükseliş de kura etki ediyor. Yine Akdeniz’de yaşanan olaylar da Dolar- Türk lirasına oynamalara sebep olurken vatandaşlar da her gün Türk lirasının Dolar ve Euro karşısındaki değerini kontrol ediyor. Yatırım yağan vatandaşlarımız ya da yatırım yapmayı düşünen vatandaşlarımız ile birlikte Türk lirasının değerini merak edenler için işte haberimizin detayları;

Türk lirası döviz birimleri karşısında tarihinin en büyük kayıplarınıyaşamaya devam etmekte. Ve yine yeni dip seviyesi görüldü. Dolar, Türk lirası karşısında 7,86 bandına kadar yükseldi ve rekor kırdı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın dolar kuru karşısında aldığı faiz artırımı kararı ve bununlar birlikte de yine bankalardaki döviz alım ve satım işlemlerindeki vergiler de %1 bandından binde 2’ye düşürülmesiyle birlikte Dolar kurunda az da olsa gerileme meydana gelmişti.

Dolar Merkez Bankasının attığı adımlar ve döviz alım ve satım işlemlerindeki vergilerinde binde 2’ye düşürülmesinin ardından 7,66 Türk lirasına kadar inmişti.

Fakat bu gerileme kalıcı olmadı ve dün itibarıyla dolar tekrardan yükseldi ve tarihinin en yüksek rakamlarını görerek 7,80 Türk lirası bandına geldi.

Euro ve sterlinde de zirve var

Dolarda yükseliş devam ederken diğer döviz birimlerinden olan Euro ve Sterlin ’de yükselmeye devam etti. Euro yeni bir zirve yaşayarak dün itibarıyla 9,20 Türk lirasına bandına yükseldi ve tarih rekorunu yeniledi. Bu sabah ise piyasalara Euro 9,15 Türk lirası bandından açılış yaptı. Euro, şimdiye kadar gördüğü en yüksek değer olan 9,24 Türk lirasına kadar çıktı.

Yine diğer önemli bir döviz birimi olan Sterlin ise çift haneli rakamlardan işlem görmeye devam ediyor. Sterlin zirvesini de 10.15 Türk lirasıyla gördü.

Dolardaki son dakika gelişmelerine bakıldığında ise dolar bugün 7,79 Türk lirası ile güne başladı fakat kısa sürede zirveyi gördü ve 7,86 Türk lirası bandına çıktı. Sonra da 7,84 Türk lirasından işlem görmeye devam etti.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı