Dolar, Euro ve Altın Kaç TL? 8 Eylül Piyasalarda Yaşanan Son Dakika Gelişmeleri
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Dolar, Euro ve Altın Kaç TL? 8 Eylül Piyasalarda Yaşanan Son Dakika Gelişmeleri

DÖVİZ

8 Eylül 2020 Salı 14:12:30

Son Güncelleme: 08/09/2020 14:11:17

Dolar, Euro ve Altın Kaç TL? 8 Eylül Piyasalarda Yaşanan Son Dakika Gelişmeleri

Haftaya yükselişle başlayan dolar ve euro kurları tarihi rekorlarını tazeledi. 8 Eylül Salı günü itibariyle döviz yükselişini devam ettiriyor. Uzun bir süredir sabit fiyat aralığında hareket eden altın fiyatları da küçük bir yükseliş yaşadı. 8 Eylül Salı günü piyasalarda yaşanan son dakika gelişmelerini sizler için derledik.

Dolar geçen hafta piyasayı 7,43 bandında kapatmıştı. Gece geç saatler ise Dolar- Türk lirası kuru oldukça haraketliydi gece yarısından sonra dolar 7.4842 seviyesini görerek yeni rekorunu daha tazeledi.

Euro- Türk lirası kurunda ise gece saatlerinde Euro 8,83 bandını gördü.

Bugün ise 17.30’da Hazine tarafından ağustos ayına dair nakit dengesi açıklaması yapılacak. Yapılan açıklamayla birlikte ise Türk lirasının diğer para birimleri karşısında ilerlemesi belli olacak. Bir diğer yandan ise küresel anlamda hala korona virüs salgınına ve aşıya dair gelişmeler sıkıca takip edilmekte.

Dolar ağustos dönemiyle birlikte Amerika’da istihdamdaki büyümenin yavaşladığı gösteren verilere sonrasından düşük hacimde ve yatay şeklinde devam etti.

DOLAR, EURO VE ALTINDA SON DURUM 8 EYLÜL SALI

8 Eylül itibarıyla, Dolar 7.4842, Euro 8.82 ve Altın ise 462 Türk lirasından işlem görmekte.

Geçen hafta ise enflasyon oranları oldukça yüksekti ve TL getirisi oldukça sorgulanmıştı. Fakat bu endişelerin döviz ve altın tarı yeni bir yönelim ya da Dolar- Türk lirası kurunda baskıya neden olup olmayacağı yakından izlenmekte.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın piyasaya sağladığı fonlama ise 16 Temmuz’da politika faizinin 90 baz puanı yani %7,34’e kadar gerilemişti.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın sıkılaştırma adımlarıyla birlikte fonlama maliyeti geçen haftadan itibaren %10,16 bandına kadar yükseldi. Fakat yükselişte haftanın bitimiyle sona erdi. Fonlama maliyetinde yaşana düşüler günde 1 puan ile limiti olsa da fonlamanın %10 ila %10,50 bandı arasında gidip gelmesi beklenmekte.

Enflasyonda yıllık bazda düşüş beklentileri ise en iyi ihtimalle yatar bir seyre dönmüş durumda. Aynı zaman da piyasalar Merkez Bankası’nın sıkılaştırma adımlarını da sorgular oldu.

Öte yandan petrol fiyatlarında ise Suudi Arabistan’ın Asya Bölgesi’ne satmış olduğu petrolde beş ayın en düşük fiyatı görülürken varil başına fiyatlar 1 dolardan daha fazla düşüş yaşadı.

PERŞEMBE GÜNÜ YAPILACAK TOPLANTI BEKLENİYOR

Piyasalar da ise Avrupa Merkez Bankası tarafından perşembe günü gerçekleştirilecek olan toplantı beklenmekte. Toplantının sonucuna göre kurların tekrardan şekil alması ön görülüyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde ise tarım dışı istihdam oranlarının ağustos döneminde 1,37 milyon artış göstermesi ve Trump hükümetinin korona virüs salgını için başlattığı mali desteğini sona erdirmesinin ardından istihdamdaki büyüme yavaşladı. İşsizlik oranlarındaki düşüşler ve Amerika tahvil getirilerinde yaşanan artışlar da doların konumunu desteklemeye devam ediyor.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı