Dolar bugün ne kadar? 9 Kasım dolar kaç TL oldu?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Dolar bugün ne kadar? 9 Kasım dolar kaç TL oldu?

DÖVİZ

9 Kasım 2020 Pazartesi 12:45:56

Dolar bugün ne kadar? 9 Kasım dolar kaç TL oldu?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın dün akşam yapmış olduğu istifa açıklamasından sonra dolar yeni haftaya düşüşle başladı. Haftasonu 8.50 TL üzerinden işlem gören dolar kuru 9 Kasım Pazartesi itibariyle 8.10 TL’ye kadar geriledi. İşte dövizde yaşanan son dakika gelişmeleri.

Maliye Bakanı Berat Albayrağ’ın istifası sonrası dolar kurunun nasıl etkilendiği merak edilir oldu. Vatandaşlar da dolar düştü mü? Dolar düşecek mi? 9 Kasım dolar? Dolar son durum? İstifa sonrası dolar düştü mü? Şeklinde haberlerle dolardaki son durumu öğrenmeye çalışıyorlar.

Peki dolar düştü mü? Dolardaki son durum ne? Bakan Berat Albayrağ’ın istifa açıklaması sonrasında piyasalar nasıl tepki verdi? Türk lirası değer kazandı mı? 1 dolar ne kadar oldu? Uzmanlar ne diyor? Sizler için piyasa, doların son durumu ve uzman görüşlerini yazdık;

9 KASIM DOLAR KAÇ TL?

Önce Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal görevden alınmış ardından da Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrağ’ın istifası gelmişti. İstifa ise AKP cephesinden doğrulansa da henüz kabul edilmedi. Albayrağ’ın istifa haberi ise adeta bomba tepkisi yarattı. Dolar ise pazartesi gününe %2’ye yakın düşüş ile başladı.

DOLAR DA DÜŞÜŞ

Piyasalar ise haftanın ilk gününden ekonomideki değişikliklere odaklanmış durumda. Berat Albayrağ’ın resmi istifa açıklaması ardından ise AKP cephesinden gelecek resmî açıklamalara göre piyasalar şekil almaya devam edecek. Henüz istifa resmi olarak onaylanmış değil. Bir önceki hafta ise dolar kuru 8,50 üzerinden kapanırken bu hafta ise 8,35 seviyesinde küresel bir başlangıç yaptı.

İSTİFA KABUL EDİLDİ Mİ?

Berat Albayrağ’ın istifasına dair ise son nokta Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından koyulacak. Bugün saat 16.00’da yapılacak AKP toplantısı sonrasında resmî açıklamaların gelmesi bekleniyor.

MERKEZ BANKASI BAŞKANI DEĞİŞTİ

Yine piyasalar yakından yeni Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın açıklamalarını takip ediyor. Naci Ağbal’dan gelen ilk mesajlar piyasa için şu an oldukça önemli. Ağbal ise ilk açıklamasında 19 Kasım’daki PPK toplantısını işaret etti. Aynı zamanda Ağbal cumartesi günü göreve geldikten sonra pazar günü Türkiye Bankalar Birliği’nin genel müdürleriyle birlikte bir toplantıya katıldığı biliniyor.

TÜRK LİRASI SON YILLARDA OLDUKÇA DÜŞMÜŞTÜ

Türk lirası ise dolar karşısında son 3 yıl içerisinde %55 değer kaybetmişti. 22 gelişmekte olan para birimi karşısında Türk lirası en çok değer kaybeden konumuna gelmişti. Sadece bu yıl ise Türk lirası %30 değer kaybetti. Merkez Bankası’ndaki beklenmedik değişim ve Murat Uysal’ın göreve gelmesiyle birlikte de değer kayıpları devam etmişti. Piyasalar ise Naci Ağbal’ın daha güçlü bir profil çizdiğini ve güven verdiğini yorumluyor.

BERAT ALBAYRAK İSTİFASI SONRASI DOLAR NE KADAR OLDU

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrağ’ın istifası sonrasında ise gözler dolar kuruna çevrildi.

Önüne geçilmeyen dolar kuru yüzünden Bakan Albayrak sıkça eleştiriliyordu istifasıyla birlikte de gözler dolar kurunu çevrildi. Dolar kurunda ise dün geceden beri düşüş devam ediyor. İstifa sonrası borsalar kapalıyken 8,39 bandına gerileyen dolar sabah saatlerinde de 8,35 bandından açılış yaptı. Pazar günü ise dolar kurunun alışı 8,52 Türk lirasıydı.

9 Kasım dolar alışı ise 8,35 Türk lirası satış kuru da 8,36 Türk lirası olarak güne başladı.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı