Dolar dahada yükselecek mi? Ünlü analist son analizinde nokta atışı yapmıştı
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Dolar dahada yükselecek mi? Ünlü analist son analizinde nokta atışı yapmıştı

DÖVİZ

13 Ekim 2020 Salı 21:12:18

Son Güncelleme: 13/10/2020 21:08:22

Dolar dahada yükselecek mi? Ünlü analist son analizinde nokta atışı yapmıştı

Remzi Özdemir daha önce dolar ve Euro hakkında tahminler de bulunmuş ve ne kadar yükseleceğini doğru bilmişti. Ünlü analistin tahminleri doğru çıktıktan sonra dolar ve euro konusunda yeni analizleri yakından takip edilmeye başlandı. Amerika seçimler gün gün yaklaşırken dolar kuru daha da artacak mı?

Dolar ve Euro’daki yükselişler arttıkça vatandaşların ve yatırımcıların da bu konulara ilgisiarttı. Vatandaşlar oluşan bu durumdan kazanç sağlamak ya da yükselen kur karşısında maddi varlıklarını korumak adına, dolar ve Euro kurundaki gelecek haberleri bilmek istiyor.

Remzi Özdemir ise daha önce kaleme aldığı yazısında dolar ve Euro da yaşanacak yükselişe karşı doğru tahminler paylaşmıştı.

Remzi Özdemir ise tekrardan doların geleceğine dair vatandaşlar tarafından merak edilen şeyleri yazdı. Özdemir piyasada yaşanan gerginliklerin devam etmesi sonucunda yükselişin de devam edeceğini bildirdi.

Remzi Özdemir’in yorumlarına göre, doların yükselişlerinin sebepleri açıklandı. Ekonominin gerçeklikten uzak bir anlayışta yönetildiği açıklayan Özdemir ve bu doğrultuda yapılan hataların Türk lirasını şimdiye kadar görülmüş en kıymetsiz haline sürüklediğini belirtti. Piyasalarda hararetli ortamın devam etmesi halinde ise değer kaybının durmayacağı aksine ilerleyeceği anlattı.

RemziÖzdemir tarafından dolar ve Euro’ya dair yeni kur tahminleri ise şu şekilde;

Özdemir Dolar’da yaşanan yükselişin devam ettiğini ve 2014 yılından bu yana Türk lirasının Papua Yeni Gine karşısında bile değer kaybettiğini belirtti.

Peki dolar neden yükseliyor birçok vatandaşımız bu sorunun cevabını merak ediyor Özdemir ise şu şekilde açıklıyor;

Özdemir’e göre doların yükselişi kaçınılmaz ve önceden belliydi. Ekonomide yapılan yanlışlar Türk lirasının Cumhuriyettarihindeki en düşükseviyesine gelmesine sebebiyet verdi.

PEKİ DOLARIN BU DURUMA GELMESİNDEKİ SEBEPLER NELER? Özdemir işte o nedenler sıraladı;

YANLIŞ POLİTİKA

Düşük faiz eşittir düşük enflasyon anlayışından ısrarla vazgeçilmemesi Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nı negatif faiz uygulama yoluna itti. Bankada vadeli mevduat hesaplarının gelir elde etmesini engellemeye çalışırken yerli yatırımcıların birikimlerini dolara kaydırmasına sebep oldu.

GÜVEN KAVRAMININ ÇÖKÜŞÜ

Ne piyasanın ne de yatırımcıların hükümete güveninden eser kalmadığını söyleyen Özdemir, Doğalgaz keşfinin ardından yapılan zam, yeni açıldığı iddia edilen 300 fabrikanın yıllar önce açılmış olması, geçtiğimiz günlerde açılışı yapılan Kıbrıs su hattının 5 yıl önce açıldığının, sadece onarım yapıldığının gün yüzüne çıkması güvenin azalmasındaki güncel nedenler olarak belirtiyor.

TİCARET DURDU

Özdemir ayrıca Türk lirasının 2014 yılından beri değer kaybettiğinin altını çizdi ve ekledi, kötü yönetilen ekonominin dış güçlere bağlandığını belirtti. Fakat Özdemir, Dolar’ın Amerika ile işlerin çok iyi olduğu dönemde bile yükselmeye devam ettiğini ve tüketime dayalı üretimin ticaretin durmasına sebep olduğunu açıkladı.

GÜVENİLİRLİĞİ ŞÜPHELİ TÜİK VERİLERİ

Açıklanan enflasyon oranı, ekonomik büyüme ve işsizlik oranının gerçeği yansıtmadığı iddiaları bulunuyor. Korona virüsünün sebep olduğu salgın nedeniyle çoğu işyerinin aylardır kapalı olması ya da tam kapasite faaliyet gösterememesine rağmen işsizlik oranının azaldığı verisi paylaşıldı. Fiyatlara yapılan şoke edici zamlara rağmen enflasyon oranının beklentilerin çok altında bir seviyede gösterilmesi Türkiye’nin ekonomik açıdan ne kadar şüpheli ve güvenilmez bir hale geldiğinin kanıtı haline dönüştü.

BAKAN’DAN GAYRİ CİDDİ AÇIKLAMA

Özdemir Bakan Albayrağ’ın“dövizdeki artış beni ilgilendirmiyor” sözünü çaresizlik olarak nitelendirdi.

S-400 OLAYI

Özdemir aynı zaman jeopolitik konumumuzla birlikte devam eden gerginlikler varken S-400 olaylarının da Amerika ile olan gerginliği arttırdığını açıkladı.

JOE BİDEN ETKİSİ

Dolardaki nedenlerden biri de tamamen Amerika’daki seçimlere dayanmakta. Türkiye seçimlerde Trump’ı desteklemekte. Fakat Donald Trump’ın en güçlü rakibi Joe Biden’in anketlerde arayı açması ve Biden’in Türkiye’ye karşı olumsuz tavrı bizleri olumsuz etkiliyor.

Özdemir doların 7,70 seviyelerinde tutunurken Biden tarafından Ayasofya ile iliği açıklamaların gelmesiyle birlikte hızla değer kazandığını aktardı. Özdemir, doların tüm dünyada değer kaybederkenTürk lirasına karşı değer kazandığını belirtti.

KASIM KORKUSU

Dolar kurunda yaşanan paniğin ise iki nedeni olduğu belirten Özdemir ilkinin kasım ayında Amerika’da yapılacak seçimler de Biden’in kazanması ve ardından ülkemize karşı uygulayacağı yaptırımlar ve bu yaptırımların ekonomide sebep olacağı etkiler. Diğer ise vatandaşların davranışları.

Vatandaşlar Merkez Bankası’nın faizlerinin enflasyonun altına çekmesiyle endişesiyle dövize yöneldiklerini aktaran Özdemir, bilinçsiz şekilde ihtiyaç ve konut kredilerinin düşürülmesi de dövize yönelimi arttırdığını belirtti. Özdemir, bu yanlış karardan dönülmesi rağmen ortalığa saçılan paranın dövize gittiğini belirtti.

ŞİMDİ NE OLACAK?

Özdemir, Türk lirasın da yaşanan düşüşlerin kısa süre içerisinde sakinleşse bile kasım ayıyla birlikte özellikle seçime göre tekrar yükselmeye devam edeceğini açıkladı. Özdemir, Joe Biden’in seçilmesiyle birlikte Halk bankası ve S-400 yaptırımlarının ihtimali olduğunu ve bu ihtimalin bile bizi sıkıntıya soktuğunu aktardı.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı