Dolar dalgalı hareketlerine devam ediyor! Uzman yorumları ve analizler
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Dolar dalgalı hareketlerine devam ediyor! Uzman yorumları ve analizler

DÖVİZ

30 Ağustos 2020 Pazar 16:12:11

Son Güncelleme: 29/08/2020 01:56:09

Dolar dalgalı hareketlerine devam ediyor! Uzman yorumları ve analizler

Doğu Akdeniz bölgesinde gerek Türkiye’nin gerek ise çevre ülkelerin araştırmaları tatbikatları devam ediyor. Türkiye ve Yunanistan arasındaki gerilim is her geçen gün daha da artmakta.

Ekonominin yapısal sorunlarından biri olarak da Doğu Akdeniz ve oradaki yaşanan gelişmeler yükselmekte. Tüm gelişmeler ele alındığında ise Dolar- Türk lirası karşısında 7,41 bandının aşarak yine tarihi rekorunu yeniledi. Perşembe günü ise Amerikan Merkez Bankası Başkanı olarak görev alan Powell’ın yapacağı konuşma merakla beklenilmekte.

Türkiye ekonomisinin yapısal sorunları da kura şekil vermeye ve Türk lirasının değerini belirlemeye devam ediyor. Piyasaları en çok etki eden bir diğer konu ise Doğu Akdeniz’de sürekli tırmanan gerilim. Almanya Dışişleri Bakanı olarak görev yapan HeikoMass, ise Türkiye’ye gelmeden önce Atina’ya uğramış ve iki ülke arasında Doğu Akdeniz ile yükselen gerginlik ve deniz egemenlik sahalarındaki enerji aramalarının neden olduğu problemleri için diyalog çağırısın da bulunmuştu.

HeikoMass, ise dün akşam saatleri de Türkiye’yi ziyaret etmiş ve Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu ile birlikte ortak bir basın toplantısı düzenlemişlerdi. Basın toplantısında açıklama yapan iki bakan ise, Yunanistan’ın samimi tavır takınmadığınıMısır ile olan anlaşmasına görüldüğünü ve bu şımarıklıktan vazgeçsin açıklamalarının yanında bazı ülkelerin dolduruşuna gelerek kendilerini riske atmayın ifadelerine yer verildi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Doğu Akdeniz içinse biz bu konuları konuşmaya ve müzakereye açığız ifadelerini kullandı. Almanya Dışişleri Bakanı HeikoMass, Doğu Akdeniz konularıyla ilgili olarak, tehlike durumu ele aldıklarını ve sadece Avrupa Birliği’ni değil aynı zaman bu konuların NATO’yu da ilgilendirdiğini durumun son derece riskli olduğunu belirtti.

Öte yandan Merkez bankası ise bir önceki gün piyasaya %11,25 gibi yüksek bir faizden para sunarken dün GLP’den herhangi bir fonlama yapılmadı.

Bütün bu iç ve dış gelişmelerle birlikte ekonomideki yapısal sorunların da etkisiyle Dolar- Türk lirası kuru dün 7,41 bandına çıktı ve tarihi rekorunu yeniledi. Sterlin ise 9,70 bandını aşmış durumda.

Yurt dışında ise gözler perşembe günü gerçekleşmesi beklenen FED yıllık sempozyumunda. FED Başkanı JeromePowell’ın para politikası hakkında bir konuşma yapması beklenmekte.

Uluslararası piyasalar incelendiğinde ise Amerika ve Çin arasındaki ticaret görüşmeleri esnasında gerçekleşene telefon görüşmesinin başarılı olarak yorumlanması sonucu risk iştahı arttı ve dolar endeksinde gerileme görüldü. Dolar endeksi %0,1 düşüşle 93.180 seviyesinde seyrederken, Euro- Dolar karşısında tekrardan 1,18 bandını aştı.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı